Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

13
Снимка: Радио ВИДИН

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там. 

В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в столицата. 

Днес в селото са останали да живеят 28 човека.  Забранено е да се строи и да се създават нови постройки поради опасност от свлачища. И днес в къщите продължават да се появяват пукнатини, като някои се получават от преминаващите тежкотоварни коли, други - от съществуващите свлачищни процеси. 

Безводието е друг проблем, от който се оплакват хората в селото. 

Въпреки трудностите местните жители се чувстват като едно сплотено семейство, помагат си постоянно, кой с каквото може. 



Кметският наместник Александър Александров е на 39 години. Той е млад и ентусиазиран, родом е от селото, но живее в съседното Добри дол: 
"Това ми е втори мандат... Харесва ми спокойствието, имаме зеленина, плаж. Има и старчески дом в село Орсоя... В миналото селото е било голямо за времето си, свлачището се случва през декември 1978 година, къщата на баща ми също пропадна. Свлачището е по-нависоко. Правят сондажи и следят свлачищната зона. Къщите се напукват, повечето са стари къщи. В миналото тук е имало рибарник. Но повечето хора работят в Лом, Видин, Монтана, София. Земята ни е плодородна, всичко се ражда. Кметството ни е в този бивш магазин на Наркооп, кметството е един вид за всичко. Аз им пазарувам. Хората са над 60 години и имат нужда от помощ. Имаме един автобус във вторник и един в четвъртък. Иначе викат си такси или с личен автобус, някои си взимат пенсиите от банкомат. Лекар нямаме, викаме Спешна помощ, иначе аз ги карам до болницата."


Когато в едно населено място не се живее, няма домашни животни и движение, всичко запустява и гората навлиза в селото. Навсякъде има храсти, дървета, къпини.

"Опитваме се да поддържаме чистотата, имаме един човек на 4 часа и една жена на 10 дена. Няма други хора, аз правя каквото мога. Има още един-двама, които ми помагат. Нямаме църква и читалище, пропаднало е читалището. Някои хора смятат, че това е поради канала, който е напоявал, други - заради Вранча. Тук местата са отчуждени и не се строи. 

Нямаме земеделци. Хората си гледат кокошки. Пътят ни е натоварен, за тировете няма ограничения, къщите ни са напукани... Полиция идва, но не може всекидневно... Пазарувам им от хапчета до хляб. Хлябът е най-важното. Зимата се отопляват с дърва, купуват си от частници."



Желанието на кметския наместник Александров е да има поне една чешма в селото, защото кладенците пресъхват и няма вода:

"Като цел си поставям поне една чешма да направим в селото, защото няма вода. Кладенците ни пресъхват. С Общината преговаряме, с ВиК. Поне една чешма да има, хората да си наточат за пиене, за миене. Сега караме вода от чешми от Сливата, от други кладенци... Сондаж може, но е скъпо, не всеки може да си позволи." 

Село Орсоя има и празник. На края на месец септември е съборът там. Кметският наместник ще събере хората в кметството да отбележат празника. 

Местните са се събрали пред кметството, което е бивш хранителен магазин:

"Да, от тук съм си. Работя в Общината, почиствам каквото трябва. Тук се събираме пред кметството... Понеделник, петък, сряда си взимаме хляб... Орсоя - свлачището мина, но не се знае как ще бъде, мърда, никой не знае какво е... Гледам, че се появяват пукнатини, дупки по покрива... И тировете помагат, детонация, сътресение, колко пъти сме ги замазвали... Беше хубаво селото, но не е лошо, то ми е родно село. Няма кой да работи... Оправяме косачката, ще косим..." 

Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45