Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли замразена минималната работна заплата?

Снимка: Радио Видин

Минималната работна заплата да остане 710 лева до 2025 г., стана ясно от проекта на новата тригодишна бюджетна прогноза на Министерството на финансите. Очаква се документът да бъде базата, на който ще се прави актуализацията на бюджета през юли. Финансовото министерство предвижда и намаляване на темпа на актуализация на пенсиите- от 1 юли 2023 г. той ще бъде 9,1 на сто, а през през следващите години индексацията ще бъде съответно 6,9 и 5,4 процента. Замразяването на минималната работна заплата, която от 1 април вече е 710 лв., е изненада на фона на прогнозите преди седмица на социалния министър Георги Гьоков, че заради високата инфлация още тази година може да се вдигне до 760 лв. Попитахме видинчани- какво означава това предложение за работещите?

"Те обичат да говорят, тия новите, така наречени "американски възпитаници". 2025-та, ще бъдат ли те дотогава на власт, та да говорят предварително какво ще стане? ... Смятам, че това въобще не е нормален ход, трябва да се съобразяват управляващите и с инфлацията и с положението на българския народ. Това е пълен абсурд, според мен ... Бизнесът закъсва с това увеличение на заплатата, защото осигуровките са много високи. Да се черпи опит от европейските страни, как те се оправят? Ние явно не можем да се оправим."- коментираха видинчани.

От Министерството на финансите прогнозираха средногодишната инфлация през 2023 г. да падне до 5,1%, от очакваните 10.4% за тази година. Забавянето ще продължи до 2,7% през 2024 г. и 2,3% през 2025 г. Към настоящия момент очакванията са за продължаващо поскъпване на петрола и неенергийните суровини през 2022 г., което да започне да се забавя през втората половина на годината. Поскъпването на храните ще се ускори до 16,4% на годишна база през декември. Енергийните стоки също ще допринесат положително, като повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25,1% в края на годината. Услугите ще поскъпнат с 8,1% в края на 2022 г., а неенергийните нехранителни стоки- с 6%. Ще се справят ли българите с тези процеси, ако трудовото им възнаграждение бъде замразено на сегашните нива- това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Нормално е хората да са негативно настроени към тези намерения за замразяване на минималната работна заплата. Това са вече официално заявени намерения от страна на управляващите и виждаме дори как министърът на финансите някак не си говори с експертите, които след това трябва да опишат реалните намерения в документи. Надявам се това да е объркване, надявам се това да е поправимо и правителството да чуе работещите, защото в противен случай тези, които трябва да действат са именно българските работещи."- обясни Ваня Григорова.

Eдинни ли са в позициите си по темата синдикатите? Потърсихме за коментар Виолета Иванова, научен секретар в Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ:

"Виждаме всички, че животът поскъпва и по някакъв начин трябва да бъде компенсирано повишението на цените и на инфлацията, която наблюдаваме. ние продължаваме да настояваме, че от 1 юли трябва да се въведе необлагаем минимум с размера на минималната работна заплата. Това ще осигури около 60- 70 лева в работната заплата на работещите с ниски доходи, които в края на годината ще могат да получат почти една тринадесета заплата, събирайки тези допълнителни доходи от необлагаемия минимум. това е данък "общ доход". По- скоро работодателите не могат да се оплакват, че минималната работна заплата не трябва да се увеличи, защото те получават достатъчно обезщетения и мерки относно повишаването на цените не електроенергията."- каза Виолета Иванова от КНСБ.

Ще бъдат ли ощетени работодателите при ново повишаване на минималната работна заплата? От години те настояват за въвеждане на необлагаем минимум, който до голяма степен да облекчи бизнеса при изплащането на осигуровките на служителите. Това каза за радио Видин Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Този ход, погледнато чисто потребителски не е нормален, но от гледна точка на икономиката даже е закъснял. Каквото и да се опитаме да направим по отношение на минималната работна заплата, то ще бъде само изкуствено и наложено административно. Реално няма откъде да има движение и ръст по някакъв икономически показател, от който да може да зависи повишаването на минималната работна заплата. Енергоносителите поскъпнаха в пъти, метали, суровини също поскъпнаха в пъти. Как да се случат нещата?"- обясни Иван Сергисов.

Преди дни от управляващата коалиция заговориха за мерки против инфлационните процеси. Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, обаче е против промяна на минималната работна заплата в средата на годината. В коментар за настояването на синдикатите за увеличаване на минималното възнаграждение министър Василев заяви, че няма как министерството на финансите еднолично да вземе такова решение, това трябва да бъде широко обсъдено и в тристранката. Според него промяна на такива ключови параметри по средата на годината не е удачно. В проекта на новата средносрочна бюджетна прогноза минималната работна заплата трябва да остане 710 лева до 2025 година включително.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00