Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови правила и скоби в "Синя зона" във Видин

4
Снимка: Радио ВИДИН

Започна приемът на заявления за абонамент за "Синя зона" във Видин. От 4 април на нарушителите в зоната за платено паркиране ще бъдат налагани санкции и на автомобилите ще се поставят скоби. Три са начините за плащане при спиране в зоните за платено паркиране: със SMS; чрез електронен талон за кратковременно таксуване; чрез мобилно приложение. Тези варианти са за краткосрочно паркиране. Предвидени са 5 абонамента - Локално преференциално платено паркиране; Месечен абонамент; Месечен абонамент за район; Служебен абонамент; Индивидуално паркомясто. На сайта на Община Видин са дадени и насоки - ако гражданите са живеещи, работещи или имат бизнес в зоните, какъв абонамент е добре да си изберат. Активирането на месечния абонамент става след подаване на заявление, което се входира с номер, одобрява се от 4-членна комисия. Ако човекът е одобрен, му се изпраща съобщение или СМС и той може да отиде да го заплати. След като го заплати, абонаментът се активира. Ако е банково плащането трябва да се посочи основание самия абонамент.

"Не е лошо това, но ние се малък град. Не сме град, който може да се самоиздържа тази администрация и да прави пари Общината от това нещо. И ще има постоянно конфликти... Ползвам други предимства и току що разбрах, че няма да ги ползвам. Ще плащам за паркинг само на места за инвалиди, няма да се плаща. А картончето, което досега беше няма да важи от април. Поначало е голям проблем паркирането във Видин. Поначало градът е с тесни улици... Аз за скоби чух, нещо четох в интернет. Скоби, това са глупости за мен. "Синя зона" нека да има... Ако го мислят за добро да го направят хората. Аз мисля, че е за добро. Ако слагат скоби не е добре... Може би е по- удобно за хората. На центъра да има къде да си платят и да спрат... Не мисля, че със скоби е по- добра идея.... От 4 април ще слагат скоби. От 4 април. Току що получих рекламна брошура...", споделиха мнения видинчани за платено паркиране в централната част на града.
При досега действащата Синя зона не е имало вариант да бъдат налагани санкции и съответно да бъдат принудени шофьорите да плащат. Целта на "Синята зона" е да разтовари трафика в града. Тя не се прави за печелене на пари, каза Петър Петров - ръководител на "Синя зона":

"Зоната за платено паркиране се прави за разтоварване на трафика в града. Тя не се прави за печелене на пари или пък да се налагат някакви санкции. Санкциите са само и единствено, за да може да ги дисциплинираме гражданите."

Има буферни паркинги, оставени са свободно паркиране на гражданите. Това е паркингът на улица "Железничарска", до мобилните оператори към автогарата, паркинга пред хотел "Ровно", около поликлиниката.

Очертани са паркоместата за хората с увреждания и то не само в "Синя зона".

"От 4 април хората с увреждания могат да паркират само и единствено на обозначените места за паркиране на хора с увреждане. Така е прието в наредбата, така е прието в европейската директива, така е прието в цял свят", уточни Петър Петров.

Платените паркоместа за Видин са 650, от тях 8% са за хора с увреждания. На по- късен етап ще бъдат осигурени за тях повече места. На всеки знак, поставен в "Синя зона", са обозначени начините за плащане. Разплащането ще става и в партньорски магазинчета на Община Видин. 

"Ще им дадем устройства. Ние ще обозначим със знаци накъде да се насочат за съответния магазин, където могат да си закупят. Заявяват за колко време искат да паркират в зоната - за един или за два часа. Съответно жената, която е продавачка чука в апарата, който ние се им дали, дава му едно талонче, което е само да го осведоми, че това е неговият номер и за колко време е заплатил", уточни ръководителят на "Синя зона" във Видин.

Проверители от Общината ще имат устройства, с които ще сканират регистрационния номер на автомобила, спрял в зона за платено паркиране. Софтуерът ще отчита дали е платил или не:

"Ако не е заплатил "Синя зона" до 4 април ще му слагаме едни предупредителни бележчици, а от 4 април ще бъдат вече санкционирани със скоби. Автомобилът, след като му светне, че е за заскобяване, отива при заскобяващия екип, тук има един период от време около 10 минути, такъв ще бъде и периодът, в който ще може човек да отиде до магазина да си закупи съответния билет или да пусне СМС, да има време, заскобяващият екип приема поръчката, идва до автомобила, поставя заскобяващо устройство и тръгва. Съответно се поставя на автомобила бележка, че автомобилът е заскобен с дата, място, час и по какъв начин може той да се отскоби. Номер се дава и така. Човекът като дойде, звъни на съответния номер, идва пак отново автомобила, констатира, приема глобата, която е 20 лева за поставянето на скобата и времето, което е изтекло. Заплаща си времето и скобата, автомобилът се отскобява", разясни Петър Петров.

Ако до края на работното време на зоната за платено паркиране, което 17 часа, автомобилът не е отскобен, шофьорът ще се санкционира с фиш, а приходите ще отиват в "Местни данъци и такси". Ако гражданин реши да махне сам скобата вече ще получи акт и глоба от 200 до 500 лева. Какви ще са приходите от "Синя зона" и дали ще е на печалба ще стане ясно след 6 месеца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00