Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за строежа на един от най-красивите съвременни мостове на Дунав

Снимка: Светослав Цветанов

Днес в "Думата имат старейшините" ни гостува бившият началник на "Пътно управление" Видин инженер Иван Иванов. Той е на 70 години от село гара Орешец, участвал е в контрола по строителството на Дунав мост 2, а в момента и на отсечката от Макреш до Бела- част от магистралата Видин-Ботевград. Иван Иванов  завърша строителния техникум във Враца, а след това и висше образование във ВИАС.


"Във ВИАС завършвам като пътен инженер. Постъпвам на работа в "Пътно управление" Видин и така да се каже, целият ми трудов стаж протича там, последните 7- 8 години заместник - директор, след това 5 години директор. Навремето Пътните бяха доста големи, значи едно 800, 1000 човека бяхме. Като ние по принцип в началото пътните управления си проектираха, инвестираха и строяха пътищата. 93-та година от Пътното се отдели пътната фирма, която пое строителството и на тях им предадохме асфалтови бази, кариерите и цялата техника...  Последните години може би нашия край както винаги е било, той се гледаше с малко по-друго око изостанал край, така беше и с пътищата. Но аз искам да подчертая, че отсечката от Макреш до Бела, това са 14 км., до 1-ви ноември ще бъде пусната тази отсечка като магистрала. В момента аз съм строителен надзор точно в този участък. Значи тази отсечка е най-сложната отсечка от целия участък, смисъл от Видин до Ружинци. Значи там от изкоп влизаш в насип, от изкоп влизаш в съоръжение. Има 11 съоръжения, виадукти, мостове с големи отвори с по 33 м. Просто нещо уникално като терен... Цялата магистрала от Видин до Ружинци ще стане готова 2024 г."


За Дунав мост 2 инженер Иван Иванов споделя, че е един от най-красивите съвременни мостове на реката:


Дунав Мост 2


"Наистина голямо съоръжение и един от най-красивите мостове на Дунава. Сега не може да сравняваме да кажем с тези мостове там на Будапеща, които са красиви като архитектура. Но от съвременните мостове този е най-красивият. Мостът е дълъг 1400 м. от българския бряг до румънския. Целият мост е строен от българската страна, румънците не са участвали, те са правили само пътя от моста до КПП-то, което съществува там на тяхна територия. Самият мост е много интересен, там плавателната част, която е, са 4 отвора, по 180 метра дълги, надолу в Дунава се пробиваха пилоти на 94, 95 м. дълбочина. Доста сериозно нещо, там един комплект от пилоти, които са 4 реда по 6, 24 пилота общо и върху тях се изгражда пилотна шапка и от нея нагоре това, което е видимо, това са колоните, които отиват нагоре. И тези вантите, въжетата, които вече поддържат тази от моста, която е над плавателна част на Дунава. И вече там от острова до българската страна разстоянието между колоните е по-малко от 80 метра. Там няма въжета, самите кахони, които съединяват носещата част те се напрягат от вътрешната страна с въжета..."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00