Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анюта Борин: През цялото време работех за една кауза - каузата на музейния работник

Най-важно в живота е да помогнеш на някого, който има нужда

Снимка: личен архив
В това издание на "Калейдоскоп" ви представяме една невероятно смела и борбена жена, която отдава целия си живот на развитието на  етнографията и музейното дело в българския Северозапад. Нейното име е Анюта Каменова - Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци. Тя е родом от Чипровци, град който за нея определя живота и професионалния ѝ път, който е изключително важен факт. 

Семейството ѝ е потомък  на стари родове от Копиловци и Чипровци. Прадядо ѝ е бил търговец. Бил убит без съд и присъда от комунистическата власт, а този факт по-късно пречи на децата му и внуците му в тяхното професионално развитие. Анюта израства в скромно семейство, баща ѝ е геолог, майка ѝ работи като килимарка. Началното си образование завършва във Второ училище.  Продължава средното си образование в Политехническата гимназия в Монтана като отлична ученичка. Желанието ѝ е да кандидатства право, но поради това, че местата са били ограничени и са били само за деца на активни борци, не успява да запише право. Следването ѝ започва в специалност "История" във Великотърновския университет. Още в първи курс  се запалва по етнографията и етнологията, привлича я към тази област известния преподавател Николай Колев. Анюта Борин започва да разработва научни трудове и да участва в конференции.  Дипломната ѝ работа е посветена на чипровските народни песни. Специализира във Франция "Управление на музейното дело" и работи в Гренобъл през 1992 година

След дипломирането си, се връща  в Монтана и започва работа в Окръжния комитет за култура.
След една година има възможност да се прехвърли в Историческия музей в Монтана, дават ѝ възможност да създаде и оглави отдел "Етнография". Така започва нейната активна и неуморна работа  в музея в Монтана, като първата ѝ задача е да започне да събира материали за музея и да обогати неговия фонд. Работейки усилно стига и до поста директор. След уволнението ѝ, което тя приема доста тежко, започва работа в детска градина. През това време не спира да проучва историята, културата на банатските българи и да се занимава с музейна дейност. През 2005 година започва работа като директор на музея в Чипровци, след спечелен конкурс.

Автор е на книгите  "На църква да идем, оброк да сторим", "Занаятите в Чипровци", " Българите торлаци" в съавторство с проф. Пламен Павлов,  Румен Иванов, д-р Анита Комитска, "Църкви и манастири във Видинска епархия". Готова е и книгата за монтанската църква "Свети Свети Кирил и Методий", която чака да бъде издадена.

КОПИЛОВЦИ
"И до ден днешен хората са доста религиозни и спазват каноните на християнството, моите предци са били ктитори и попове. Майка ми, която е била на 18 години,  е преминала сама черния път, който е между Чипровци и Копиловци с бебе на ръце. Баба ми Яна я е чакала на края на селото и са ме кръстили в църквата "Свети Архангел Михаил".  Аз съм била на 40 дни..."


1300 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ -1981

"Започнахме да стягаме "1300 години България", което беше изключително важно. Аз като основател на отдел "Етнография" почнах да обикалям селата. Само за няколко месеца преминах 134 села в Михайловградски окръг, събирах материали. Първите ми материали бяха от Якимово. Тогава къщите във Вълчедръм и Якимово бяха препълнени с традиционно народно облекло, с тъкани. И бях донесла много... После се насочих към каракачаните в Монтана, които бяха доста и оттук събрах доста материали. Тогава хората даваха, а на нас това ни беше целта - да увеличим фонда на музея. "


300 ГОДИНИ ЧИПРОВСКО ВЪСТАНИЕ
"Целият състав на музея почти се изнесе в Чипровци, ходехме всеки ден в Чипровци, там беше нещо страшно - там се копаеха улици, полагаха се тръби, правеше се ремонт на сградата на музея. Бяха вече завършени разкопките, аз бях включена в научния колектив начело с Божидар Димитров да правим експозицията на Чипровския исторически музей... На историческия хълм се откриват основите на католическия манастир и на първото висше училище в България,  на първото училище в България, което е било католическо, от 1624 година... И тогава се започна пълен ремонт на сградата и още една къща възрожденска,  дадоха и старата община, която е под музея и започна едно велико строителства. Просто беше подем и имаше и Национална  програма с 300 години Чипровско въстание. Музеят стана исторически. Аз имах задачата да се занимавам с етнографията. Две зали бях подготвила, свързани с бита и културата на торлашкото население там. Откриха музея през 1988 година. "




ПРОУЧВАНЕ НА ТРАДИЦИОННАТА МАТЕРИАЛНА И ДУХОВНА КУЛТУРА НА МИХАЙЛОВГРАДСКИ ОКРЪГ
"Започна едно много голямо проучване, което продължи пет години. Това стана с Николай Колев, с проф. Мария Иванова, студенти от университета и двама колеги от Търновския музей... Започнахме тотално обхождане на селата в целия окръг всяка година, проучихме много теми, всичко се отчиташе всяка година и тези материали се намират в Регионалния исторически  музей. Това ми беше много голяма грижа и голяма цел, защото Николай Колев той държеше да се направи проучване на етнографията... Сега вече няма информатори, хората вече са си заминали... Включиха ме в Събор за Копривщица. И пак започна  ходене по селата - събиране на песенно творчество... Чипровският ми период се оказа най-успешен..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20