Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Научен екип с изследване в населени места от община Димово

3
Снимка: Ивелина Николова


Изследване на религията, бита, културата и традициите в четири села от Община Димово - Владиченци, Извор, Мали Дреновец и Държаница, проведе научен екип към Пловдивския университет. Обхванати са и два манастира - Изворският и Добридолският. Проучването е извършено по проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания“ (МОН) под наслов „Християнското и културно-историческото наследство на Северозападна България - стратегии за съхраняване и транслиране на локални идентичности". 
Част от екипа са богословът д-р Ивелина Николова от Пловдивския университет и Христина Кирилова от Регионален исторически музей Видин. Двете са родом от село Владиченци и любовта към него е причината да искат да го изследват.

"Идеята тръгна преди четири години, когато заедно с Христина Кирилова от РИМ - Видин участвахме в един друг проект към Философско-историческия факултет, посветен на трансформиращото се село, и тъй като двете с нея сме родом от село Владиченци, което винаги е имало много специално място в нашите сърца, решихме да изследваме това село. Направихме необходимото, излезе едно монографично изследване, свързано със селото, и когато проектът приключи, на нас не ни се искаше да приключваме изследването на село Владиченци. Тогава сформирахме втория проект, кандидатствахме във Фонд "Научни изследвания". Проектът беше спечелен, само че с една много по-широка палитра на изследване, тъй като към Владиченци прибавихме и Мали Дреновец и Извор, Държаница, Добридолския и Изворския манастир", каза Ивелина Николова. 

11 научни съчинения, учебна литература и етнологичен анализ на народни песни са издадени в резултат от изследването. По проекта е подкрепено и изграждането на православния храм на село Владиченци, каза Ивелина Николова:

"Беше заложено да се издадат няколко монографски статии и студии в списания, които са в България и чужбина. Разбира се,  ние успяхме да постигнем това, въпреки че през този период ни завари тежката коронавирусна ситуация. От една страна, това възпрепятства нашите пътувания до Видин, но в същото време ни помогна да можем да работим на място и да излязат тези научни съчинения...Изследванията се центрират главно върху селата Извор и Владиченци, заради това че информацията, която намирахме за тях, беше много по-обилна за разлика от тази за останалите места. Голяма част от архивите на Изворския и Добридолския манастир ги няма. А ние не бихме могли да изграждаме каквито и да било научни изследвания, ако няма такава изворова, първична литература...А практическият резултат е свързан с довършването на дейностите по храма в село Владиченци..."

В момента изграждането на храма е спряно, тъй като строителите са украинци, част от които са в родината си и са възпрепятствани да довършат своята работа. От екипа на проекта се надяват до края на лятото дейностите да бъдат подновени. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51