Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредно изменение на ЗДвП: какви са предлаганите промени

Снимка: Радио Видин

97-ма промяна се подготвя в закона-рекордьор: този за движение по пътищата. Предлаганите от МВР изменения, публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане, са насочени в две основни посоки: намаляване на излишните административни изисквания и дигитализация, както и увеличаване на наказанията за основните нарушения. 

Промените касаят най-вече реда за връчване на актове за установяване на административни нарушения и наказателни постановления, фишове и електронни фишове. Готви се регламентирането на нов ред, който да осигури бързина и своевременност при осъществяването на административнонаказателната отговорност за нарушения на правилата за движение по пътищата. Според МВР това ще способства за постигането на превантивния и възпитателен ефект на административното наказание.

Едно от най-съществените изменения: нямате право да карате, ако имате фиш или акт, и от налагането е минал повече от месец, а не сте си изтърпели наказанието - тоест не сте платили глобата. Полицаите проверяват дали дължите глоби в единната информационна система чрез таблетите си.

Проектът предвижда максималната скорост по българските магистрали, която преди години правителството на Борисов увеличи на 140 км/ч, отново да стане 130 км/ч. Вече се забранява стъпването върху магистрала или скоростен път на превозни средства категории А1, А2 и В1.

Синият талон най-после отива в историята, както обеща преди време министърът за електронното управление. Водачът вече е длъжен да предоставя при проверка само шофьорската си книжка. Отпада и нуждата да носите хартиения документ за ГТП.

Стикерът на Гражданска отговорност също остава в историята. Наличието на валидна застраховка ще се проверява от полицаите чрез таблетите им. 

Законопроектът предвижда фолиото да се забрани изцяло върху предното и предните странични стъкла.

МВР смята да компенсира неефективността при събиране на задълженията, като ги направи задължително условие за минаване на годишен технически преглед. Досега задължително бе само да сте платили пътния данък и да имате "Гражданска отговорност".

Ако искате да карате в България автомобил с регистрационни номера от държава извън ЕС, вече ще можете да го правите в продължение на цяла година след влизането в страната, а не само три месеца.

В проектозакона е вписано, че служителите на МВР могат да провеждат заснемане и от необозначени автомобили.

Полицаите вече ще имат право да спират от движение автомобили с техническа неизправност, включително с твърде високо съдържание на вредни вещества в отработилите газове, с твърде високи нива на шума и при премахнати шумозаглушители от изпускателната система.

Проектозаконът предвижда сериозно затягане на наказанията за шофьори, хванати повторно зад волана след употреба на алкохол - тогава книжката се отнема за срок от две години и се заплаща двойна глоба (тя сега е 500 лева за концентрация между 0.5 и 0.8 промила, и 1000 лева за между 0.8 и 1.2). Водачи, които са "системни" нарушители - тоест хващани за трети път - плащат тройна глоба и губят книжката си за три години.

До момента глобата за неизпълнение нарежданията на полицаите, отказ да си предоставите документите или неправилно монтиране на регистрационните номера бе между 50 и 200 лева. Сега вече е твърдо 200 лева.

Увеличават се наказанията за участие в нерегламентирани състезания по пътищата - особено при повторно нарушение, когато санкцията вече ще бъде 5000 лева и лишаване от книжка за три години.

Досега глобата за автомобил с размери или натоварване на ос, надхвърлящи разрешеното от Министерство на регионалното развитие, беше от 500 до 3000 лева. Занапред ще е фиксирана на 3000 лева. 

600 лева ще е санкцията, ако карате без книжка.

500 лева ще е глобата, ако блъснете знак.

Водачите, които карат в аварийната лента на магистрала или навлязат в еднопосочно движение на магистрален път срещу движението, се глобяват 1000 лева и губят права за три месеца. При повторно нарушение глобата се увеличава от 4000 лева до 6000 лева, а книжката се отнема вече за цяла година.

Ако не предоставите автомобила си в срок за годишен технически преглед, вече ще дължите 100 лева глоба, а досега беше 50 лева.

Отново се затягат санкциите за превишена скорост и се връща отнемането на книжката - сега за срок от два месеца. Това е валидно при превишение с над 40 км/ч в града и при превишение с над 50 км/ч на междуградски път. Глобите са 600 лева, като извън града за всеки 5 км/ч над 50-те се добавят още 50 лева. 

30 лева глоба, ако не си носите документите. До момента за забравени документи глобата беше 10 лева. Под "документи" се имат предвид шофьорска книжка и свидетелство за регистрация на автомобила,

Неправилно паркиране, каране в неправилна лента, отнемане на предимство, неспазване на знак "Стоп" - всички тези нарушения досега се наказваха с 20 лева глоба. Предложението е тя да стане 100 лева.

50 лева ще бъде глобата за хвърляне на боклуци на пътното платно.

Поставяне на предпазни колани и правилно обезопасяване на децата в автомобила, нулева толерантност към водачи, употребили алкохол и наркотици, по-високо качество на пътните настилки, засилен контрол и по-висока събираемост на глобите за нарушители. Това са основните приоритети, които набелязаха участниците в координационна среща между представители на правителството и експерти по пътна безопасност.

Обществено обсъждане ще приключи на 13 май тази година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00