Сред тях е и цената на бензина, която се твърди, че е най-ниската от страните в ЕС. Дори да е така, еднаква ли е покупателната ни способност с тази в другите страни и защо синдикатите искат въвеждането на Индекс на покупателната способност.
Проверяваме ситуацията в няколко страни от ЕС, сред които и Румъния, с която бяхме приети едновременно в общността и където от началото на годината горивата и електроенергията поскъпнаха.
Минималната работна заплата в Румъния е 2550 леи или 515,21 евро, обясни Генади Вельов, който провери цените на основни стоки и услуги в един от големите румънски градове- Крайова, дни преди Великден.
"За да влезеш в Румъния ти трябва винетка за лекия автомобил. Това беше първото нещо, което си закупих... Цената на винетката е около 6-7 лева. Толкова струва винетката в Румъния, която е седмична. За сравнение, в България винетките са доста по скъпи- минималната винетка, мисля че е уикенд винетката, която е около 20 лева... В момента минималната работна заплата в Румъния е малко над 500 евро, а влязохме успоредно в ЕС, дори в един момент ги изпреварвахме... В Крайова обядвахме в ресторант в търговски център и мога да сравня с цените в България, защото там ядох това, което ям и в България. Там е доста по-евтино. Ако трябва да съм точен, трима човека се наядохме за около 20 лева без да се лишаваме... Бензинът там е с малка разлика над нашите цени. Разбира се, стойностите са динамични- на някои места е по-евтино, на други пък по-скъпо. Зависи от мястото на самата бензиностанция, но над 3 лева са горивата там. И в България е така в момента. Тяхната работна заплата обаче е по-висока, така че спрямо доходите, цените едва ли се усещат така, както е у нас... Цените на храните не се различават особено от българските. Това, което видях в големите супермаркети е, че цените са съпоставими с българските... Докато пътувах ми направи впечатление, че почти всяка къща е с направен покрив, което означава, че някой го поддържа. Нямаше изоставени къщи, нямаше обрасли дворове. И там има малки населени места, но не са така обезлюдени като при нас."
Италианците са изправени пред опасността да прекарат едно дълго и горещо лято, след като правителството реши почти да изключи климатиците в обществените сгради, за да пести енергия и да намали зависимостта си от руския газ, предаде Ройтерс.
При нас имаше и голям проблем с горивата, обясни Мария Стефанова от Скафати, град в Южна Италия. Хранителните стоки там също са повишили цените си:
"В Италия олиото е 1.70 евро литъра, като преди това беше 1.20 -1.25, което беше нормалната, поносимата цена. Преди пандемията беше 99 цента, до 1 евро. При 1.10 започнахме всички да подскачаме, че е много скъпо. Другите храни също повишиха цената си. Основната храна на италианеца- пастата, вдигна цената си, защото брашното поскъпна. Хлябът също се вдигна доста. Значи той беше 2.50 за кг, в момента е 3 евро на кг... Газът също вдигна цената си. Последната бутилка, която купихме беше 25 евро, сега е 30. Значи като дойдат сметките със сигурност ще се гледаме смутени, ама няма как..."
В Испания от месеци сме изправени пред силно ускоряване на инфлацията в резултат на напрежението на пазарите от възстановяването на икономиката след COVID-19. Инфлацията засяга най-вече цените на електроенергията. Сега това положение се утежнява и от войната в Украйна и санкциите срещу Русия, довели до скок на цените на газа, петрола, някои суровини и хранителни продукти, обясни Стоянка Колева от Барселона. В страната бе потвърдена рекордна инфлация от 9.8% за март 2022 година- най-високото равнище от 37 години насам.
"Увеличението на цените на горивата и бензина е доста чувствително, но някак е спокойна обстановката. Чувам как в България хората се оплакват, че цените са поскъпнали двойно и нагоре. Тук не е така. По-спокойни са нещата, някак по-плавно става поскъпването, не е така рязко, не е така голямо увеличението, за да предизвика у хората голямо притеснение. Но наистина има увеличение, отразява се абсолютно на всичко. Започна се най-напред от цените на олиото, но нито е имало липса, нито кой знае колко е това увеличение. Даже ми се струва, че има някои стоки, които в България са много по-скъпи, отколкото тук... Все пак има притеснение сред хората, има стрес, тъй като заплатите не са големи. Испания се знае, че не е най-социалната държава... Специално за бензина, цената, която е определена в момента от държавата, при зареждане на бензиностанцията за всеки литър трябва да се намали с 20 евроцента. Това е помощта от държавата, която се дава за потребителите..."
