Проектът включва игрище от 2560 квадратни метра, ограда, осветление и трибуни. Мини комплексът се финансира със средства по програма на световната футболна федерация. Ще се предоставя под наем от БФС на свободен достъп, като приходите ще са за поддръжка и модернизиране на базата.
Какво е бъдещето на футболните терени при Колодрума? С този въпрос се обърнахме към кмета на община Видин Цветан Ценков.
"Чакаме, в момента сме в процедура, задвижили сме нещата. Като цяло надявам се, че другата седмица ще бъде изчистено всичко. Трябва да се доремонтират някои неща, да се сложат някои неща. Надявам се, пак казвам, не мога да бъда категоричен, но другата седмица трябва да дойде бригадата да сложим и монтираме вратите, работи се по видеонаблюдението, което ще се сложи тези дни. Най-добре може да каже изпълнителният директор на БФС. Не искам да коментирам защо се получи това цялото забавяне. Ако искате - свържете се с изпълнителния директор на БФС, той е главно движещият човек. Той може да ви каже подробностите. Много скоро ще бъде пуснат, но се надявах по-скоро да беше станало. Там е паметник на културата. Нещата се забавиха. Разрешителните са много дълги, много трудни, всичко минава през София. Всички ще се радваме, ще ви поканим на откриването на този прословут спортен комплекс".
На местно ниво въпросите водят до задънени улици. Никой не знае защо вече над три години и половина комплексът не е открит.
Отговорът даде Борислав Попов.
"Обектът е готов. Изцяло е приет от Държавна приемателна комисия. Получени са необходимите документи за експлоатация. В момента го оборудваме с видеокамери, тъй като във Видин не всички се радват на хубаво и ниво, имаше разбити седалки чисто нови, наложи се да ги подменяме. От тази гледна точка слагаме видеокамерите, защото на 20 (б.р. днес) имаме конгрес. Притеснително е с времето. Седмицата след конгреса - на 24 май или след това ще направим откриване и предоставяне за ползване на деца и други любители на футбола".
Защо откриването се забави с години? Къде е проблемът - на местно ниво или в БФС?
"Не, не, не, не. Нищо. Просто се забави Държавната приемателна комисия, беше по времето на COVID. Имаше болни от Министерството. Същевременно тъй като обектът е в района на паметник на културата от национално значение - онази арка визирам - самите съгласувания в Министерството на културата се забавиха изключително много. Костват ни година. Единият път съгласуване на проектите, после и такова на изпълнението, на определяне на човек в комисията. БФС го е изградил и стопанисва. С общината ще направим уточнение за ползването му от детски отбори, тренировки, ученически отбори, игри и т.н. Това е истината. За съжаление, конгресът няма как да бъде по-бърз. На 22 май откриваме обектът в Хасково. Ако успеем да се организираме, сме във Видин на 24, ако не - след това веднага. Настилката е от най-висок клас, може да издържи 10 години. Наложи се да добавим и камерите, проникнаха хора и го счупиха. Всичко е приключило, уточнено е, комисията мина, имаме документ, който е изпратен в общината за приемането му в съотствествие с проектите. С Общината ще го открием".
В обобщение: имаме новина, която... сме чували и друг път.
От Футболния съюз казаха, че има изпратен документ до Община Видин, но кметът твърди, че няма яснота по темата.
Ако не бъде открит на 24 май или в дните след това, винаги можем да почакаме... до следващия месец.
Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..
Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..
В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..
От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..
Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..
В монтанското село Котеновци вече има младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..
Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..