Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последната година е загубена

Росица Кирова: Правителството не показа, че има воля и желание да решава проблеми

Липсва политическа култура

Снимка: Радио ВИДИН
"Може би има още един процент вероятност да бъде съставен кабинет в рамките на този парламент, но това ще бъде един изключително измъчен кабинет в парламент, който не разговаря помежду си. Това, което от няколко месеца упорито говоря, е че политическите лидери трябва да намерят начин да разговарят и да проявят уважение, ако не един към друг, то поне уважение към електората на всяка една от групите. Това е най-големият грях на българските политици до момента и на всички онези, които предпочетоха да слагат етикети и да делят обществото на групички, вместо да помислят, че живеем в обща държава и трябва да се направи нещо да се случват нещата по-добре", каза заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова.

Делата на сегашното правителство показват, че кабинетът не може да се справи с предизвикателството да управлява, допълни народният представител от Видин.

"Много добре звучат лозунгите, много добре звучат клишетата "ще се борим с корупцията, ще се борим с това и онова". Ако излезем извън говоренето, трябва да гледаме и делата. Делата на сегашното правителство и на тази една година управление показват, че хората не могат да се справят, че тези, които пожелаха да управляват държавата, са лишени от възможността да погледнат нещата от такава перспектива, че да видят глобално цялата картинка. Липсата на цялата картина ни доведе дотук".

Тя прогнозира нови избори в началото на есента.

"Очакват ни избори началото на октомври, ако мандатът бъде върнат на време. Ако, разбира се, бъде върнат изпълнен, ни очакват интересни премеждия, защото аз съм убедена, че в този парламент няма ясно особено мнозинство, което да се обедини около 4-5 конкретни теми, които вълнуват обществото и по които трябва да се постигне решение".

Властта имаше достатъчно време, за да тласне страната в различна посока, изрази мнение Кирова.

"Да, периодът беше кратък, но не беше шест месеца, а година и два месеца. Основните фактори в настоящото правителство са факторите, които управляват държавата от миналата година от май месец. Ако е имало воля и желание да бъдат решени някакви проблеми, те щяха да бъдат решени. Вместо това бяха създадени проблеми".

Основен проблем на демокрацията в страната е дефицитът на политическа култура.

"Най-голямото притеснение и най-голямата тревога е, че в един следващ парламент ще се развиват по абсолютно същия начин, по който се развиваха досега, ако политиците не променят начина си на общуване, ако не променят начина, по който разговарят, по който вземат решение, изобщо ако не се промени нивото на езика, който чуваме всеки ден в Народното събрание. На прага на нови избори сме, много тъжно за цялото население, още по-тъжно за всички, които осъзнават, че с цената на тези четири избора можехме да построим някъде четири модерни болници и да решим проблема със здравеопазването на определени региони, но това е демокрацията".

Най-големият грях, който има управлението до момента, е че не продължи започнатите инфраструктурни проекти, убедена е Кирова.

"Вместо да ги продължи, се съсредоточи да търси виновни и грешки. Това трябва да е работа на Прокуратура, съд, ДАНС и съответните разследващи органи, НАП, а през това време трябваше да продължат изграждането на проектите. Една година вече и три месеца нищо не се случва в това отношение. Не само, че това време е загубено, финансирането, което беше осигурено, необходимо и достатъчно условие, за да се случат част от тези проекти, вече е крайно недостатъчно. Трябва да започнем отначало".

Заместник-председателят на НС призова гражданите да не си затварят очите за грешките в политиката.

"Факт е обаче, че голяма част от политическите формации, които преди три избора изгряха на политическата сцена с голяма мощ и дадоха заявката да са моралния коректор на обществото - може би няма да присъстват в следващия парламент. Това трябва да ни говори много за нагласите на българите, затова как разбираме демокрацията и свободата, още не правим разлика между свободия и свобода, не си даваме сметка, че когато искаш от някой, трябва да си готов и да дадеш, не можеш само да приемаме определени блага, а трябва да плащаме данъците си, да носим отговорност за постъпките си".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45