Радио ВИДИН: Какво се случи в четвъртък и какво предстои да се случи? Т.нар Задкулисие си връща държавата или просто видяхме логичен крах на правителството?
"Още в самото началото, когато започна да се конструира този кабинет, на всички беше ясно, няма нито един анализатор, политолог и изобщо човек, който активно следи политическите процеси, който да си е мислил, че този кабинет може да изкара пълен мандат. Всички много ясно знаеха, че този кабинет ще падне. Въпросът беше, кога и защо? Това беше ясно по простата причина, че още когато водеха консултации помежду си, когато оформяха своето коалиционно споразумение, те заметоха абсолютно всички различия за по-късен период. Това предвещаваше напрежение вътре в самата коалиция. Очакваше се напрежение между ДБ и БСП, нали, като естествени врагове, но това не се случи. Видяхме нещо повече: че демократичната общност дори е склонна да припознава герои като Румен Радев, г-н Рашков, Радостин Василев. Може би това е единствената изненада - че проблемите не тръгнаха от БСП и ДБ, а тръгнаха от ИТН, които през цялото цялото време се държаха като остър партньор, който нееднократно създаваше напрежение".
Радио ВИДИН: Несъмнено доста хора се притесняват, че не е правилният момент за избори. Когато няма какво да се направи, защо да не е такъв?
"Няма такова нещо като правилен и неправилен момент за избори. По време на COVID кризата можеше да има избори три пъти, а сега не може. Защо? Няма такова нещо. Това са опити да се внуши на обществото, както и предходни управляващи правеха, че се руши стабилността, че ще дойде апокалипсис. Ние вече сме виждали избори по време на период, в който са ни плашили, че ще стане апокалипсис, но такъв не настъпи".
Радио ВИДИН: Има ли надежда за политическото бъдеще на страната? Ситуацията е на кантар.
"В момента ситуацията е изключително емоционална. Виждаме от всички страни политически активисти, хора със симпатии, абсолютно ирационално и прекалено емоционално поведение. За да се стабилизира ситуацията, да се успокои, да има по-светъл поглед към бъдещето, трябва да премине този емоционален период, който ще бушува още няколко седмици, защото все пак предстои да бъде гласуван вотът на недоверие. Днес (в петък) разбрахме, че още един младеж напуска ИТН, въпреки че в четвъртък гласува за оставката на председателя. Днес се е събудил с чувство за вина и срам. Интересен катарзис е преживял. Може да видим и други катарзиси от различни посоки. Тази емоционалност ще продължи да диктува събитията. В петък в НС видяхме бутаници. Трябва да премине този емоционален период. Никой не иска да пада от власт. Всяка една опозиция пък иска да види управляващите да падат от власт. Това са ествествени неща в политиката".
Радио ВИДИН: Каква оценка можем да дадем на Има такъв народ? Знаем програмата им, заявката, с която пристигнаха на сцената, не реализираха нито едно обещание.
"Аз лично не виждам реализирано почти нито едно обещание на цялата коалиция, защото все пак те бяха част от нея. Имахме обещание да не расте дългът на България - обещание, което не беше спазено. Трябваше да спре корупцията и от там да се освободят едни колосални финансови средства, с които да построим десетки мостове над Дунав и какво ли още не... Нищо от това не се случи. Ние видяхме, че ИТН е една от губещите формации. Този, който пръв напуснеше този кабинет, това е силата, която може да използва това, за да извлече някакъв дивидент. Отстъпването на основни позиции от ДБ, отстъпването на БСП, със сигурност е голям минус за тях и не могат да имат полза за тях, докато ИТН просто се опитват да създадат потенциал, да катализират някакъв електорален успех и до голяма степен действията им са продиктувани от факта, че проучванията, които излязоха в общественото пространство в последния месец, става ясно че доста сериозно са изгубили доверието на избирателя. От първа политическа сила в определен момент стигат до да не се знае ще влязат ли при следващи избори. Опитват се просто да подобрят електоралната картина и подкрепата към тях".
Радио ВИДИН: Постигна ли все пак някъде и в нещо правителството успех?
"Разбира се. Успехи има. Аз изхождам от фундаментите. Фундаментите са икономическото състояние на страната. Това означава каква фискална политика води държавата и какъв е заложеният бюджет. Бюджетът беше крайно фискално неконсервативен, което води до тежка икономическа ситуация, защото увеличаването на публичните харчове никога не е добре за една държава. От друга страна, предложените мерки, които след това бяха заложени, бяха леви икономически мерки, които доста икономисти оцениха, че могат да напомпат инфлацията. Заради това е моята критичност. Що се касае до успехи - да, има и положителни индикации. Правят се опити за въвеждане на съвременни системи, електронни услуги. В това отношение има крачки напред, но това не е фундаментално значимото за едно управление. Това е успех, но този успех не може да се сложи на кантар с проблемите, които се създават. Вдигането на прага за регистрация по ДДС също е успех".
