Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът на село- предимства и недостатъци

3
Снимка: Личен архив

Населението в българските села се е увеличило с 200 хиляди души през последните две години. Само през 2021 г. броят на новорегистрираните жители там е нараснал с 108 550 души, а прогнозата е, че през 2022 г. още около 90 хиляди българи ще се преместят за постоянно в селата. Това бе съобщено на бизнес форум миналата седмица. В селата около градовете търсенето на къщи надхвърля предлагането 10 пъти. Заради войната в Украйна обаче се забелязва охлаждане на имотния пазар. Търсенето на жилища като цяло намалява, а заради несигурната обстановка клиентите се отказват от сделки дори след одобрение за банков кредит. Има ли млади хора от Северозападна България, които въпреки трудностите в този регион на страната предпочитат селото пред големия град?

Цвета Йорданова е бивш кметски наместник на берковското село Комарево. Преди около две години тя взима окончателното решение да се завърне за постоянно в родното си село и заедно със съпруга си Богдан днес са щастливи и отново са у дома.

"Най- голямото предимство е спокойствието. Това е нещо, което не знам дали има недостатък, който може да го изпревари. Много по- активен си, отколкото да живееш в града и можеш, ако имаш желание да си отгледаш сам храната. Най- големият недостатък, който вече се появява и в големите градове е липсата на хора, които могат да ти помогнат. Ако ти трябва една ръка помощ, просто хората ги няма, а това е наистина голям недостатък, а именно липсата на млади хора, с които да комуникираш."

Търсенето на къщи около градовете надхвърля 10 пъти предлагането, отчитат столични брокери. Каква, обаче е ситуацията във видинска област. Разговаряхме с Катя Цветкова, дългогодишен служител на брокерска агенция във Видин:

"Има търсене, като за предпочитане са близките села, които са с уредена инфраструктура, най- много до 15 км от Видин. Те са предпочитани от по- заможните хора, които могат да си позволят личен транспорт. Не се предпочита от семейства с малки деца, не е удобно, няма училища, няма детски градини в селата. По- скоро се избират за почивка и малка част, които финансово са добре могат да си го позволят за основно живеене. За предпочитане са Иново, Капитановци, Покрайна, отчасти Дунавци... Цените скочиха почти двойно от началото на миналата година до тази."- обясни Катя Цветкова.

Станислав Биков вече от три години живее в къща във видинското село Динковица. Той се занимава със строителство и това му помага сам да извършва ремонтните дейности у дома.

"Предимствата са неизброими. На първо място възможността спокойно да излезеш и да се движиш навън, на фона на всичко което се случва сега в държавата- с тази пандемия и с всички ограничения, които имаше. Аз имам работа навсякъде, още повече, че има огромно търсене на къщи по селата ... За мен най- вече човек трябва да има желание и просто да изпитва вътрешна нужда и връзка с природата, за да се реши на такава крачка."- каза Станислав Биков

Видинското село Иново е на около 4 километра от областния и общински център. През последните години се наблюдава засилено търсене на имоти в населеното място, като напоследък почти не се продават къщи, а само празни парцели, които се застрояват. Това каза за радио Видин Павел Петров, кмет на Иново:

"Не е спирало търсенето на имоти, постоянно ми звънят хора и ме питат за къщи, а за хубаво или лошо не знам, но няма къщи за продаване. Продължават да се търсят празни имоти, които да се застроят. Повечето, които купуват къщи са предимно млади хора, които имат възможности и търсят спокойствие в малкото населено място. хората, които купуват къщи, идват тук със своите деца, така че се подмладяваме."- поясни Павел Петров.

Генади Вельов е част от екипа на радио Видин и миналата година закупи имот във видинското село Синаговци, където днес прекарва голяма част от свободното си време. Той обясни, че доста време му е отнел изборът на този селски имот, но той го е направил и заради строителството на новия скоростен път до София, който ще преминава наблизо.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00