Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли замразена минималната работна заплата?

Снимка: Радио Видин

Минималната работна заплата да остане 710 лева до 2025 г., стана ясно от проекта на новата тригодишна бюджетна прогноза на Министерството на финансите. Очаква се документът да бъде базата, на който ще се прави актуализацията на бюджета през юли. Финансовото министерство предвижда и намаляване на темпа на актуализация на пенсиите- от 1 юли 2023 г. той ще бъде 9,1 на сто, а през през следващите години индексацията ще бъде съответно 6,9 и 5,4 процента. Замразяването на минималната работна заплата, която от 1 април вече е 710 лв., е изненада на фона на прогнозите преди седмица на социалния министър Георги Гьоков, че заради високата инфлация още тази година може да се вдигне до 760 лв. Попитахме видинчани- какво означава това предложение за работещите?

"Те обичат да говорят, тия новите, така наречени "американски възпитаници". 2025-та, ще бъдат ли те дотогава на власт, та да говорят предварително какво ще стане? ... Смятам, че това въобще не е нормален ход, трябва да се съобразяват управляващите и с инфлацията и с положението на българския народ. Това е пълен абсурд, според мен ... Бизнесът закъсва с това увеличение на заплатата, защото осигуровките са много високи. Да се черпи опит от европейските страни, как те се оправят? Ние явно не можем да се оправим."- коментираха видинчани.

От Министерството на финансите прогнозираха средногодишната инфлация през 2023 г. да падне до 5,1%, от очакваните 10.4% за тази година. Забавянето ще продължи до 2,7% през 2024 г. и 2,3% през 2025 г. Към настоящия момент очакванията са за продължаващо поскъпване на петрола и неенергийните суровини през 2022 г., което да започне да се забавя през втората половина на годината. Поскъпването на храните ще се ускори до 16,4% на годишна база през декември. Енергийните стоки също ще допринесат положително, като повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25,1% в края на годината. Услугите ще поскъпнат с 8,1% в края на 2022 г., а неенергийните нехранителни стоки- с 6%. Ще се справят ли българите с тези процеси, ако трудовото им възнаграждение бъде замразено на сегашните нива- това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа":

"Нормално е хората да са негативно настроени към тези намерения за замразяване на минималната работна заплата. Това са вече официално заявени намерения от страна на управляващите и виждаме дори как министърът на финансите някак не си говори с експертите, които след това трябва да опишат реалните намерения в документи. Надявам се това да е объркване, надявам се това да е поправимо и правителството да чуе работещите, защото в противен случай тези, които трябва да действат са именно българските работещи."- обясни Ваня Григорова.

Eдинни ли са в позициите си по темата синдикатите? Потърсихме за коментар Виолета Иванова, научен секретар в Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ:

"Виждаме всички, че животът поскъпва и по някакъв начин трябва да бъде компенсирано повишението на цените и на инфлацията, която наблюдаваме. ние продължаваме да настояваме, че от 1 юли трябва да се въведе необлагаем минимум с размера на минималната работна заплата. Това ще осигури около 60- 70 лева в работната заплата на работещите с ниски доходи, които в края на годината ще могат да получат почти една тринадесета заплата, събирайки тези допълнителни доходи от необлагаемия минимум. това е данък "общ доход". По- скоро работодателите не могат да се оплакват, че минималната работна заплата не трябва да се увеличи, защото те получават достатъчно обезщетения и мерки относно повишаването на цените не електроенергията."- каза Виолета Иванова от КНСБ.

Ще бъдат ли ощетени работодателите при ново повишаване на минималната работна заплата? От години те настояват за въвеждане на необлагаем минимум, който до голяма степен да облекчи бизнеса при изплащането на осигуровките на служителите. Това каза за радио Видин Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Този ход, погледнато чисто потребителски не е нормален, но от гледна точка на икономиката даже е закъснял. Каквото и да се опитаме да направим по отношение на минималната работна заплата, то ще бъде само изкуствено и наложено административно. Реално няма откъде да има движение и ръст по някакъв икономически показател, от който да може да зависи повишаването на минималната работна заплата. Енергоносителите поскъпнаха в пъти, метали, суровини също поскъпнаха в пъти. Как да се случат нещата?"- обясни Иван Сергисов.

Преди дни от управляващата коалиция заговориха за мерки против инфлационните процеси. Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, обаче е против промяна на минималната работна заплата в средата на годината. В коментар за настояването на синдикатите за увеличаване на минималното възнаграждение министър Василев заяви, че няма как министерството на финансите еднолично да вземе такова решение, това трябва да бъде широко обсъдено и в тристранката. Според него промяна на такива ключови параметри по средата на годината не е удачно. В проекта на новата средносрочна бюджетна прогноза минималната работна заплата трябва да остане 710 лева до 2025 година включително.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47