Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Кучев: От малък мечтаех да свиря на средновековните инструменти "хърди-гърди" и "индийски ситар"




Снимките на историческата българо-френската продукция "La Belle Dame sans Merci", която се снима във Видин доведоха в града различни колоритни хора. Един от тях е Константин Кучев, който се превъплъти в един от придворните музиканти на краля. Той стана популярен в страната ни още през 2014-та с участието си в музикалните формати "България търси талант", както и в "Гласът на България" през 2019-та година. Константин от малък пее и свири на цигулка и китара, а още от ученик мечтае да свири на средновековният инструмент хърди-гърди. Инструментът има колело, което докосва струните и клавиши, като на пианото. Тоест с клавишите правиш тона, а с колелото, подобно на лъка на цигулката, задвижваш самите струни, обяснява Константин:


"Мечтаех си за един от тях, който има няколко имена - наричат го "замфона" в Испания, "La Vielle à Roue" във Франция и хърди-гърди е интернационалното му име, така е известен в Англия и в Щатите. И наскоро си говорихме с разни хора, че трябва да му измислим и българско име, тъй като той няма и за момента съм се спрял на името "въртело", защото той е инструмент, на който се върти, върти, върти до безкрай, като една безкрайна цикличност, един безкраен кръг, който свириш на струните... Тъй като той е средновековен инструмент, през IX и Х век е започнал да се появява, първо е бил доста голям, свирили са на него двама човека. Бил е подобно на органа в църквите - единия човек е свирил само на клавиатурата, а другия е въртял колелото, бил е с такива размери. Вече еволюцията му е достигнала до там, че вече един човек да свири на него, като с лявата си ръка свири на клавишите, а с дясната върти колелото." 






Другият инструмент, на който Константин мечтае да свири от ученик е индийски ситар:


"Той е предшественик на китарата със 7 основни струни и 12 резонансни струни. Тези резонансни струни отдолу придават един много богат обем от тонове. Докато свириш мелодия, през това време, тези струни звънят и дават една много по-пъстра, богата звучност, която е характерна за индийския ситар, който Рави Шанкар е донесъл в Европа и в света, и сега дъщеря му Анушка Шанкар продължава."



И хърди-гърди, и индийският ситар не могат да се намерят в България. 

"Отне ми години наред. Първо съм ги слушал на касетка, нямах интернет като дете. После започнах да проучвам кой свири на тях, от къде могат да се вземат. И всъщност преди няколко години вече се свързах със самите хора, които съм слушал като дете тези албуми, и те ме насочиха от къде да си купя хубави инструменти, които наистина да свирят, да не бъдат някакви имитации. Трябва да се запознаеш с хора, които имат представа от тях или пък да си ги купиш от самите майстори лютиери, които ги правят."



Константин купува индийския ситар от Индия, а хърди-гърди от Франция. Тези инструменти са древното, но и бъдещето звучене според Константин, тъй като по някакъв начин връщат към корените.

"Те са свързани много с фолклора и то с фолклора, с неговата първичност, в която всички фолклори се преплитат. Когато се докосват българският, като цяло балканския фолклор, до други, дори и до африканският, скандинавският, индийският, еврейският, т.е. самите корени. Също интересно е, че те еволюират. Всъщност хърди-гърди не е достигнал своя праг на еволюцията. Например цигулката вече е стигнала своето пълно съвършенство."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00