Инфлацията в Германия достигна рекордните 7,3 процента - нещо невиждано в последните 40 години, пише Дойче веле. Основен фактор са цените на горивата, но и цените на храните, които растат с всеки изминал ден, обясни Мариана Миткова от Франкурт:
"Цените на горивата тук започнаха постепенно да се увеличават, първоначално с по 10 цента, нормалното беше някъде от 1.50-1.60 евро за литър бензин, като постепенно стигна до 2.30 преди около две седмици и после започна да намалява. Към днешна дата варира. Тази сутри на бензиностанцията във Франкфурт беше 2.17, а на връщане беше 1.96. Разбира се цените зависят не само от това дали зареждаш сутрин или вечер, ами и от коя бензиностанция купуваш бензина. Сутрин цената обикновено е по-висока, а вечер спада. Разликата между бензина и дизела е малка, плюс- минус 10 цента... Цените на основните хранителни стоки също поскъпнаха. След започването на войната в Украйна изчезна брашното и олиото. Преди да изчезнат обаче, те също повишиха цената си. За миналата година нормалното брашно беше 39 цента за кг. След това постепенно се покачи на 45 цента и след това аз започнах да губя връзката, защото не купувам брашно често. Другите хранителни продукти обаче, като месата и хляба, вдигнаха цената си. Всичко обаче стана постепенно, не е имало скок в цените... Преди 1 седмица правителството взе решение, заради увеличението на цените на горивата, цената на месечната карта за целия градски транспорт да бъде 9 евро. Иначе месечната карта е от порядъка на почти 90 евро. Така се компенсира поскъпването на горивата за градския транспорт... Взето е също решение за еднократна помощ, както когато започна пандемията ни дадоха еднократна помощ от 600 евро, сега решението е за еднократна помощ от 300 евро. До края на юни трябва да покрие всички служители и работници. Т.е, те да са получили тези пари по сметките си... Сега говорят, че ще се вдигне и минималната тарифна ставка от 8.50 евро на 12.50 евро, доколкото знам..."
Ha тepитopиятa нa Eвpoпeйcĸия cъюз мeceчни минимaлни зaплaти пoд 1 000 eвpo пoлyчaвaт гpaждaнитe нa 13 cтpaни, a нaд 1 500 eвpo в шecт дъpжaви. Toвa пoĸaзвaт дaннитe eвpoпeйcĸaтa cтaтиcтичecĸa cлyжбa Еurоѕtаt зa янyapи 2022.
Cpeд 13-тe дъpжaви дъpжaви члeнĸи c нaй-ниcĸи минимaлни зaплaти пoпaдa и Бългapия -332 eвpo. Cтpaнaтa ни e c нaй-ниcĸa минимaлнa зaплaтa в цeлия cъюз. Cpeд тяx също ca Лaтвия cъc cpeднa минимaлнa зaплaтa oт 500 eвpo, Pyмъния -515 eвpo, Унгapия -542 eвpo, Xъpвaтия -624 eвpo, Cлoвaĸия 646 eвpo, Чexия 652 eвpo, Πoлшa 655 eвpo, Гъpция -774 eвpo, Maлтa 792 eвpo и Πopтyгaлия- 823 eвpo.
B двe cтpaни члeнĸи зaплaтитe ca мaлĸo нaд 1 000 eвpo. Toвa ca Cлoвeния cъc cpeднa минимaлнa зaплaтa oт 1074 eвpo и Иcпaния- 1126 eвpo.
B ocтaнaлитe шecт дъpжaви в Eвpoпeйcĸия cъюз минимaлнитe зaплaти ca нaд 1500 eвpo нa мeceц. Bъв Фpaнция минимaлнaтa зaплaтa e 1603 eвpo, в Гepмaния -1621 eвpo , в Бeлгия -1658 eвpo, в Xoлaндия -1725 eвpo, в Иpлaндия- 1775 eвpo и в Люĸceмбypг -2257 eвpo.
От 1 aпpил минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa в България стана 710 лeвa. Ho дopи и c тeзи пpoмeни, ние отново ocтaнахме дъpжaвaта c нaй-ниcĸa минимaлнa зaплaтa нa тepитopиятa нa Eвpoпeйcĸия cъюз.
Подробности по темата и целите интервюта- в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..