След Освобождението Оряхово има свой специфичен колорит - оживена търговия по Дунава, богат културно-просветен живот и първи постижения в областта на промишлеността. Градът е център на губерния за три месеца. След това в продължение на 10 години, Оряхово е окръжен център.
Днес Оряхово ни посреща със своя прекрасен облик, в който все още витае атмосфера на старата европейска култура, дошла по Дунава, с построените красиви къщи в стил сецесион, които красят центъра на града. В старинна къща се помещава експозиция, свързана с живота и творчеството на Дико Илиев и на известния актьор Андрей Чапразов. Четиридесет и две години от живота на народния композитор са свързани с Оряхово. Затова централният площад в Оряхово носи името на Дико Илиев.
Силата на Оряхово е в традициите, в културните инициативи, в спортните достижения на младите спортисти, убеден е кметът Росен Добрев:
"Отделяме огромни средства съотнесени спрямо нашия бюджет за спорт и култура. Държим на това да развиваме спорта в града. Преди няколко години стартирахме с възобновяването на класическата борба... И за няколко години създадохме поколение от добри борци... и сме единствените в България към момента, които имаме европейски златен медал в класическата борба на определена възрастова група кадети... Това е направено със страшно много труд... Имаме успехи в изобразителното изкуство... Домакини сме на много изложби, най-известен е пленерът, свързан с панаирните дни на града..."
Росен Добрев е трети мандат кмет на община Оряхово, за работата си споделя: "Основното в работата ми, старая се, е да не правя нищо, което не искам на мен да ми правят, това ме води... Гордея се най-много с европейския медал в борбата и културните събития... Успяхме да построим хубава зала, която прие Балканско първенство по бадминтон.."
Инфраструктурата в община Оряхово се нуждае от обновяване, но в момента всичко е в застой. Към днешна дата основният проблем, който град Оряхово е имал години наред, е решен, казва кметът Росен Добрев :
"Всички свързваха Оряхово с тежките свлачищни процеси... През годините успяхме да подменим голяма част от канализационната мрежа на града, това спомогна да намалеят свлачищните процеси... Нещо, за което почти не се говори... Подменихме един водоем преди няколко години, който беше причината за провокиране на тези свлачищни процеси... Инфраструктурата ни не е много добра... всичко, което имахме като ангажименти го изпълнихме, а нищо ново не се задава..."
10 хил. души живеят в населените места на община Оряхово, показва последното преброяване на населението в България, казва кметът Росен Добрев. За населението се работи в насока подобряване на социалните услуги. Общината има амбицията да разшири дейността на домашния социален патронаж на територията на всички населени места в община Оряхово, нещо, което не е правено до сега.
Общественият транспорт в община Оряхово е проблем. Предстои решение на този неотложен проблем, казва кметът Росен Добрев:
"Транспортните услуги през последните години почти фалираха поради ковид и нерегламентираните превозвачи... Вървим в посока да регистрираме общинска фирма, която да извършва превози, тоест социална услуга за населението с много добро качество на услугата. Почти 80% от капиталовите разходи сме пренасочили към закупуване на два автобуса... Вече имаме решение на Общинския съвет, с което да регистрираме фирмата "Оряхово - Автотранспорт"."
В Оряхово са създадени нови паркове и са обновени старите, към момента гражданите на Оряхово се радват на три парка, казва секретарят на община Оряхово Христина Цонева:
"Парк "Щурците" е старият парк "Централно дере", който беше много занемарен в годините, а сега е уникално място... Преди 6 години го открихме, а крайдунавският парк го открихме миналата година, той има непосредствен досег с реката... Най-хубавото е това, че създадохме Детски духов оркестър в продължение на Духовия оркестър към читалището... Николай Пеев ги ръководи, това ми дава надежда... Направихме неделно училище и създадохме клуб към центъра "Православно християнче" и с това се гордея..."
В Оряхово приоритет е културата и работата на културните институции.
Историческият музей в Оряхово съществува повече от 80 години, той има 6 отдела и фонд с над 5000 културни ценности, тук се включени художествена галерия "Марин Върбанов" и "Дико Илиев". Музеят се помещава в стара къща, построена в края на 19 век, в стил късен сецесион. Най-новата дейност на музея е проектът "Ехо от вековете" казва директорът Евгения Найденова:
"Този проект е свързан с предоставяне на интересна и забавна услуга - стрелба с лък. Тази услуга се предлага в местността "Камъка". Целта е да привличаме туристи и да популяризираме историята на крепостта и на нашия град... Стартираме за втора поредна година в началото на месец май. Ще ни гостува атрактивната група "Лазарус" по повод Деня на музеите.."
Важен фактор в културния живот на Оряхово има дейността на НЧ "Надежда 1871", Боряна Маринова е секретар на читалището и един от организаторите на всички събития и дейности, свързани с културните събития на града:
"Най-голямата ни гордост е Духовият оркестър "Дико Илиев", популяризира музиката на Дико Илиев. Танцовите ни състави са три: детски, младежки и за възрастни... Имаме и певческа група, изпълняваме народни песни от различни фолклорни области... Участваме винаги в Празниците на Духовите оркестри, ежегодно се правят тези празници... "
Хората, с които разговаряме помнят Оряхово като оживен град, помнят Дико Илиев, духовата музика и правят сравнение с отминалите времена и сега. По-голяма част от тях са критични към днешното общинско управление:
"Градът - няма кой да се грижи за него... Мъчат се хората, не е много цвете... Заводи имаме, има работа, не е как беше навремето, по-малко е... Пускат музика на Дико Илиев, ама не е как беше, умряла работа... Тук съм вече 50 години и обичам да съм си тука, работя в детското здравеопазване... Много неща могат да се видят тук... Болницата ни е много необходима... Искам да има млади хора... Оряхово е околийски град бил... Болежките ни са много, нямаме офис на мобилен оператор, трябва да пътуваме до Козлодуй... Решиха да закрият съда и да го преместят в Козлодуй, а това е бил околийски съд, но сигурно ще го закрият, не се грижи общината за обикновените хора, ние сме глас в пустиня."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Юбилеен концерт по повод 75-годишнината на Първан Първанов, художествен ръководител на танцов ансамбъл "Пъстрина" ще се проведе утре, 15 ноември, в Монтана. Първан Първанов е носител на множество отличия и награди. Още на 15-годишна възраст започва да се занимава с танцово изкуство. От 60 години е на сцена, а от 50 е художествен ръководител...
Емил Маджаров е от града, сгушен сред величествените Белоградчишки скали – природното чудо, което омагьосва всеки, който ги види. Израства в скромно семейство, което с години е поддържало малък, но стабилен бизнес. Родителите му винаги са се стараели да осигурят всичко необходимо, влагайки труд и усилия в своето начинание. Домът им е бил..
Невероятен е неговият гений. Продуцира най-продаваните албуми на Майкъл Джексън в историята на музиката за всички времена, както и филма The Wiz. Макар и не на фокус, партитурите към над осемдесетте му филма определено си заслужават вниманието. Създадение са в разнообразни стилове, като при много от тях личи майсторството му на композитор и..
Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..
50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата. Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата. Този ден служи..
Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..