Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

6
Снимка: Елисавета Йорданова



Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза, доближаваща се максимално до традиционната, носена от българката преди повече от век, двете майсторки използвали автентично платно. Именно наличието на оригинален материал мотивира видинчанката, която по професия е машинен инженер, но повече от 20 години издирва, проучва и изработва зашивки на стари български ризи, да се заеме с изработката. Заедно с Елисавета Йорданова пресъздават характерната за района на Белоградчик и Димово традиционна дреха. 

Имаше оригинално платно. Един от големите проблеми да се създават подобни възстановки е липсата на материали за съответните периоди. Съвременните платове, които се намират, не дават същия ефект. В случая  ни се предостави оригинално платно. Това ни предизвика да се захванем и да предоставим оригинални мотиви от 19 век, края на 19 век, може да се каже. Това са мотиви, които са взети от първите издания с автентични шевици, включително видински, на Националния етнографски музей...Проблемът е само с материалите. Между нашата риза и това, което пише в книгите на изследователите, разликата са само конците. Ние до вълнени конци няма как да се доберем. Изпълнена е със съвременно мулине."

Видинските шевици са "извънредно дребни и нежни". Изпълнението им изисква майсторство, търпение и прецизност. Ето защо възстановяването на автентичната риза бърчанка от Видинско продължава около 4 месеца. 

Притежателката ѝ Искра Тодорова смята, че красивият дар я връща към корените ѝ, а като етнограф припомни, че носията е свещена дреха за българина.

Инициативата за възстановяването на традиционната българска дреха е близък семеен приятел на русенката с корени от Видинско. 

"Млад човек, който преди около три години ме потърси в музея, тъй като аз работя като етнограф в русенския музей, за консултация, тъй като беше много впечатлен от българските носии. Всъщност той разви невероятен интерес към носиите изобщо. С времето се сприятелихме, стана като член на нашето семейство. Много искаше да ме зарадва за рождения ден, тъй като знаеше, че аз имам само части от видинската носия  по наследство, майка ми е от Раяновци. По негова инициатива нещата се случиха. Свързал се е с двете майсторки - Елисавета и Капка, на които съм страшно благодарна, тъй като са положили колосален труд и то за доста малко време. Та въпросният млад господин Кристиян Кръстев е инициаторът. Междувременно беше ангажирал цялото семейство, та всъщност ризата е като дар от цялото семейство..."


Искра Тодорова разказа също, че ризата е основата на всяка българска носия и дори може да се нарече най-важната част на традиционното облекло.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00