Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък

Росица Кирова: Омразата стана водещият двигател в правенето на политиката

Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент

Снимка: БГНЕС

Днес народните представители дебатират по внесения от ГЕРБ вот на недоверие срещу правителството. Опозицията посочи като мотив финансово-икономическия провал на кабинета. Бившите управляващи смятат, че коалиционните отношения се регулират с натиск, а подкрепата за кабинета се осигурява с пазарлъци.

До поредната политическа криза у нас се стигна след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов изтегли своите министри от правителството и обяви, че снема доверие от премиера Кирил Петков и министъра на финансите Асен Василев.

"Политическата обстановка е отражение на здравето на нашата нация. Не ме учудва нищо от това, което се случва, натъжава ме. Не би трябвало да ни отчайва, защото ако всички се откажем да положим усилия, нищо няма да се промени. Чакам по някакъв начин разум, който да ни обедини. Разум между онези, които трябва да си говорят в парламента и на всяко едно друго място, където има публични институции. Прекаленото делене на партии, партийки, леви, десни, фракции и т.н. в един момент ни доведе до състояние, в което омразата стана водещият двигател в правенето на политиката, а не трябва да е омразата, а съзиданието. Българите са изключително уморени от поредицата избори, които не произведоха нищо различно и които през последната една година ни дадоха изключително пагубно за държавата управление", това каза в "Посоките на делника" заместник-председателят на Народното събрание и депутат от Видин Росица Кирова и добави:

"Попаднахме в ситуация, в която много хора дойдоха да се учат в парламента на каквото и да е. Би било много жалко, ако ви разкажа как се редят на опашка в столовата и какво правят едни млади хора, които ни управляват, защото е срамно. Това е управлението на държавата. Политическият живот в страната и това, което се случва в момента, не ме радва. Хората не живеят по-добре. Ако има нещо порочно и неставащо в модела, то трябва да се смени и да се изкорени, но не по този начин. Това, което се случва е тревожно, това е положението в политиката в момента. Всички формации в Народното събрание представляват някого, представляват група граждани, които са ги избрали и изпратили там. Няма как да им кажеш напуснете, махнете се, защото те имат своето основание да са там. Би трябвало с тях да се опиташ да разговаряш, би трябвало да се опиташ да ги убедиш в правотата си, да ги приобщиш към към някакви общи цели. Аз това не видях в това Народно събрание. Предстои ни една много тежка, трудна, турбулентна седмица. Не зная какво ще се случи, ще разберем. Изключително уважение изпитвам към Никола Минчев. Като колега и председател на Народното събрание работихме с него чудесно. Той обаче стана жертва на собствения си премиер и на инструкциите, които получаваше от парламентарната си група."

Народният представител от гражданската квота на ГЕРБ-СДС даде своята прогноза и за развитието на политическата криза:

"Искрено се надявам едни нови предсрочни парламентарни избори да произведат нещо различно. Това, че имам надежда обаче не означава, че така ще се случи, за голямо съжаление. Не мисля, че едни нови избори ще произведат нещо различно в българския парламент. Политическите формации ще бъдат почти същите, ще се разменят част от процентите. Политическата формация, от която аз съм кандидат от Видин, коалиция ГЕРБ-СДС, ще запази лидерската си позиция и в следващия парламент. Ще увеличим депутатите, които имаме, но това няма да ни даде възможност да управляваме самостоятелно, ако не намерим начин, път, мост и общи цели да се обединим с част от формациите в парламента. Данните сочат, че вотът на недоверие ще успее, но въпросът е какво правим оттук нататък, какво ще се случи при парламентарната рулетка, когато започнат отново да се връчват мандатите, около какви цели бихме се обединили всички заедно, бихме ли го направили като общество."

Мръсна игра ли се оказа българската политика?

"Аз все се надявам, че не е игра, надявам се, че е сериозно занимание за хора, които са направили нещо в живота, реализирали са нещо и биха искали да дадат нещо на обществото. Ако въпросът е по друг начин формулиран- има ли много мръсотия в политиката, да, има. Често пъти хора, като мен, които там попадат поради някаква кауза, която ги е водила през последните години, си задават въпроса "какво правя тук?". Най-лесно е обаче да се откажеш. Не приемам политиката като игра, в момента я приемам като едно тежко занимание и ангажимент към обществото, който не зная докъде ще ме отведе. Искрено се надявам обаче да видя резултат от това, което правя."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45