Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Найденов: Здравето на децата е наша отговорност




Храненето е основен фактор, определящ здравето, растежа и развитието на децата. В ранна детска възраст се изграждат хранителни навици, възпитават се нагласи за вкус към определени храни. Създаването на здравословен хранителен модел в ранна възраст е база за намаляване в бъдеще на риска от редица хронични заболявания- сърдечно-съдови, диабет, остеопороза и други. 

Според Илиян Найденов- фитнес инструктур, спортист, автор на книга за здравословно хранене и собственик на верига за здравословни продукти, съветите и информацията за ползите от здравословното хранене и спорта при децата трябва да се предават деликатно и на разбираем език. Това сподели той малко след като изнесе беседа по темата пред възпитаниците на монтанското Осново училище "Св. Св. Кирил и Методий".

"Исках да поговоря с тях обучително, но да им грабна интереса. В насока, че на първо място здравословното хранене може да им донесе много ползи не просто за външния им вид, а като цяло в тяхното ежедневие, в бита, да бъдат по-жизнени, да бъдат по-здрави, да са по-концентрирани дори. Цялото това нещо се повлиява от здравословната храна и от спорта. Идеята беше да ги мотивирам, не да им чета лекция, която няма да разберат. Много е трудно да пресееш информацията, да я смелиш и да я предадеш на едно осем или деветгодишно дете... Беше много сладко и много забавно това, че аз отивам, а те седят на пейките и ядат зрънчо, хамбургер... Как в тази ситуация да кажеш деликатно на едно дете, че ти си дошъл именно за това, че не трябва да го прави това нещо и то да го кажеш пред всичките му приятели" - сподели с усмивка Найденов.

Илиян Найденов е родом от Монтана, където има и собствена зала за фитнес. Често е там и каза още, че за него проведената с децата беседа е била също толкова интересна, колко и за самите тях. Като бивш възпитаник на училището е било огромно удоволствие да се върне там след толкова години.

Храненето при децата като начало трябва да е приятно и не насила, за да бъде пълноценно, коментира фитнес инструкторът. Установено е, че хранителните вещества се усвояват от организма само когато детето се храни с апетит и в приятна обстановка. Макар и малки, децата имат развито чувство за естетика. Като цяло децата трябва да консумират всичко, добави Илиян Найденов:

 
"Трябва наистина да е балансирано, което значи, че нищо не трябва да липсва в менюто на децата. Разбира се, трябва да превъзхождат плодовете, зеленчуците, ядките, семената, добавени по различен начин. Яйца задължително трябва да консумират, поне два пъти седмично трябва да консумират месо, поне още един път, дори два пъти седмично риба, за да могат да си набавят протеини. Млечни продукти трябва много да се консумират, колкото се може всичко да е домашно, че тези от магазина не са особено добра алтернатива. В менюто трябва да присъстват комплексни въглехидрати, което значи, че все пак децата трябва да консумират ориз, картофи, друг тип варива-боб, леща. Дори самият хляб е добре да се консумира. Разбира се, не да се купува възможно най-ниският клас". 



Спортистът сподели още, че дори самият той си позволява да се храни със забранени храни. Случва се да позволява и на сина си Давид, но задължително в умерено количество, с мярка и не често.

В допълнение към здравословното хранене, децата е добре да посещават спортни занимания след една определена възраст. Липсата на спорт, в комбинация с нездравословното хранене и злоупотребата с вредни храни сред децата, е основната причина за детското затлъстяване, коментира Найденов. Според него, след 4-годишна възраст е добре вече родителите да насочат децата си към даден вид спорт, което също като храненето, трябва да е плавно и ненасилствено.

"За мен на 4-годишна възраст, без значение дали е момче или момиче, на детето трябва да започне да му се показва. Например, да го изведем в парка, да види как децата карат тротинетки, скейтборди, ролери, едно от тях може да му хареса. Да отиде с баща си на футболен мач, някъде по-безопасен. Да отиде в спортната зала да гледа, защото има състезание по борба и джудо. Не му е интересно- не гледа. Тръгваме си. на същия принцип- има танцов концерт, представление или някакъв фестивал някъде. Отива да види различните танцови дисциплини. Не можеш да му кажеш: "Утре те записвам на борба, тръгвай с мен в залата!", защото първо леко ще се стресира детето, първоначалната му нагласа със сигурност ще бъде негативна". 

Участието в различни спортове помага на децата да изградят социални умения, които ще им служат през целия живот. Спортът има благоприятно влияние и върху самочувствието и увереността на децата, добави още инструкторът.




*Цялото интервю с Илиян Найденов, както и повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00