Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Митрашков: Местният автентичен фолклор ми е на сърце

Флорентин за мен е моето свято, родно и неизменно място

8
Снимка: личен архив
Борислав Митрашков е в центъра на това издание на "Калейдоскоп". Неговият живот е силно и неизменно свързан с древните корени на неговия род, които водят началото си от село Флорентин. И именно тази връзка му дава сила и енергия да се занимава с българския фолклор и народното танцово изкуство, вплело в себе си елементите  на българския и на влашкия фолклор.  Борислав Митрашков е роден във Видин, но израства в село Флорентин. Там се качва на читалищната сцена, когато е на 4 години. Интересът към художествената самодейност, към танците и песните, към актьорското майсторство той дължи на майка си. В онези години тя работи като  секретар в читалище "Пробуда 1925" .

Началното си образование получава в училището във Флорентин, продължава да учи до 7. клас в училището в Ново село. Завършва средното си образование в Техникума по селско стопанство град Брегово. След като десет години се занимава с различни дейности, включително и секретар на една от влашките асоциации във Видин, решава  да подаде документи за следване в Румъния. Записва "Икономика на туризма" и "Банково дело", в университета в Крайова.


Днес Борислав Митрашков е председател на читалището в село Флорентин. Освен това е художествен ръководител на танцовия състав към читалището, в който не спират да репетират и да разучават нови хора. Той е един от инициаторите и основни организатори на станалия вече традиционен летен събор в село Флорентин "Тъпан бие, хоро се вие". Последното издание на събора се състоя  есента на 2021 година. Борислав се занимава и с преводаческа дейност, превежда от румънски на български и обратно. Работи като професионален преводач. 


ФОЛКЛОРЪТ 


"Основата, която я имаме е от влашките автентични хора. Обработените танци, които правя са точно с такива стъпки, фрагменти, фигури. Опитвам се да запазя влашкия фолклор, автентичността. Направил съм различни програми като се има предвид автентичен фолклор с автентична музика на кавал и тъпан, автентичен фолклор с българска народна музика и запазени авторски права върху определени танци и мелодии, които ползвам. "


ЧИТАЛИЩЕТО

"Обичам работата в читалището, твърдя, че познавам работата много добре. Трети мандат съм председател на читалището във Флорентин. Целият ми съзнателен живот е преминал в онази сграда между стелажите с книгите, на сцената. Това е моят живот... В читалището имаме и етнографска музейна сбирка. Там събираме всякакви експонати - автентични фолклорни костюми от селото и от региона, съдове, чрез които представяме бита на флорентинска

домакиня... Един председател на читалището е не само човекът, който представлява читалището в административно-правен аспект, той е майка и баща на това читалище. Аз така го разбирам. В моя случай аз водя и художествената самодейност в читалището... Цялостната организация за работата на едно читалище зависи от работата на председателя. И не само. Секретарят на читалището играе много важна роля. защото няма ли секретар, председателят много трудно може сам да се справи... Другото ми важно задължение е да провеждам заседание на настоятелството. "


ФЛОРЕНТИАНА

"Танцовият ансамбъл "Флорентиана" наброява 25 самодейци към момента, били сме и повече. Танцьорите са 25. Имаме и кулинарна група , т.нар. "група на бабите", групата, без която не можем. Това са жените, които подготвят всяка една пищна и хубава софра, с която посрещаме нашите гости-туристи във Флорентин.

Местният автентичен фолклор ми е на сърце. Много си го харесвам. Ако трябва да класифицирам, на второ място - Пиринско, следва Тракийско, Добруджанско, Шоплук.."




Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Излекуването на гадаринския бесноват

Шестата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към онези моменти, чрез които ние ставаме не свободни, а роби на страстите, похотите и съблазните. Христос изцелява обладан от легион бесове човек. Той му дава свобода и радост, както чрез това го предлага като пример на самите нас за сила Божия, промисъл и..

публикувано на 20.10.24 в 08:00

Недостъпната среда е основен проблем за незрящите хора

На 15 октомври отбелязахме Международния ден на белия бастун - символ на независимостта на хората със зрителни увреждания, а през целия месец обръщаме внимание на техните права и нуждите. За хората с нарушено зрение всеки ден е борба, обяснява председателят на Районната организация към Съюза на слепите в Монтана Ива Петкова. "Те се..

публикувано на 18.10.24 в 16:56

Поредица от събития в подкрепа на 9-месечния Божидар организират в Бяла Слатина

В Бяла Слатина организират поредица от инициативи в подкрепа на 9-месечния Божидар, който страда от рядко генетично заболяване. В читалище "Развитие-1892" е уредена благотворителна изложба базар. Събраните средства ще са за лечение на момчето, каза секретарят на читалището Светлина Берова. "До 10-ти ноември сме подели доста неща в..

публикувано на 18.10.24 в 15:53

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти и осми клас във Видинско с еднократна помощ

Повече от 2000 ученици от първи до четвърти, както и учениците от осми клас в област Видин, ще получат еднократна помощ в размер на 300 лева.  Тя ще бъде изплатена на два транша.  Крайният срок за подаване на заявленията-декларации приключи на 15 октомври, каза за Радио Видин директорът  на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Видин,..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България .  Намира се в община Бойчиновци, област Монтана .  Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото.  Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат.  Той обича родното си място, а..

публикувано на 18.10.24 в 13:26

18 октомври - Ден на художника

Днес, 18 октомври, художниците честват своя професионален празник. Той се отбелязва в деня на Свети апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец.  Свещеното Предание говори, че той нарисувал две икони - на св. Дева Мария с Божествения младенец на ръце и на светите апостоли Петър и Павел. По този начин той сложил началото на..

публикувано на 18.10.24 в 12:51

Романът "Освен това танцувам" на френските писатели Ан-Лор Бонду и Жан-Клод Мурлева

Пиер-Мари Сото е успешен писател, носител на наградата Гонкур, който вече не пише. Вдъхновението му си е отишло на 28 октомври 2010 г., точно в 21 часа и 15 минути. Висок е 1,92 м, женен четири пъти, с шест свои деца и няколко доведени. Аделин Пармелан е висока, дебела, брюнетка, ако вярваме на нейното собствено описание. И да не вярваме, с..

публикувано на 18.10.24 в 12:00