Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-малко ли учат българските ученици от връстниците си в други държави

МОН предлага учебната година да започва по-рано

Снимка: Катя Борисова


Натоварени ли са българските ученици? По-малко ли учат те, в сравнение с връстниците си от други държави? Колко дълги да са ваканциите? Министерство и синдикати имат различни отговори на тези въпроси. 

Според анализ на Министерството на образованието и науката българските ученици учат най-малко и почиват най-дълго в Европа. В анализа се посочва, че: "при тази ситуация, съчетана с проблеми в учебните програми и учебниците, не е изненадващо, че повечето български ученици са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници." Заедно с прегледа на учебното съдържание са разработени няколко варианта за промяна в броя на учебните дни и продължителността на ваканциите през годината. Според първия вариант началото на учебната година остава на 15 септември, а  продължителността на учебното време се увеличава с 10 учебни дни. Вторият вариант предвижда учебната година да започва на 7 септември, като краят й бъде удължен за учениците от I до VI клас. Предложението в третия вариант е началото на учебната година да бъде на 1 септември, а учениците от I до VI клас да учат 10 учебни дни повече през юни. Тогава би имало 10 допълнителни учебни дни за ваканция за всички ученици, които да се разпределят в рамките на учебното време. 
Всеки от разработените три варианта изисква промяна в нормативната уредба, посочват от МОН, а тя ще бъде направена след обществено обсъждане. Предложенията могат да се видят на сайта на Министерството на образованието и науката.

От синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" обявиха, че приветстват началото на дебат за учебното време, ваканциите и натовареността на българските ученици и учители, учебното съдържание, учебните програми, учебниците. Началото на учебната година в този дебат е малка и незначима част от същността на тази важна образователна политика, коментира Юлиян Петров, председател на синдиката:

"Синдикат "Образование" анализира и събра малко информацията на някои европейски организации, които се занимават с анализи на учебната година, учебното съдържание и т.н. и затова коментирахме къде се намираме ние в контекста на европейските държави, всъщност не само на Европейския съюз, а и на някои други европейски държави. По критерия за началото на учебната година, всъщност се оказа, че не се различаваме много от съответните европейски практики. Имаме варианти, когато се започва на първи септември, дори някои държави започват в края на август, но държавите от нашия климатичен пояс са насочени по-скоро към началото или средата на септември. Другият ми пример за държава, която почва на 30-ти септември- това е Малта. Много е специфично и е свързано с цялостната организация на учебното време. не мога да кажа, че ние сме някакво изключение в средата на септември да започваме, но самото начало само по себе си няма фундаментално голямо значение. В България то е традиция на 100 години и всъщност много малко се е варирало с началото, по-скоро с края на учебните занятия."

"Синдикат "Образование" анализира и събра малко от информацията на някои европейски организации, които се занимават с анализи на учебната година, учебното време, учебното съдържание и така нататък. затова коментирахме къде се намираме ние в контекста на европейските държави, всъщност не само на Европейския съюз, а и на някои други европейски държави.  По критерия за началото на учебната година се оказа, че не се различаваме много от останалите европейски практики."

От синдикат „Образование“ посочват за пример традиционната коледна и новогодишна ваканция, която е по-кратка отколкото в други страни в Европа. Няма и голяма разлика в продължителността на лятната ваканция, която е между 11 и 15 седмици. В България за учениците от горния курс е 13 и се намира в позицията на други държави с подобно географско положение.

Сравнителният анализ, който ползва "Доклад на европейската агенция за образование към към Европейската комисия за за системата на началното и средно образование" показва, че у нас не се учи по-малко в сравнение с повечето държави в Европа и може да се спори дали престоят в училище и на ученици, и на учители дори не е по-продължителен, посочват от синдиката. Учителите да се освободят от несвойствени за тях задачи, за да могат да преподават, коментира Юлиян Петров.

Дебатът в образованието не трябва да е за началото на учебната година, а на съдържанието в учебниците и програмите, е мнението на Красимир Михайлов, дългогодишен преподавател в началния курс във Видин.

"За мен лично подобен дебат е изключително странен, защото има някои традиции, които би трябвало да се подържат в сферата на нашето образование. Традиции добри или лоши, но когато нещо е утвърдено във времето и е показано, че е работещо, много странно да се коментира. Плюс това, това не е някакъв съществен проблем, дали ще започне учебната година на 1-ви, на 7-ми или на 15-ти. За мен е изключително странно да се коментира това. Аз лично смятам, че трябва да продължи старата практика, учебната година да си започне на 15-ти септември, както е било от толкова много години назад. Мисля че в образованието има доста по-съществени проблеми, на които би трябвало да се обърне внимание- например на учебните програми, на съдържанието в учебниците, да се набляга повече на практически занимания... Не разбирам защо това трябва да е тема?"- коментира Михайлов.

Трудно биха приели предлаганите промени и самите ученици, сочи анкетата на Красимир Каменов:

"Според мен е по-подходящо от 15-ти септември да започваме, както винаги. По-добре се чувстваме като цяло. В началото на месеца е по-топло и по-неподходящо... Според мен е по-добре на 15-ти септември... По-удобно е. Свикнали сме си така и ще има много недоволни ученици, ако се започне от 1-ви септември или по-рано. По-добре е да си е както преди... Смятам, че 15-ти септември е по-добре, защото така сме си свикнали... Навик ми е вече. Навик е да се идва на 15-ти септември. Всички са свикнали да се идва на 15-ти септември. По-добре се чувстваме" - споделиха видински ученици.

Предложенията за промяна в началото на учебната година и продължителността на ваканциите са публикувани на страницата на Министерството на образованието и науката. Със сигурност началото на следващата учебна година ще е на 15-и септември, както и досега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00

Общински съветници искат намаление на наемите на общинските жилища във Видин

Общинските съветници от групата на ГЕРБ  предлагат намаление с до 50% на наемите на общински жилища във Видин. Идеята включва промяна в начина на определяне на цените. Припомняме, че темата за увеличението на наемите на общинските жилища бе обсъдена още миналата седмица в нашия ефир. Вчера недоволни наематели във Видин прекъснаха заседание на..

публикувано на 26.11.24 в 13:42

"BEST" отбеляза успехи за Видин в състезание по реч и дебати в Благоевград

Отлично се представи отборът по реч и дебати на английски език "BEST" от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин в регионалното състезание в Благоевград. Съревнованието събра общо 248 участници от  училища в Западна България. Турнирът по реч и дебати на английски език се организира от Фондация "БЕСТ". На пето място,  в категория "Проза" за..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Сдружение организира благотворителна кампания за Коледа в Северозапада

Сдружението "Бъди добър, прави добро" организира благотворителна кампания по повод коледните празници. Целта е в навечерието на Коледа да бъдат подкрепени 400 крайно нуждаещи се хора основно от Северозападна България . Тази година активността на дарителите е ниска, каза Мая Методиева, която е сред доброволците в сдружението: "За пета..

публикувано на 26.11.24 в 12:00

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10