Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Мърчево - тук младите се завръщат

Местните зарибяват река Огоста и се грижат за дивеча в района

9
Снимка: радио Видин
Село Мърчево е голямо и красиво село, разположено покрай жп линията. То се намира в близост до река Огоста, през селото минава и река Вировска и тези реки му придават особена красота и очарование. Селото е на 17 километра от Монтана и на 7 километра от Бойчиновци.  Това дава възможност на хората да пътуват и работят в по-големите населени места. В момента тук по постоянен адрес живеят 750 човека. Селото е намаляло почти 3 пъти в последните години поради демографската криза и закриването на предприятията в Северозапада.

Четвърти мандат кмет е Иван Иванов, който споделя, че основните му приоритети са да работи в помощ на местните хора и на селото:  

 "Имаме подменен водопровод почти 6 км, това е 1/3 от селото... около 700 хил. лв. Миналата година се направи ремонт. 2021 - втори етап ремонт пред кметството, "Втори етап на площадно пространство" на стойност  на стойност 174 хил. лв. Миналата година направихме покрива на училището, с капиталови средства на общината на стойност за 150 хил. лв. паралелките са ни слети, малко са децата. Имаме и детска градина, работи, символични такси се плащат..."
Само за 2021 година с направените ремонти в селото са влезли около 400 хил. лв., добавя Иванов.

ОУ "Христо Ботев",  в което учат 40 деца, вече е с подменен покрив, в детската градина ходят около 15 деца, стремежът на кмета е да се съхранят тези образователни институции, които поддържат живота в  селото. Местните хора намират работа в Монтана, в Бойчиновци, но има работа и в самото село, казва кметът Иван Иванов:

 "Имаме една земеделска фирма тук, в нея работят 10 човека, има и временно работещи, наемат се през лятото, има и частен цех за пелети, в кметството - трима човека, в читалището - 1,5 щатна бройка, частен цех, в училището - 2 човека от селото ни,  детската градина - 5 човека, магазинчета... Не са достатъчни работните места, но по последни данни нямаме много безработни, това означава,  че хората са на помощи... Имаме 1 човек назначен като социален асистент, който се грижи за възрастни хора. Имаме домашен помощник 1 бройка сме назначили, имаме нова възможност за младежка заетост 4 човека сме назначили..."

Важни са добрите условия  на живот в селото, дали има  възможности за работа, за учене, за здравеопазване, казва кметът:

"Може би сме най-облагодетелствани в това отношение, защото имаме от понеделник  до петък до обяд имаме лекар в селото. Д-р Давидова е прекрасен лекар, нямаме зъболекар, ако има такъв, ще го приемем... 
Направи ни се пътя до Мърчево и за 10-15 мин сме в Монтана, бързо се стига и доста хора от селото работят там. Има и хубави новини - доста млади хора се връщат в селото, ремонтират си старите къщи и си идват събота и неделя... Но има и безлюдни къщи, продават се, от 5000 до 8000 лв. вървят, зависи от къщата, близо сме до Монтана... Село Мърчево е центърът на света, на шега го казвахме."
 
Река Огоста в миналото се е използвала пълноценно - за поливане и риболов, днес само за риболов, а би могло да се използва и за туризъм и отдих, но това не е на дневен ред:

"Реката се използва предимно за риболов... Миналата година зарибихме реката с 70 кг шаран и амур, защото има хора, които се грижат за природата... Есента пак събрахме пари и закупихме сом и пуснахме 40 броя сом, имаме хубави места за риболов... Направихме си кътче за отдих на реката... Тук идват специално за кефал, зимата също идват да ловят... Имаме ловна дружинка, ходим на лов, гората ни е хубава, имаме хубава ловна вила... Инициатива на БГ Гора имаше и насадихме брезички, смърч, акация в централната част на селото..."

В село Мърчево е възстановено честването на Спасовден край оброчния камък, от 2008 година до сега всяка година се прави курбан за здраве на хората в село Мърчево, празникът се прави по случай празника Възнесение Господне, така се нарича и църковният храм в селото,  казва кметът Иван Иванов:

"Баба Гюца беше най-възрастният ни самодеец, тя ми каза, че иска да правя курбан на селото и той да се възстанови. Ние възстановихме оброчния камък... Направихме оброк, осветихме го, и сега всяка година на Спасовден от 2008 г се прави курбан, коля се овце, събираме се в черквата, раздава се курбан за здраве.."
 
В миналото село Мърчево е имало 2400 жители, които са работили в 10 предприятия на територията на селото, казва кметът Иван Иванов:

"Ние бяхме известни на времето с печеното слънчогледово семе, имаше килимарски цех, въглища се разтоварваха тук... Тази година предстои да асфалтираме една улица с капиталови средства на стойност 238 хил. лв.. В момента доста е разкопано, това е главната ни улица - ще се подменят бордюрите, ще се прекарат кабели за интернет  и ще се асфалтира - 1678 метра ще се ремонтират..."

НЧ "Просвета" 1934 в Мърчево съхранява и продължава културните и фолклорни традиции в селото, казва Цецка Димитрова, секретар на читалището:


"Основната дейност на нашето читалище е да съхранява традициите..Типично за нашето село са всенародните празници, пазим и ги провеждаме, лазаруване, кумичене... Имаме детска група за песни и танци и женска певческа група за народни песни, имаме и временна лазарска група, която обикаля по къщите. Хората се радват..."

Как живеят местните хора в село Мърчево:

"Добър е животът тук, но работа няма. Не се плаща добре, всеки гледа да свърже двата края... Садим, имаме градини... Имаме си училище, детска градина... Младите хора работят по чужбина, което е лошо, защото забравят родината си... Доволни сме от кмета... Имаме автобуси, добро си ни е селото, събираме се следобед с дечицата, има фитнес уреди за деца, има условия за младите, само работа трябва да има... Много неща имахме, но много неща се затвориха в селото... Хората станаха злобни... Каквото и да се направи, ще е добре към нас... В селото се купуват къщи... Гледаме животни, овцевъдство, трудно е, липсва работна ръка, не искат да работят хората... Животът е труден, както навсякъде, много хора са безпарични, живеят на вересии..."  


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и..

публикувано на 11.11.24 в 14:00

Кого приютява къща "Скрити лайкове"

Къща "Скрити лайкове" е място, където хора с психични проблеми получават подкрепа, наставничество и разбиране, за да могат да започнат и да се задържат на работа. Къща е, защото от екипа се опитват да придадат на това пространство домашен уют и сигурна, защитена среда. Това е мястото, където хора с психични проблеми могат да развият своите..

публикувано на 11.11.24 в 11:37

Песни за луната в "Музикална зона"

  На 11 ноември Българската православна църква отбелязва празника на Св. великомъченик Мина, един от най-обичаните светци в страната ни. Името му означава „месечина, луна“. Което ме подсети за български и световни хитове, в които Луната е основен герой. Точно такива песни ще слушаме днес- възпяващи луната. Луната, на която са стъпвали малцина,..

публикувано на 11.11.24 в 09:00