Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова ферма с френски овце в Рабиша

5
Снимка: Радио ВИДИН


Дни преди Великден влизаме в овцефермата на председателя на видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски, за да разберем защо един зърнопроизводител решава да влезе в редиците на животновъдите във времена, в които фермери фалират и разпродават животните си. 


От година Жечко Андрейнски отглежда елитно стадо овце от френската месодайна порода Ил дьо франс. Овцевъдството е допълваща дейност на зърнопроизводството, но той се отнася с необходимата отговорност към новото си занимание. 

На площ около 13 декара е разположена овцефермата в Рабиша, има и складове за съхраняване на зърно- царевица, пшеница и ечемик, както и склад за сеното и сламата. Изградил е животновъдния обект по мярка 4.1 от Програмата за развитие на селските райони. Започва да я изгражда почти от нулата. Инвестицията по проекта е около 2 милиона лева- за основното хале, а европейското финансиране е 50 %. Със собствени средства за около 300 хиляди лева са купени животните. 

Проекта се подготвя от 2016 година, фермата започва да функционира средата на 2020 година. Парите са много, но и бюрокрацията е много, казва Жечко Андрейнски.

"Нещата тръгнаха лекичко, но с течение на времето се натъкнахме на редица трудности. ...Много...към Фонд "Земеделие", особено при строителството- много бюрокрация. А идеята трябва да бъде- да се даде възможност да се изграждат обекти и да се работи. Да, не е лошо да има контрол, но да тръгнат и да мерят дебелината на цимента, тухлите, ъглите- това за мен са кокошкарски неща... Аз не познавам човек, който е оцелял през тези години и да не се занимава сериозно и професионално... " 

Над 400 са овцете в момента, а според бизнесплана в проекта, който изпълнява, до третата година трябва да ги увеличи до 500 глави. Овцете се отглеждат оборно, за да се опазят от болести, за тях се грижат трима гледачи и ветеринарен доктор на повикване, храненето е механизирано. Независим е от пазара на фуражи, защото си ги произвежда сам. За фураж използва протеиновите култури, които така или иначе имат задължение да сеят. 

Породата е продуктивна, избира я, за да е малко по-независим от работна ръка- което е и основен проблем при животновъдите. Убеден е, че който иска и има желание, се научава. 

Субсидиите, които получава, са минимални, но Жечко Андрейнски не се оплаква- нито от работата, нито от липсата на клиенти- особено по празниците. За тази година има намерение да изгради покрит навес, където животните ще се отглеждат целогодишно, подготвя проект и за мобилна кланица по мярка 4.2 - така ще затвори цикъла на производство. 

Вероятно това е печелившата формула- да знаеш, че успехът зависи само от теб и твоята упоритост. 

Повече за породата чуйте повече в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30