Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поносими ли ще са цените на дървата за огрев от горските стопанства

Снимка: Радио ВИДИН

Преди началото на новия отоплителен сезон проверихме дали има складове в държавните горски стопанства в Северозапада, които продават дърва за огрев на местното население и на какви цени. В началото на годината от Министерството на земеделието съобщиха, че държавните горски стопанства ще продават дърва за огрев директно, с цел да бъде обезпечена доставката на дървесина за местното население и то на цена, която е поносима. Предвиждаше се да се открият и нови складове и те да станат 56 за цялата страна.

Вече има масово търсене на дърва за огрев. Тази година на пазара ще бъдат предложени повече дърва от предишните години. На места 20-30% ще бъдат завишени продажбите спрямо миналата година. В момента на временен горски склад добити дърва са на крайна цена с ДДС между 70 и 80 лева в различните стопанства на СЗДП. С транспортиране до домовете в зависимост от разстоянието цената е 100-130 лева. По-скъпи ще са дървата в складовете на горските стопанства, заради разходите за транспорт - ако на временен склад например, дървата струват 70 лева, в централния ще струват 90, а доставени вкъщи 110-115 лева.

Снабдяването на населението с дърва за огрев е приоритет на министерството на земеделието и на горските предприятия, затова и в повечето предприятия са разкрити такива складове. В Северозападното държавно предприятие /СЗДП/ има два действащи склада - в Държавно горско стопанство - Ботевград и Държавно ловно стопанство - Витиня. Предстои разкриване и в Държавно горско стопанство - Видин, каза Веселин Нинов- директор на Северозападно държавно предприятие - Враца, което обхваща областите Видин, Враца, Монтана, Плевен и части от областите Ловеч и София.

"Преценихме, че на този етап повече складове на територията на нашите стопанство в Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ не е необходимо да се правят, тъй като просто организацията предразполага за доставка на дърва за огрев директно в домовете на хората. В крайна сметка интересът на хората и желанието на хората е да си получат дървата вкъщи и то на възможно най-добра цена. Складове се правят там, където това е необходимо, където инфраструктурата, ситуацията, го налага, а не бива да се правят самоцелно и просто трябва да има една наистина гъвкавост и сметка, мениджмънт в това нещо. За което бяхме разбрани от ръководството на министерството. Така че ние се стараем и правим максимална организация да се доставят дърва на хората вкъщи, но не е необходимо наистина да има складове навсякъде. Визирам малките населени места, отдалечените населени места, където обектите за дърводобив са близо до населените места. Там съвсем логично е, дървата от гората се докарват по най-краткия път до хората и така себестойността им е най-ниска, тъй като транспортът също е сериозен елемент от формирането на цената на дървата.", каза Веселин Нинов - директор на СЗДП- Враца. 

Що се отнася до цените, горските стопанства трябва да продават на пазарни цени. В момента цените формират достатъчна печалба за функциониране на предприятията, но се оказва, че догонват пазара, защото големите преработватели, големите заводи, обявяват постоянно по- високи изкупни цени на дървесината, допълни Веселин Нинов:

"И много от частните стопани, от фирмите, които са закупили от нас дървесина на корен, предпочитат там да транспортират дървесина и там да я продават. Защото те обявяват доста по-високи изкупни цени, отколкото ние предлагаме на хората. Има разлика в цената, която може да достигне 30-40 лева на пространствен кубик, казвам го ясно, за да бъда разбран, спрямо това дали цената, която ние продаваме на хората и тази цена, която биха получили фирмите, ако я закарат в заводите към момента."

При повишено търсене, цената на дървата се покачва. Покачва се и заради по-високите разходи за добив на дървесина, цените на горивата, труда на работниците, които също искат по-високи заплати. Всичко това оскъпява добива на дървесина, а оттам и цената на дървата, обясни Веселин Нинов. Стопанствата имат и разходи по залесяване, които трябва да обезпечат със средства от продажбата на дървесина, плащат по-високи разходи за гориво за охрана на горите, за електроенергия.

"Всичко поскъпва. Няма как дървата да поевтинеят в тази ситуация", заяви директорът на СЗДП.

Складовете в Ботевград и Витиня са държавни предприятия, със стопански функции, на самоиздръжка и работят на печалба. Очаква се складът до Видин да заработи преди отоплителния сезон. В тези складове цените на дървата ще бъдат по-високи, заради транспорта от гората до склада. Когато човек си ги купи от склад трябва да плати и да му бъдат закарани до вкъщи.

"Идеята на тези складове е да се обезпечи наличие на дървесина. Тук не говорим толкова за цени, защото какво и да са - малко по-скъпи или малко по-евтини дървата си оставят доста по-евтин енергоносител от всички останали."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00