Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли ново увеличение на минималната работна заплата тази година?

Снимка: Радио Видин

Дни преди да се събере Националният съвет за тристранно сътрудничество, за да обсъди икономическата ситуация в страната и предстоящото увеличение на минималната работна заплата на 710 лева от началото на април, в публичното пространство отново се заговори, че синдикатите ще настояват за ново повишение на трудовото възнаграждение през лятото, което ще бъде второто в рамките на настоящата 2022 година. Възможно ли е да се случи това? Минимална заплата от 730 лв. е напълно постижима през тази година. Това заяви още пред месец президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров на Дискусионен форум "Достойна минимална работна заплата за ограничаване на евтиния труд". Същевременно вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заяви, че се очаква в бюджета за 2022 г. да бъде заложено минимално възнаграждение от 710 лв., което ще бъде в сила от 1 април. Ще бъде ли поискано ново, допълнително повишение на възнаграждението, предвид динамичната ситуация и растящия ръст на инфлацията? Това попитахме Росица Макелова, служител на Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ: 

"Нашето предложение за увеличаване на минималната работна заплата до размер от 764 лева беше представено още в края на миналата година и стъпва на база експертни разчети, включително и на база публикувания бюджет на страната. Предложението все още е валидно като за нас сега заложения ръст не е достатъчен и ще настояваме за повторно увеличение на минималната работна заплата до този размер от 764 лева в средата на годината при преразглеждане на бюджета на страната."

Ще продължи ли и занапред вечният спор между работодатели и синдикати по отношение на МРЗ и притеснени ли са синдикатите от реакцията на работодателските организации?

"Естествено, че сме притеснени, защото не бива да забравяме, че една голяма част от българските фирми попадат в т. нар. категория на малките и средни предприятия, но отново това, което наблюдаваме на макро ниво виждаме, че все пак фирмите в много по- голяма степен се затрудняват в момента от това да заплащат сметките си за ток например или за газ. Повишаването на минималната работна заплата е още една стъпка пред тях, но трябва да се направи защото иначе населението ще се изправи пред неплатежоспособност."- уточни Росица Макелова от Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ: 

Българите, работещи на минимална заплата през 2021 година, са загубили един процент от покупателната си способност. За първи път от 2011 г. насам хората, които работят за минимално възнаграждение у нас, губят покупателна способност, посочиха президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров и директорът на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката Любослав Костов. Ще настояват ли от КТ "Подкрепа" за допълнително повишение на минималната работна заплата- това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник.

"Увеличението на минималната работна заплата трябва да продължава, независимо какво се случва в Европа и независимо дали има война. Ако тя не бъде индексирана и актуализирана още веднъж през тази година, в средата на годината, то тогава много трудно българския работещ гражданин ще може да се справи с нужните разходи за оцеляването на семейството му. Миналата седмица НСИ публикува данните за инфлацията, която за февруари 2022 към февруари 2021 година бележи ръст от 10%. Дори увеличението на 710 лева е под тези 10%."- коментира Ваня Григорова.

Към днешна дата над 870 000 души в България работят на заплата, която е до размера на минималната заплата или равна на нея, сочат данните на финансовото министерство. Заявката на синдикатите продължава де бъде да няма работещи бедни у нас. Твърденията, че ръстът на минималната работна заплата ще унищожи работните места, които са по-малко продуктивни, като по този начин ще блокира работниците, по- специално нискоквалифицираните при намирането на работа, отдавна не се потвърждават, според твърденията на председателя на КНСБ Пламен Димитров. Каква обаче е реакцията на бизнеса? Разговаряме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"Както винаги досега през последните 20- 30 години, откакто се води този спор е нормално синдикатите да искат увеличение и е нормално работодателите да са против това. Всеки един от тях има своите аргументи и всеки един е прав за себе си. Много трудно ще се стигне до някакъв резултат. Дали ще има ново увеличение- все още сме в началото на годината и много зависи от обстоятелствата и развитието на много обстоятелства."- поясни Красимир Кирилов.

Попитахме и видинчани трябва ли, според тях да има ново повишение на минималната работна заплата тази година и изпълнимо ли е това?

"Нека, нека да се вдигне. Тия работодатели много се изглезиха нещо. Трябва да се обърне малко повече внимание на пенсионери- работещи и на работещи млади на минимална работна заплата. Така ще се повишат и доходите на хората. Трябва да има и мораториум на тия цени, каква е тая спекула по магазините? Минималната работна заплата трябва да позволява на един човек да се издържа. На пенсионера 200 лева достатъчни ли са му? Не е реално просто."- коментираха видинчани.

В крайна сметка 710 лв. става минималната работна заплата от 1 април. Това договориха вчера социалните партньори на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Решението, което взе парламентът за Закона за бюджета, ще бъде въведено в сила с постановление на Министерския съвет, обясни след заседанието министърът на финансите Асен Василев. Против увеличението се обявиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Заместник-председателят Кънчо Стойчев настоя да бъде въведена минимална работна заплата по икономически дейности, както и върху нея да не се начислява добавката, известна като "клас прослужено време". Българската стопанска камара (БСК) също се въздържа от подкрепа за предложението. Подкрепа за повишаването на минималното трудово възнаграждение изразиха от Конфедерацията на труда "Подкрепа", но го обявиха за недостатъчно. Ваня Григорова настоя минималната работна заплата при актуализацията да стане 50% от средната работна заплата, което към момента означава 840 лв. Тя добави, че ако трябва да се съобрази с покупателната способност, минималната заплата трябва да достигне около 1000 лв. в средата на годината. Какво ще се случи тогава- предстои да разберем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49