Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато хората, които участват в политиката, си поставят мръсни цели, тя непременно ще бъде много мръсна игра

Михаил Миков: Когато има тежка политическа криза, единственият изход са избори

БСП вече не е лява партия и трудно може да представлява интересите на левите хора в България

Михаил Миков
Снимка: БГНЕС

"Очевидно е, че конфигурацията на политическите партии в България е достигнала такова равнище, че без коалиционно управление, без търсене на някакви разумни решения, трудно може да се върви напред и да се постига консолидирано управление. Но това, в същото време, е непостижимо, доколкото партиите очевидно не могат да примирят противоречията си, защото те са на първо място противоречия не политически, а противоречия междуличностни, противоречия персонални, а на второ място партиите изгубиха капацитета си да представляват широки маси от граждани. Типичен пример в това отношение е и БСП. БСП вече не е лява партия и трудно може да представлява интересите на левите хора в България", това каза в "Посоките на делника" бившият председател на Народното събрание и на БСП Михаил Миков в коментар за политическата обстановка преди вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков.

"Ако БСП беше на мястото си, трудно би трябвало да приеме конфигурация, в която тя е младши партньор, а всички останали партии са десни, исторически противници на лявото и на БСП. За БСП участието в това управление е негативно и аз го заявих още когато БСП се включи в това дясно управление. Негатив, който още повече ще намали общественото ѝ влияние. След това управление БСП трудно ще може да има претенцията да представлява левицата на България", заяви Миков и добави, че е очаквал ИТН да напусне коалицията:

"Във всеки един момент при такава коалиция може да се очаква някой от коалицията да напусне и по този начин да се отиде към ескалация на напрежението, респективно към политическа криза, защото прекалено много отговорности се възлагат на една такава крехка конструкция, която всеки един момент може да се срути. Дори сега да запазят мнозинство, няма да могат да решават големите въпроси пред България, да не говорим даже за това, че правителството шести месец управлява без управленска програма и без законодателна програма, а законодателната му продукция е твърде оскъдна, твърде постна."

Михаил Миков не очаква сериозни размествания в парламентарното представителство при предсрочни избори.

"Може би ще се появи някой нов с малко присъствие, колкото да осигури някаква подобна коалиция на сегашната. Но това не значи да не се провеждат избори. Когато има тежка политическа криза, единственият изход са избори. Или пък ще има някакво временно закрепване, което, при това ниво на обществено доверие, едва ли ще даде възможност на правителство, на парламент да реши тежките предизвикателства пред България- инфлация, предстояща рецесия, все по-голямо противопоставяне между обществени групи и в същото време все по-малко възможност, капацитет за обединяване, за сплотяване на гражданите."

"Когато хората, които участват в политиката, си поставят мръсни цели, тя непременно ще бъде много мръсна игра", отговори бившият председател на парламента на въпроса дали българската политика е мръсна игра.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42