Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за строежа на един от най-красивите съвременни мостове на Дунав

Снимка: Светослав Цветанов

Днес в "Думата имат старейшините" ни гостува бившият началник на "Пътно управление" Видин инженер Иван Иванов. Той е на 70 години от село гара Орешец, участвал е в контрола по строителството на Дунав мост 2, а в момента и на отсечката от Макреш до Бела- част от магистралата Видин-Ботевград. Иван Иванов  завърша строителния техникум във Враца, а след това и висше образование във ВИАС.


"Във ВИАС завършвам като пътен инженер. Постъпвам на работа в "Пътно управление" Видин и така да се каже, целият ми трудов стаж протича там, последните 7- 8 години заместник - директор, след това 5 години директор. Навремето Пътните бяха доста големи, значи едно 800, 1000 човека бяхме. Като ние по принцип в началото пътните управления си проектираха, инвестираха и строяха пътищата. 93-та година от Пътното се отдели пътната фирма, която пое строителството и на тях им предадохме асфалтови бази, кариерите и цялата техника...  Последните години може би нашия край както винаги е било, той се гледаше с малко по-друго око изостанал край, така беше и с пътищата. Но аз искам да подчертая, че отсечката от Макреш до Бела, това са 14 км., до 1-ви ноември ще бъде пусната тази отсечка като магистрала. В момента аз съм строителен надзор точно в този участък. Значи тази отсечка е най-сложната отсечка от целия участък, смисъл от Видин до Ружинци. Значи там от изкоп влизаш в насип, от изкоп влизаш в съоръжение. Има 11 съоръжения, виадукти, мостове с големи отвори с по 33 м. Просто нещо уникално като терен... Цялата магистрала от Видин до Ружинци ще стане готова 2024 г."


За Дунав мост 2 инженер Иван Иванов споделя, че е един от най-красивите съвременни мостове на реката:


Дунав Мост 2


"Наистина голямо съоръжение и един от най-красивите мостове на Дунава. Сега не може да сравняваме да кажем с тези мостове там на Будапеща, които са красиви като архитектура. Но от съвременните мостове този е най-красивият. Мостът е дълъг 1400 м. от българския бряг до румънския. Целият мост е строен от българската страна, румънците не са участвали, те са правили само пътя от моста до КПП-то, което съществува там на тяхна територия. Самият мост е много интересен, там плавателната част, която е, са 4 отвора, по 180 метра дълги, надолу в Дунава се пробиваха пилоти на 94, 95 м. дълбочина. Доста сериозно нещо, там един комплект от пилоти, които са 4 реда по 6, 24 пилота общо и върху тях се изгражда пилотна шапка и от нея нагоре това, което е видимо, това са колоните, които отиват нагоре. И тези вантите, въжетата, които вече поддържат тази от моста, която е над плавателна част на Дунава. И вече там от острова до българската страна разстоянието между колоните е по-малко от 80 метра. Там няма въжета, самите кахони, които съединяват носещата част те се напрягат от вътрешната страна с въжета..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56