Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Последната година е загубена

Росица Кирова: Правителството не показа, че има воля и желание да решава проблеми

Липсва политическа култура

Снимка: Радио ВИДИН
"Може би има още един процент вероятност да бъде съставен кабинет в рамките на този парламент, но това ще бъде един изключително измъчен кабинет в парламент, който не разговаря помежду си. Това, което от няколко месеца упорито говоря, е че политическите лидери трябва да намерят начин да разговарят и да проявят уважение, ако не един към друг, то поне уважение към електората на всяка една от групите. Това е най-големият грях на българските политици до момента и на всички онези, които предпочетоха да слагат етикети и да делят обществото на групички, вместо да помислят, че живеем в обща държава и трябва да се направи нещо да се случват нещата по-добре", каза заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова.

Делата на сегашното правителство показват, че кабинетът не може да се справи с предизвикателството да управлява, допълни народният представител от Видин.

"Много добре звучат лозунгите, много добре звучат клишетата "ще се борим с корупцията, ще се борим с това и онова". Ако излезем извън говоренето, трябва да гледаме и делата. Делата на сегашното правителство и на тази една година управление показват, че хората не могат да се справят, че тези, които пожелаха да управляват държавата, са лишени от възможността да погледнат нещата от такава перспектива, че да видят глобално цялата картинка. Липсата на цялата картина ни доведе дотук".

Тя прогнозира нови избори в началото на есента.

"Очакват ни избори началото на октомври, ако мандатът бъде върнат на време. Ако, разбира се, бъде върнат изпълнен, ни очакват интересни премеждия, защото аз съм убедена, че в този парламент няма ясно особено мнозинство, което да се обедини около 4-5 конкретни теми, които вълнуват обществото и по които трябва да се постигне решение".

Властта имаше достатъчно време, за да тласне страната в различна посока, изрази мнение Кирова.

"Да, периодът беше кратък, но не беше шест месеца, а година и два месеца. Основните фактори в настоящото правителство са факторите, които управляват държавата от миналата година от май месец. Ако е имало воля и желание да бъдат решени някакви проблеми, те щяха да бъдат решени. Вместо това бяха създадени проблеми".

Основен проблем на демокрацията в страната е дефицитът на политическа култура.

"Най-голямото притеснение и най-голямата тревога е, че в един следващ парламент ще се развиват по абсолютно същия начин, по който се развиваха досега, ако политиците не променят начина си на общуване, ако не променят начина, по който разговарят, по който вземат решение, изобщо ако не се промени нивото на езика, който чуваме всеки ден в Народното събрание. На прага на нови избори сме, много тъжно за цялото население, още по-тъжно за всички, които осъзнават, че с цената на тези четири избора можехме да построим някъде четири модерни болници и да решим проблема със здравеопазването на определени региони, но това е демокрацията".

Най-големият грях, който има управлението до момента, е че не продължи започнатите инфраструктурни проекти, убедена е Кирова.

"Вместо да ги продължи, се съсредоточи да търси виновни и грешки. Това трябва да е работа на Прокуратура, съд, ДАНС и съответните разследващи органи, НАП, а през това време трябваше да продължат изграждането на проектите. Една година вече и три месеца нищо не се случва в това отношение. Не само, че това време е загубено, финансирането, което беше осигурено, необходимо и достатъчно условие, за да се случат част от тези проекти, вече е крайно недостатъчно. Трябва да започнем отначало".

Заместник-председателят на НС призова гражданите да не си затварят очите за грешките в политиката.

"Факт е обаче, че голяма част от политическите формации, които преди три избора изгряха на политическата сцена с голяма мощ и дадоха заявката да са моралния коректор на обществото - може би няма да присъстват в следващия парламент. Това трябва да ни говори много за нагласите на българите, затова как разбираме демокрацията и свободата, още не правим разлика между свободия и свобода, не си даваме сметка, че когато искаш от някой, трябва да си готов и да дадеш, не можеш само да приемаме определени блага, а трябва да плащаме данъците си, да носим отговорност за постъпките си".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00