Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връща ли се интересът към учителската професия?

2
Снимка: Радио Видин

Да си учител днес е предизвикателство и същевременно огромна отговорност. Учителите учат всеки ден, за да предадат най- доброто на своите ученици. Те трябва да следят постоянно излизащите нови технологии, за да могат да ги прилагат в обучението. След увеличенията на заплатите в сферата на образованието през последните години и сътресенията на пазара на труда учителската професия е все по-желана. Въпреки наплива към нея обаче, все по-трудно се намират подготвени и мотивирани преподаватели. Директорите на учебни заведения твърдят, че се явяват кандидати с все повече дипломи и квалификации, които обаче не могат да се справят в реалната среда в класната стая или групата в детската градина. Няколко десетилетия доходите на учителите бяха застопорени на трицифрени суми от по 400, 500 и 600 лева и по нищо не изглеждаше, че колелото ще се завърти в тяхна полза. Това, обаче се случи. Какви са трудностите, които се налага да преодоляват учителите и достойно ли е заплащането на труда им? При представянето на дейността в рамките на кабинета "Петков" Министерството на образованието представи доклад, в който имаше и една добра новина, а именно, че ниските учителски заплати от близкото минало вече са спомен. С две последователни повишения през последните 7 месеца, средното месечно възнаграждение за гимназиалните преподаватели у нас вече стигна 2032 лева, повече от средната работна заплата за страната, която е 1593 лева. Освен това драстичното повишение на заплащането предизвика небивал интерес към учителската професия. В разгара на лятната ваканция, на прага на новата учебна година, за една свободна позиция на преподавател се борят 20 души, съобщи доскорошният образователен министър Николай Денков. Така ли е всъщност? Потърсихме за коментар д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование":

"Ние редовно правим подобни анализи и тази тенденция, която започна преди пет години продължава и тази година. Много се радвам, че преди пет години управляващите разбраха, че професията "учител" е една много важна професия за България, не само за самото образование, а и за държавата. Оттам насетне започна едно положително движение на учителските заплати и вследствие се достигна едно ниво от 125% над средната брутна работна заплата за страната. Ние не сме направили някакви чудеса, защото по- скоро се изравняваме с някакви европейски нива и сега в момента дори има страни в Европа, в които има една идея по- ниски заплати от учителските в България, но оттам насетне всички останали пък са по- високи."

Съпоставими ли са показаните резултати от учениците при Националното външно оценяване и останалите изпити и трудовите възнаграждения на учителите и трябва ли те да имат повече права, за да се постигне по- добра дисциплина в класните стаи- това попитахме още Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование":

"Много е важно да се акцентира към възпитанието, граденето на ценности и елемента "дисциплина", който е неразривно свързан и много важна част от целия този компонент, а всъщност това е най- ниско индикирано в една съвременна оценка на българското образование. Това пък пречи на по- добрите резултати, които очакваме да се случат. В тоя ред на мисли, учителят трябва да бъде водещ в това възпитание."- поясни Юлиян Петров.

Напълно естествено е младите кандидат- учители да се изкушат от парите. Нормално е заплата от 2000 лева в условия на инфлация да доведе до силен интерес. Увеличението на учителските заплати безспорно е добра новина. Но достатъчно ли е това, за да видим в системата тези преподаватели, които наистина имат мотивацията и уменията да подкрепят всяко дете да развие потенциала си, да прескочи матурите и да се справи в университета. Потърсихме за коментар Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" в Козлодуй:

"В последните години се възвръща интересът към учителската професия, например в нашето училище, от педагогически персонал 45 педагози, 10 учители са с професионален опит до 3 години и още 10 учители са от 3 до 10 години професионален опит, което показва, че почти половината от учителите са млади с малък професионален опит."- уточни Верка Петкова.

Демографската криза направи така, че в малките населени места през последните години рязко намаля броят на учениците. В тази връзка предизвикателствата през учителите са все по- големи. Елица Иванова е начален учител в СУ "Васил Левски" в Кула. С нея разговаря Наско Цанов:

"Трудовият ми стаж е преминал в СУ "Васил Левски". В началото в училището имаше доста деца, над 400, но сега вече учениците намаляват и това е едно от предизвикателствата в образованието в момента в малките населени места. Трудно е особено за ръководството, особено когато броя на учениците в паралелката не е нормален и винаги трябва да се търси решение на Общинския съвет, който да утвърди маломерността на паралелката. От една страна е лесно да се работи с малко ученици, но от друга страна между самите деца намалява конкуренцията и критериите, по които ние ги оценяваме също намаляват."- каза Елица Иванова.

Учителската професия е и огромна отговорност, прокрадват се вече и съмнения, дали МОН не избърза с вдигането на възнагражденията в сектор педагогика. Това не означава, че учителите не заслужават повишението или че трябва да върнем обратно унизителните заплати, но дали образователното министерство подреди правилно приоритетите си. Преди да удари учителската заплата "в тавана", може би трябваше да помисли как да се проверява качеството на кадрите в системата, а не да превръща парите в единствената примамка.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00