Посрещането на първото утро на месец юли има смисъл на бягство от града и от цивилизацията, на протест срещу оковите на големия град и стремеж към свободата на духа. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото. А въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват. Младите хора във Видин не знаят много за Джулай морнинг показа анкета на радио Видин:
"Да, чул съм... Не съм бил на посрещане на изгрева на слънцето... Знам, че е най-хубавият изгрев... Не съм била... Да била съм, много е хубаво, на морето на Приморско бях... Станахме към 4 часа и отидохме да го посрещнем... Не знам какъв е символът на празника."
Каква е историята на този бунтарски празник? - Смята се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в значението и внушението на едноименната песен на "Юрая Хийп". След падането на комунистическия режим в страната празникът продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя основната идея на първото хипи движение в България.
Възниква като хипи празник във Варна през 1980 г., по-късно празнуването се премества в село Варвара, община Царево. Понастоящем се празнува редовно с участието на Джон Лоутън в най-източния бряг - скалите при село Камен бряг, където слънцето първо огрява България.
Днес Джулай не се празнува само на брeгa на морето. Местата, на които се чества, са вече не само по черноморското крайбрежие, но и в повечето големи населени места на страната. Особено популярни са бреговете на реки и водните басейни.
Във Видин Джулай морнинг и тази година ще бъде отбелязан подобаващо. Тази вечер, 30 юни, до крепостта "Баба Вида", от 21:00 ще има концерт като специални гости ще са Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" и "Северозападняците". Ето какво каза Стефан Вълдобрев за участието си и за празника Джулай морнинг:
"За пръв път идвам във Видин...Подготвили сме си всички хитове за последните 30 години... За мен този празник е от времето, когато бяхме ученици, беше символ на свобода, имаше нещо хипарско в него... След това се превърна в мода... Сега е просто нещо уникално, добре е да се позабавляваме и да посрещнем слънцето... Но е нещо много хубаво... Ние имаме една универсална песен, която се превърна в химн на лятото, казва се "По- полека"... Отбелязвал съм празника в Камен бряг, в Бургас, на Шабла..."
Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..