Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стена на славата откриват в Игнатица

Снимка: Борис Кръстев

Стена на славата изградиха и изрисуваха в мездренското село Игнатица. Върху нея са изобразени Васил Левски и Христо Ботев, а между тях е изрисуван най-младият ботев четник Александър Чендов. Портретите са изрисувани от художника  Евгени Кучков и се намират в центъра на селото. Целта е да провокират хората към опознаване на историята, разказва художникът:

"Имаме нещо патриотично в себе си, аз съм потомък на комита, участвал в четата на Димитър Общи. Обичам историята, обичам си моята България и давам всичко от себе си с талант или не талант, както искате го наречете, малко да провокирам хората, които вече са забравили история и комити, и войводи, и вече умът им е на друго място, а не в това, че те са свободни, благодарение на това, че тези момчета са изгинали. Стената е 4 м и 50 см., висока е 1 м. и 50 см., намира се в градинката в центъра на селото до чешмата. Там има мемориални плочи на загинали други дейци и комити и се вижда от далеч. Промени облика на центъра на селото. Това е в чест на най-младото четниче в ботевата чета, Алексъндър Чендов, наречен Комитчето. Това непознато дете- решихме да възстановим паметта му. Макар че тази жертва, която той дава, тя е абсолютно безсмислена, той е подло убит от двама българи овчари... По спомените на някои от четниците, останали живи, той е бил много красиво дете, от Сливенско е. С кестенява коса, със сини очи, даже има слух, че е бил незаконен брат на Дякона Левски, изключителна прилика имат с Дякона. Така че, аз свързах стенописа с образа на Дякона Левски, в средата Комитчето и вдясно нашият Христо Ботев. Реализирах тази идея за една седмица... Рисувах ги с акрилна боя, тя е на водна основа, обаче дава един фин гланц, става непромокаема и не избелява на слънцето..."   

Стената на славата е изградена с доброволен труд и ще бъде открита на 5 юни. Патриотичната инициатива е на кмета на Игнатица Иво Христов:

"Тази стена съм я изградил с един работник тук към кметството, всичко сме си поели, имаме помощ и от общината. Там за разни мазилки, но по принцип ние сме си я изградили, иззидал съм си я, шпакловал и т.н. всичко, което искаше Кучков художника да му подготвиме. Един месец работим постоянно по нея, за да може да стане това нещо... Правим му едно покривче, но още не е готово. На 5-и, юни вечерта ние събираме писатели тук от района и ще го открием..."

В памет на най-младия ботев четник Александър Чендов над село Игнатица в Ржана планина е изграден и паметник. На 11 юни на мястото ще бъде даден курбан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18