Радио ВИДИН: Откъде дойде проблемът? От Северна Македония или от парите в регионалното министерство?
"Много е интересен казусът с това министерството. Третият ден след като се разбра, че г-н Караджов стъпва в длъжност, се появиха информации, така и бизнесмени публикуваха в социалните мрежи, че той се е срещал със строителните фирми и се е разбрал с тях. Дали е вярно - никой не може да каже. Сега изведнъж, при това месеци по-късно, доста месеци по-късно, след като очевидно Продължаваме промяна потвърждават едва ли не тази информация, се оказва че те имат проблем с това едва когато Има такъв народ напуска коалицията. Тоест те са толерирали това нещо, докато са били коалиционни партньори? Не става ясно. Много хора иначе сега се опитват да кажат, че Македония е само поводът, че едва ли не това не е важна тема, че едва ли не македонският въпрос не е в състояние да свали един кабинет. Да, обаче е в такова състояние. Той може да свали кабинет по една доста проста причина: темата Македония е важна за българите. Тя е от онези чувствителни теми, за които всеки българин има позиция и тя е изградена с голяма доза емоционалност. Това превръща темата като важна и за политическите партии, защото в крайна сметка те се борят за подкрепата на българските граждани. Темата Македония със сигурност е една от много сериозните причини, един от много сериозните фактори, да се стига до такива сътресения".
Радио ВИДИН: Правителството провали ли се с бежанската криза, с войната в Украйна? Разбира се, трябва да отбележим, че четирите партии имаха различни гледни точки, но като цяло май се изложихме пред света.
"От първите дни на войната имаше медиен интерес към моя коментар, защото съм политолог с украински произход. Въпросите ми тогава бяха насочени към българите с Украйна: каква е политиката на правителството за тях, още повече че имаме военен конлфикт? Никаква. Конструирането на координационните центрове от областните управители в повечето градове стана бавно, мудно и в много отношения създаде повече хаос в работата, отколкото преди това, преди назначаването на тези управители, когато организацията беше поета от доброволци, организации, от местни общности на рускоговорящи, защото не само украинци, беларуси, руснаци, които живеят по Черноморието, се включиха да помагат. Варненският район нямаше никаква готовност при положение че много лесно можеше да се предвиди, че към Варна ще има бежанска вълна. От Одеска област, през Румъния - през Галац и Констанца, Дуранкулак, няколко часа и хората от Одеса са във Варна, която е близка по климат, близка по разположение, по всичко. Нормално е тези хора да търсят подобно място, на което да се преместят временно. Нямаше никаква готовност. Самото правителство измисли това стимулиране на туристическия бранш, настани ги в хотелите, беше ясно, че това е временна мярка, която след 3 месеца ще приключи, но въпреки това - видяхме един логистичен провал с извозването на хората до местата, на които да бъдат настанени. Правителството, вместо да си признае проблемите, започна да търси проблем в самите бежанци. Едва ли, че не можели да поддържат техния лукс. Много се извинявам, но те не са дошли за лукс, дошли са, където е имало възможност да бъдат настанени и са били настанявани от координационните центрове. Не са избирали. Абсолютно несериозни твърдения. Както и твърдението, че трябвало да започнат да работят. Да, това е чудесно, само че един чужденец, за да започне да работи, трябва да се случат куп интеграционни процеси, защото могат да погледнат защо украинските бежанци в Полша, в Чехия и Унгария, работят, а тук имат проблем с реализирането на пазара на труда. Кабинетът не се справи добре с бежанската криза. Не стои България добре и на международната сцена чисто политически. Смело мога да заявя, че Западът вече ни приема за ненадежден партньор, а Изтокът ни смята за неприятелска държава. Тази политика на липса на поемане на отговорност, липса на желание да се вземе решение, може да изглежда като висш пилотаж, като снишаване, което уж няма да ни навреди, но историята и международните отношения ясно показват, че именно държавите, които не заемат позиция, накрая остават най-потърпевши".
Радио ВИДИН: Активността на изборите непрестанно се понижава. При следващите избори ще се затвърди ли тази тенденция?
"Активността зависи от няколко неща. Много зависи от какви ще са нивата на напрежение в момента на провеждането на изборите, зависи и от това кога ще се проведат. Да, избирателната активност става все по-ниска и причината е очевадна: колкото по-често има избори, толкова по-малка е активността. Това е нормално. Хората се разочароват, българинът за много кратко време припозна различни спасители, много бързо се обърнаха електоралните нагласи, поредни разочарования. Нормално е... Няма предпоставки, няма по какво да очакваме висока избирателна активност".
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..