"Неслучайно между празниците Възнесение и Петдесетница Църквата чества тези, които са отстоявали догматите за Светата Троица.
Първият Вселенски Събор, състоял се през 325 година в Никея, утвърдил Божествеността на нашия Господ Иисус Христос, утвърдил, че Той е втората Ипостас, второто Лице на Бог Троица.
Веднъж в пределите на Кесария Филипова Христос попитал апостолите за кого Го почитат. Апостол Петър от името на останалите отговорил: "Ти си Христос, Синът на Живия Бог" (Мат. 16:16). И в това изповедание на апостол Петър ние намираме много важно утвърждаване, че Иисус от Назарет е носител на Божествената същност, на Божественото естество. И в знак за правилността на това утвърждаване Христос отговаря: "Ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си" (Мат. 16:18).
Този камък, на който стои, стояла е и ще стои Църквата, е изповедание на апостол Петър - именно това, че Иисус е Бог. И в потвърждаване на истината на тези думи Христос нарича апостола Петър Симон, син Ионин (вж. Мат 16:17). Блажени Теофилакт обяснява тези думи на Господа така - Христос сякаш казва на Петър: "Точно така, както ти Ме наричаш Син Божи, Аз те наричам син Ионин." Но много е важно, че по-нататък Господ казва на апостол Петър: "И ще ти дам ключовете на царството небесно: и каквото свържеш на земята, ще бъде свързано на небесата; и каквото развържеш на земята, ще бъде развързано на небесата" (Мат. 16:19). Това значи, че апостолската власт и властта на тези, които са я приели от апостолите почива върху действието на благодатта на Светия Дух – от Бога се дарува на Църквата Христова тази голяма възможност.
И на днешния ден ние прославяме светите Отци, които утвърдили догмата за Светата Троица. След седмица ние ще се докоснем до тази духовна реалност, която отразява това, което някога, както ние знаем, ще стане и със всеки от нас: Бог Дух Свети ще слезе, и ще се всели в нас, и ще направи от нашите тела живи храмове. Ние молим светите Отци, те със своите молитви да ни учат да прославяме Бог Троица, да ни дадат възможност да почувстваме, че тая прослава зависи пряко от това с какво усърдие ние изпълняваме Божиите заповеди, често много прости. И ако това стане в нашия живот, тогава непременно ще откликнем сърдечно на този велик дар, който е донесъл Христос и който чака всеки от нас. Понеже само този дар е способен да направи всеки от нас истински християнин, истински вярващ човек, истински носител на Божия образ. Амин!"
Автор: Протойерей Георгий Климов
В рубриката "Съвременна Библия" – Възнесението Христово, научно погледнато, е необяснимо и затова е подложено на съмнение. Издигането на Христос противоречи на закона за земното притегляне. Благодарение на този закон ние стъпваме здраво по земята. Проблемът е: какво се случва с душата ни, докато краката ни крачат по земните ширини? Мисля, че човешката душа винаги се е измъчвала от земното притегляне. Винаги е търсила късче небе, в което да си почине. Възнесението на Христос е Божия отговор на тази фундаментална наша потребност. Бог, небе и път, по който поемаш против всички "научни" закони – това е пътят на разпнатия, възкръснал и възнесен Христос! Това е Пътят Христос за всеки човек… за всеки вярващ човек.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..