Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Динковица - без кражби и...без лекар

6
Снимка: Радио Видин

Екипът на радио Видин гостува на село Динковица. То се намира на 10 км от областния град Видин. 


Малко, красиво селце. На 3 км преминава главният път Видин-Брегово. От двете страни на Динковица текат реките Делейнска и Тополовец.


Възникнало през първата четвърт на ХІХ век до турски чифлик. Името на селото идва от първия заселник- Динко.


Днес в селото живеят 130 души, преобладава възрастното население. Имат магазин, поща, църква. Някога е имало и училище- открито е през 1911 година, а през 2008 година е закрито.

При влизането в селото се виждат руини от ТКЗС-то, в което някога са работили местните хора. Днес ферми и големи стопанства няма, хората отглеждат само дребни животни за лични нужди.

Животът е спокоен и непретенциозен. Няма кражби. Има няколко семейства с деца, които пътуват до училищата във Видин.


Хората са трудолюбиви. Помагат си един на друг. Работят и почистват около домовете си, а от време на време се събират, за да почистят гробищния парк. Има и такива, които милеят за общото. По собствена инициатива един човек на средна възраст разкрасява центъра на селото с каменни цветарници тип кошница. Пред сградата на кметството е направил декоративен бунар и е оформил градинка с декоративни дръвчета и цветя. Предстои да се пренаредят плочите пред кметството и магазина, които са повдигнати от корените на дърветата.


Кметски наместник е Любчо Димитров. Той е роден в село Динковица, работил е във Видин, а през 2000 година си идва в родното село.


"От две години съм кмет, Хубавото е, че нямаме проблеми с битовата престъпност, спокойно е тук... Много къщи се изкупиха последните 2-3 години, купуват и има интерес... Различни са цените, обикновено 5-6 хил, но трябва ремонт след това... Хората се чудят, защото напоследък строителните материали поскъпнаха... Купувачите искат нещо по-запазено..."


В селото се изпълняват някои от социалните програми: 


"Карат храна на трима човека  всеки ден редовно от патронажа... За "Топъл обяд" няма желаещи. Има една жена по програма "Личен асистент"-  помага на възрастни хора, тя ги гледа, не знам какво ще стане след това като свърши програмата, те се нуждаят от сериозни грижи, но сега като свърши програмата, какво ще стане с тези хора... Би трябвало да има непрекъснато такива програми
Има много неща, които трябва да се направят. Направихме пътя към гробищния парк с камък и има за асфалтиране една улица... Сложиха две камери - на площада и на входа на селото... Осветлението ще се подмени също..." 


В село Динковица има хора, които се включват в проекта "Подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Видин", казва кметският наместник:

"Има 18 човека, аз съм сред тях, които ще подменим печките си и ще ни монтират климатици и котли на пелети, но при тия цени на ток и на пелети- не знам. Няма сигурност и нещата са непредсказуеми..."


В Динковица няма хора, назначени по програми за почистване, затова кметският наместник Любчо Димитров сам почиства  пред кметството. Миналата година е имало човек по почистването само за 6 месаца:

"Сам почиствам пред кметството, мета... никой не иска да чисти, нямам такива хора... По самоинициатива няколко човек косим,  режем клони, пръскаме за трева... От община Видин идват професионални работници  и косят цял ден."
 
В миналото е имало голямо училище, в което са учили децата от селото, но днес децата пътуват до Видин, за да учат, а сградата се руши и се води опасна, казва Любчо Димитров:

"Работата не ме плаши... Хората ме търсят за различни документи, за информация, плащат си данъците тук, имам им имената на всички. Тук не се плаща такса МПС, събират се по 300-400 лв, Платили са около 15 човека досега... Има градски автобус и хората пътуват, автобусът отива до Градец..."

В селото отдавна не идва лекар, няма и фелдшер или медицинска сестра, казва Любчо Димитров:


"Лекар нямаме, а би трябвало поне веднъж в месеца да идва, за елементарни неща. По другите села има, а имаме кабинет лекарски... Хората ходят във Видин до личния си лекар, но за по-възрастните е трудно."
 
Земята в Динковица е плодородна и дава богата реколта. Както навсякъде, така и тук има големи арендатори, които обработват земята на хората и им дават рента в продукти или пари: 

 "Всички са си дали земята под аренда... Получават си рента редовно, не се оплакват... Църквата  й предстои ремонт. В двора й са сложени фотоволтаични панели... Сега ще й правим ремонт на камбанарията, няма я ламарината... Пожелавам им на всички здраве, и да са все така добри..."


Какви са възможностите за живот в село Динковица и как успяват да се справят с трудностите на селския живот- това попитахме местни жители: 

"Хубаво и подредено е селото, хората са добри, доволни сме от ръководството, гледаме си възрастните родители и затова сме тук. Живея тук постоянно... Нищо не ми липсва, имаме хубав магазин, вода имаме, ток редовно, автобус редовно, лекар нямаме. Необходимо за селото е да има медицинско лице, иначе се справяме сами. Помагаме си един на друг... Карам си старините тук, в това село... Асфалт трябва да се сложи на улиците.."
 

Още за живота в Динковица чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00