Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Кучев: От малък мечтаех да свиря на средновековните инструменти "хърди-гърди" и "индийски ситар"




Снимките на историческата българо-френската продукция "La Belle Dame sans Merci", която се снима във Видин доведоха в града различни колоритни хора. Един от тях е Константин Кучев, който се превъплъти в един от придворните музиканти на краля. Той стана популярен в страната ни още през 2014-та с участието си в музикалните формати "България търси талант", както и в "Гласът на България" през 2019-та година. Константин от малък пее и свири на цигулка и китара, а още от ученик мечтае да свири на средновековният инструмент хърди-гърди. Инструментът има колело, което докосва струните и клавиши, като на пианото. Тоест с клавишите правиш тона, а с колелото, подобно на лъка на цигулката, задвижваш самите струни, обяснява Константин:


"Мечтаех си за един от тях, който има няколко имена - наричат го "замфона" в Испания, "La Vielle à Roue" във Франция и хърди-гърди е интернационалното му име, така е известен в Англия и в Щатите. И наскоро си говорихме с разни хора, че трябва да му измислим и българско име, тъй като той няма и за момента съм се спрял на името "въртело", защото той е инструмент, на който се върти, върти, върти до безкрай, като една безкрайна цикличност, един безкраен кръг, който свириш на струните... Тъй като той е средновековен инструмент, през IX и Х век е започнал да се появява, първо е бил доста голям, свирили са на него двама човека. Бил е подобно на органа в църквите - единия човек е свирил само на клавиатурата, а другия е въртял колелото, бил е с такива размери. Вече еволюцията му е достигнала до там, че вече един човек да свири на него, като с лявата си ръка свири на клавишите, а с дясната върти колелото." 






Другият инструмент, на който Константин мечтае да свири от ученик е индийски ситар:


"Той е предшественик на китарата със 7 основни струни и 12 резонансни струни. Тези резонансни струни отдолу придават един много богат обем от тонове. Докато свириш мелодия, през това време, тези струни звънят и дават една много по-пъстра, богата звучност, която е характерна за индийския ситар, който Рави Шанкар е донесъл в Европа и в света, и сега дъщеря му Анушка Шанкар продължава."



И хърди-гърди, и индийският ситар не могат да се намерят в България. 

"Отне ми години наред. Първо съм ги слушал на касетка, нямах интернет като дете. После започнах да проучвам кой свири на тях, от къде могат да се вземат. И всъщност преди няколко години вече се свързах със самите хора, които съм слушал като дете тези албуми, и те ме насочиха от къде да си купя хубави инструменти, които наистина да свирят, да не бъдат някакви имитации. Трябва да се запознаеш с хора, които имат представа от тях или пък да си ги купиш от самите майстори лютиери, които ги правят."



Константин купува индийския ситар от Индия, а хърди-гърди от Франция. Тези инструменти са древното, но и бъдещето звучене според Константин, тъй като по някакъв начин връщат към корените.

"Те са свързани много с фолклора и то с фолклора, с неговата първичност, в която всички фолклори се преплитат. Когато се докосват българският, като цяло балканския фолклор, до други, дори и до африканският, скандинавският, индийският, еврейският, т.е. самите корени. Също интересно е, че те еволюират. Всъщност хърди-гърди не е достигнал своя праг на еволюцията. Например цигулката вече е стигнала своето пълно съвършенство."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25