Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изворите пресъхват- настъпва ли глобално засушаване?

Снимка: Виктория Топалска



Само за 22 години засушаването е нараснало с близо 29 % и това засяга 55 млн. души всяка година в световен мащаб. В България, за разлика от много други страни, в които проблемът с безводието е животозастрашаващ, все още може да се каже, че проблем няма, въпреки водния дефицит на места.

Във Видин засушаването е особено показателно- нивото на Дунав спада с всеки изминал ден, много села страдат от дефицит на водата, в други чешмите пресъхват. 

Едно от тях е видинското село Майор Узуново, в което преди години е имало две чешми с изворна вода. Днес  едната е напълно пресъхнала, другата е с минимално налягане на водата. Според местните до няколко години няма да има откъде да си наливат вода. Баба Лиляна и до днес не може да си обясни какво се случва с водата.

"Къде отиде тази вода, не знам. И няма и кой да се интересува... Може и да е от тръбите, а може и да е от времето, защото тя е изворна и ако няма дъждове, няма и вода. Тук все още има водичка. Мъничко, но има. Ходят хората, като мен- старите, пълнят си шишенцата и се прибират. Тя е хубава водата, обаче няма кой да се интересува и да я изследва. Едно време се изследваше и се казваше, че водата е хубава за пиене... Възможно е да пресъхне и тази чешма. Имаше още една чешма, тя имаше вода, обаче сега- край... Не знам кой каза, че в кладенеца в двора му вече няма вода. Пресъхнал е.." - каза за радио Видин баба Лиляна.

Временно ли е засушаването обаче или ни очаква глобално затопляне и пресъхване на водоемите? Как се изменя климатът и каква е общата тенденция, обяснява проф. Емил Бурназки от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"Общата тенденция от последните, да кажем 30 години, е към леки изменения на климата и увеличаване на екстремалните явления, което значи по-често и по-интензивно да се случват валежи и наводнения, краткосрочно да се случват и по-често да се случват засушавания- периоди на суша и то по-силна суша, от колкото е било преди 100 години. Това се дължи на такива глобални промени, които стават на Земята и човешкият фактор също се отчита, че има участие" - коментира проф. Бурназки. 

По думите му е възможно да загубим водните си ресурси, но само надземните води.

"Трудно може да се каже, че ще се възстановят подземните води и кладенци. Това е за съжаление ситуацията. В реките обаче ще дойдат води. Ще има. И Дунав ще се възстанови. Сега е такъв период на засушаване, но след това ще се вдигне водата" - добави още Емил Бурназки.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00