Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селановци - Бермудски триъгълник за пчелите

Снимка: Светослав Цветанов

Пчелите в най-голямото оряховско село, Селановци, изчезват мистериозно, оплакват се местни жители. Пчеларството е традиция тук и много местни жители приемат това не само като хоби, но и като основен бизнес. Пчелари разказват, че по необясними причини роякът излита от кошера и не се връща.
 

"Аз си мисля, че все още никой не може да обясни този проблем", обясни Петя Русинова, която със съпруга си са собственици на 89 кошера. След тази зима обаче, са останали само два. Сега семейството се двоуми дали изобщо има смисъл да възстановяват пчелните семейства.

"Това, което четем и в световните медии, и което коментират и пчеларите в Селановци е, че пчелните семейства напускат кошерите без видима причина. Без да може да се обясни къде отиват и какво се случва с тях. Интересното е, че кошерите са пълни с мед. Не е причината в това, че пчелите гладуват, не е причината и че в кошера са влезли някакви акари или мишки. Кошерът си е там, но пчелното семейство го няма. Няма и умрели пчели... В интерес на истината този процес от години се наблюдава в цялата страна - на различни места с различна сила. Миналата година споменаваха Плевенско и Източна България. Тази година категорично всички пчелари в Селановци са засегнати и сочат, че проблемът е много голям. Говорим, че на места и на 100% са изчезнали пчелите. Няма значение къде в района се намират кошерите - дали са близо до Дунав, дали са в домашна среда, дали са изнесени извън населеното място или близо до нивите, където се пръска - всички са засегнати. Просто пчелите ги няма. В Селановци пчеларството е традиция. Оттук е и един от пчеларите на годината, хора, които развиват пчеларство на промишлена основа. Потърсихме информация, събраха се пчеларите и решиха да изпратят проби от пчели, намерени мъртви в кошерите, за да могат да бъдат изследвани. Най-различни теории има - като се започне от оста на земята и смяната на магнитните полюси и се стигне до това, че е възможно някакви прилепители на това, с което се пръска, да въздействат на пчелите. Факт е, че се споделят различни идеи и че притеснението е много голямо. При 90 - 100 кошера например, в които са вложени много средства и труд се оказва, че са останали само 2-3 и инвестицията е пропаднала... В нашето семейство сега ситуацията е такава - това, което е произведено през миналата година ще бъде продадено и нещата ще приключат. Колебаем се дали да тръгнем отначало, защото разочарованието е много голямо. Моят мъж казва: "Аз няма да ходя в района при кошерите, защото ме боли сърцето, като мина край тях". Нашите кошери не са застраховани и засега сме приключили поне с идеята за такъв бизнес...


Как започва всичко? Още през есента забелязахме, че пчелите започнаха да излитат. Първото предположение беше, че са излетели защото зимата беше топла, но аз не вярвам в това. Аз не съм компетентна по въпроса, защото не съм специалист, говоря като човек, за който това е семеен бизнес и който се оказва, че не върви. И за това не са виновни нито войната, нито ковид-пандемията.


Проблемът не е от вчера, години наред в различни краища по света сигнализират за изчезнали пчелни семейства. На този етап обаче никой не дава точен отговор и точна причина за това поведение на пчелите. Не знам и какво се случва с пчелният рояк, когато напусне кошера. Предполагам, че пчелите умират, защото по някаква причина не могат да намерят обратния път към кошера. Тук би могло това да е и на магнитна основа, те да не намират пътя обратно. Интересното е, че не намираме и умрели пчели, както например ако са натровени от нещо. Не мога да твърдя и че за това е виновно пръскането по нивите с пестициди. Защото това би означавало пчелата да е умряла вътре в кошера.

Просто ги няма.Така както казват, че в Бермудския триъгълник ги няма хората по корабите, така Селановци се оказа нашия Бермудски триъгълник за пчелите... "


"Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека ще му останат четири години живот", предрича Алберт Айнщайн много години преди проблемът да стане глобален. Изчезването на пчелите е едно от най-опасните днес явления, което може да доведе до апокалиптични последици за живота на цялата планета. Основната им роля в природата е да спомагат за опрашването на хиляди видове растения. 91 от 100-те най-популярни растителни храни, с които се изхранва 90% от световното население, разчитат на "услугите" на пчелите, за да съществуват.

Изчезването им би причинило огромен срив във флората и биоразнообразието на Земята, и би лишило голям брой животни от храна.

И въпреки, че не може да бъде даден еднозначен отговор относно причината за изчезването им, двете най-очевидни причини за това остават глобалното затопляне и увеличаване на генетично модифицирани храни. Установено е, че тези храни могат да произвеждат цветен прашец, който да е смъртоносен за пчелите. А глобалното затопляне спомага за разпространението на плесени и кърлежи, които също са токсични за тях.


Която и да е причината, не можем да отречем участието на човека. Ето защо, добре е да преосмислим някои свои действия, ако искаме светът да се запази такъв, какъвто го познаваме.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20