Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодор Борисов: "Предметите ми дават живот, не аз на тях!"

Как да си изработим марионетка

4
Снимка: личен архив



За марионетиста Теодор Борисов сме разказвали неведнъж. Той изработва сам своите марионетки, които бързо навлизат в света на театралното изкуство и радват публиката със своята оригиналност. Прави куклите си от дърво, но споделя, че видът дърво се определя според куклата и това, което иска да каже с нейната история:

"Класическата марионетка, която се изработва в България, се изработва от липа. За мен това е дървото, което стои най-добре на сцената и най-добре се ръководи... Примерно- ако е балерина - краката трябва да са много здрави и там се използва европейски бук, в който жилката вътре позволява крака на балерината да бъде еластичен и в същото време твърд".



Кукла марионетка може да се изработи и от други материали, казва Теодор. . 

"Може да се използват импровизирани материали, примерно вестник и скоч хартиен. Да се види каква е структурата на марионетката, колко елемента са, мисля че са 22, и да ги направи поотделно- глава, крака, рамене, подбедрици, всичко се прави и после да ги съедини с конче и пак може да се направи за един ден".

Конците са другият важен материал, с който трябва да разполагаме, за да може да се върже марионетката на водач. 

"Също така, може и плат за костюмите, или кожа, която аз предпочитам - да работя с натурални елементи, а може и да си ги скулптира дрехите на дървото".


Времето, което вложим в изработването на една марионетка, е много относително, в зависимост от това, което искаш да кажеш с нея и къде ще я представиш, споделя Тео:

"Може да я направиш и за три дни, за пет дни, за един месец - зависи какъв детайл има, ако ръката е механична, ако очите се движат, устата се движи, ако корпуса се отваря - торса, вътре ако има механика, зависи".

Тео изпълнява и поръчки. Изработил е марионетка за ресторанта на една дама в Швейцария. Височината на куклата е 2 метра и 40 см. В торса на куклата има прозорче, което се отваря и вътре има бутилка с ракия:

"То не е нищо сложно - това е просто една скулптура марионетка Ангел, която хората, които минават, да могат да я движат и да не бъде опасна. И сега на всеки три месеца ходя да й променям местоположението в градчето".

В момента Тео работи по други две скулптури марионетки, които да са статични:

"Това са движещи се скулптури, така ги наричат в Швейцария и в Италия, влезнаха от преди 10 години... И сега ще правя марионетка, която да се задвижва от вятъра. И другия проект, който подготвям с нея, е да направя музикална къща от олуци за вода, които издават звуци, когато вали".

На фестивала на изкуствата във Видин Тео имаше театрални куклени представления. В програмата бяха включени и арт работилници за деца и възрастни, в които той демонстрираше как се изработват кукли марионетки от хартия. В работилницата се включиха много деца, които бяха много развълнувани, но и съсредоточени върху напътствията, които Тео им даваше, стъпка по стъпка: 

"Смачкахме топчета вестник и ги облепихме с много тиксо, после ги смачкаме за устата... да ги зашием с конец, за да стане на уста и да говори.... Сега ще направим тялото на куклата... Пръчки използвах- 4 са - две, за да мога да залепя двете глави, които направих и за ръцете две, за да мога да ги залепя да се крепят, да не падат и да са като истински ръце. Няма да могат да се движат, но нали това е кукла... Аз по принцип много се занимавам с хартия, но за първи път правя такива кукли - много ми харесва!"

Тео е и професор в Болоня, където преподава "микродраматургия" и в момента е почти на края да изпълни един проект, свързан с учебника "Teatro delle marionete di Teodor Borisov". Това всъщност ще бъде първата техническа книга в Италия- само за марионетки:

"Преди 5 години имах запитване за евентуален учебник... 20 години научна работа, защото куклите, които ги правя, това са прототипи и системата вътре, която представям във всяка една кукла е уникална, водачът е уникален. Аз нямам една кукла еднаква с другата. Повечето автори в България работят с една форма от 20, 30 или 40 години - едно изражение на марионетката. Последните 5-6 години има нови творци на марионетки. В България няма марионетист, има кукловоди".

Според Тео, не той е този, който дава живот на своите марионетки:

"Предметите ми дават на мен живот, не аз на тях. Аз обичам тази обратна психология на моите професори. Мисля, че те ни провокират да им дадем живот, а не ние. Всъщност, всяко едно нещо, което е около вас, ако ви накара да го докоснете по малко по-различен начин, то приема вашата светла или тъмна енергия и оживява".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл*



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45