"Това не е нещо, което аз лично смятам, че е задължително - да се посещава психолог. Задължително е обаче човек да се чувства комфортно да търси помощ. Да се чувства комфортно, знаейки, че не може да се справи сам с нещо. Това е голям проблем. Хората си мислят, че могат да се справят с всичко сами, таят проблемите и болките в себе си, а на специалистите това ни е работата - да им помагаме в такива моменти. Както не можеш сам да си направиш операция, така и в живота понякога се получава да имаш такива главоблъсканици, които могат да ти изглеждат нерешими, но реално има решение за проблема. Това е най-важното - не е толкова задължително, защото на хората им е по-задължително да отидат на автомонтьор. Човек може никога да не стигне до такъв момент в живота си, но въпросът е, когато има нужда от помощ, да не се притеснява да го направи".
"Вероятно има проблеми, които са много по-големи от нас в нашия живот. Тогава ни остава да работим по тяхното приемане. Понякога наистина нещо не можем да го разрешим, не можем да се справим с него, но тогава отново се разрешава, когато работим по неговото приемане, да разберем, че нещата са такива, каквито са. Да приемем едно смирение. Ако трябва да сме честни, психологията е сравнително нова наука. Датира от 100 и няколко години. Особено в България се популяризира през последните години. Голяма част от хората смесват тези три понятия, слагайки знак за равенство. Всъщност психологът и психотерапевтът работят с невротизма на човека, с характеровите му особености. В психиатрията става дума за болест, за патология, затова на помощ идва медикаментозното лечение. Психолозите и терапевтите работят с психичния свят на човека, с неговото разширяване, с търсенето на нови модели на поведение. Все повече хора започват да се интересуват, да задават въпроси за себе си, за вътрешния си свят, да търсят вътрешните си конфликти".
"В България също се оформя голям интерес. В последните 3-4 години има толкова много литература по темата, толкова много семинари се провеждат. Тези теми изглеждаха табу, бяха пренебрегвани - за психичното развитие, за вътрешния свят. Аз забелязват огромен интерес към духовното, към психичното. Този глад за духовност е все повече виден. Идеята да се свързва не толкова с болест, макар че терапията работи и с психосоматични състояния, но все повече хора започват да се обръщат към разрешаването по този начин, за да се избегнат лекарства, медикаменти. Възможно е обаче и чрез работа в психичния свят".
Не можем да променим нищо, докато не го приемем. Отричането не освобождава, то потиска, казва Карл Юнг. Признаването на проблемите е половин успех в тяхното разрешаване, допълва Зигмунд Фройд.
Бъдете отговорни и грижовни. Не пренебрегвайте нуждата от помощ!
По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май. Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..
Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Темата с нерегламентираните сметища и замърсяването на терени влезе в Общинския съвет на Видин. След официално питане, входено в Община Видин в началото на април, на поредното заседание на местния парламент на 8 май, общинският съветник от "Справедливост за Видин" Димитър Велков припомни от трибуната, че все още очаква отговор. Повод за питането..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..