На първи август отбелязваме Деня на градинаря. Денят е посветен на хората, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки професионално или за удоволствие, и на тези, които обичат растенията. Защото, за добрия резултат в градинарството е необходим не само труд, но и много обич и желание да се занимаваш с растенията.
Краси Станчева не може да се нарече професионален градинар, но въпреки това се грижи целогодишно за своята градина, в която отглежда сезонни зеленчуци и цветя. Занимавам се с градинарство от 18 години:
"Всичко започна на шега. Купихме един парцел декар и половина в Акациево, място колкото искаш за садене. Ние се впуснахме да садим бостан, слънчоглед, домати, пипер, бамя и може би защото земята не беше обработвана дълги години, всичко ни се получи перфектно. Като нито аз, нито приятелката ми бяхме се занимавали преди това с градинарство. Гледала съм как майка ми и баба ми гледат градината, помагала съм да садят, но никога сама не съм се занимавала с това. В един момент ми се видя много интересно - нещо, което е толкова мъничко - едно семенце го насадиш и то пониква, после расте, цъфти, връзва, зрее и човек се увлича... Започнах и цветя да отглеждам, защото на работа с колежките само си говорим кой какво цвете има, кое кога цъфти, трудно ли се гледа, лесно ли се гледа, на каква светлина, какво поливане... Започнах с няколко саксийни цветя, после започнах и в градината да садя много цветя и всяка година прибавям по нещо ново".
Краси Станчева споделя, че се чувства удовлетворена като погледне към цъфналите цветя, които радват окото, споделя също, че съвсем друго е усещането да откъснеш от градината домат или чушка, нещо което си произвел сам.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..