Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шоколадът - най-старото сладко изкушение

Снимка: Радио Видин

Отбелязваме Световния ден на шоколада. Наричат сладкото изкушение "храна за богове", и вероятно има защо. 

Шоколадът се произвежда от какаови култури, а първите доказателства са открити от антрополозите  още през 1900 г. пр. хр. Какаови дървета са намерени от племена по поречието на река Амазонка. Едно от племената, за които се знае, че са намерили какаото като продукт, е така нареченото "Толтеки". Когато шоколадът за първи път достига до Испания от Южна Америка през далечната 1550 г., той се смята за здравословна храна и лекарство. Лекарите го предписвали за лечение на треска, охлаждане на тялото, подпомагане на храносмилането и облекчаване на болката. 

Едва ли има човек, който не обича шоколад, на според статистиката най-големите консуматори на шоколад са швейцарците, разказа Чавдар Лазаров от Видин. Той е управител на сладкарница в крайдунавския град и работи с шоколад от 1993 година. 

"Отначало какаото се използва за лечение, преди да разберат, че може да се използва и за храна... Какаото съдържа два компонента, какаова маса и какаово масло... Трудно е да се установи на пръв поглед доколко е качествен шоколадът, затова е хубаво да се купува от фирми, специализирани в тази област. Те ти дават спецификация на всеки продукт и в нея пише точно компонентите на шоколада - какъв е процента какаова маса, какъв е процента какаово масло и в зависимост от тези компоненти шоколадът е черен или млечен... Ако в един черен шоколад пише 70% шоколад на опаковката, означава че какаовата маса е 70%, а останалите 28-29% е какаовото масло... Какаовото масло е много интересен продукт, може да го използвате и на плажа за много добър тен, също може да се готви с какаово масло... Много здравословен продукт е какаовото масло, защото температурата му на топене е много ниска и няма този ефект върху тялото като холестерол... Освен черния шоколад, има и млечен шоколад - какаово масло, какаова маса, захар и мляко. Белия шоколад ние го наричаме шоколад, но той не е, той просто е какаово масло, захар и мляко, в него няма какаова маса..."

Един от най- интересните процеси при работата с шоколад е така нареченото темпериране, обясни Чавдар Лазаров.

"Работата с шоколад е доста специфична, зависи от времето, от температурата на околната среда... Най-интересно е така нареченото темпериране на шоколад... Шоколадът има седем основни кристала, които се топят в различен температурен диапазон. Затова темперирането се започва с достигане на температура между 42 и 45 градуса, след това се сваля на 28-29 и пак се подгрява, докато стигне 31-32 градуса, с която температура се работи шоколада... Този процес се използва, защото всички седем кристала се топят на различна температура... Като минете през процеса на различните температурни диапазони кристалите се разпадат и се оформя правилна решетка, за да се получи този интересен "крак" ефект - като го счупиш да пука... Целта на темперирането не е само да се получи този ефект, а при едно правилно темпериране и когато е качествен шоколада, е за неговата трайност. Когато правиш различни декорации и фигури, те визуално държат повече в различни температури... Когато не е темпериран правилно шоколада, какаовата маса и какаовото масло не са хомогенни и се получава бялото, което понякога виждаме върху шоколада. Това означава, че шоколадът се е разтопил и след това пак се е охладил, но не по начина, по който трябва... Темперирането може да се прави много пъти, след като темперираш някакво количество и го използваш, това което е останало трябва следващия път пак да мине през същия процес..."

Попитахме видинчани, какъв шоколад предпочитат, и колко често си похапват: 

"Обичаме шоколад, ама сме диабетици и не ползваме... Да, приятно е. С фъстъци обичам, с лешници. Не е много често, защото избягвам да ям сладко... На първо място е шоколада, в ограничени количества. Не много често, защото сме диабетици, но винаги в хладилника има шоколад... Два-три пъти в месеца хапваме, защото все пак сме на години и не трябва да прекаляваме... Любим ми е млечния, хапвам всеки ден. Рядко готвя с шоколад, повечето си го купуваме от магазина..." 

Ето и някои интересни факти за шоколада: Шоколадът е много чувствителен към температура и влажност. Идеалната температура за съхранение е между 15 и 17 °C с влажност под 50%. Трябва да се държи далече от други храни, защото обикновено поема други миризми. Най-често шоколадът се държи и на тъмно- завит в хартия. Не бива да се слага в хладилник, защото това води до обезцветяването му вследствие влажността, резултат от излизането на повърхността на кристали на мазнините и захарта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45