Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четем ли книги и предпочитани ли са хартиените издания?

3
Снимка: Радио Видин

Според проучване на Асоциация "Българска книга", 20% от българите не са чели книги през последната година. Най- активно четящи са хората между 40 и 60 години. От Асоциацията, коментират като тревожен този факт и допълват, че голяма част от анкетираните нямат нито една книга в дома си. Най- слаб е интересът в групата между 15 и 30 години и те четат най-малко. Тази тенденция се наблюдава и в предходно подобно проучване. Най- големите конкуренти на четенето са сериалите и четенето в интернет, но не на книги, а на различна друга информация. Това е световна тенденция, като в Германия например е установено, че четенето намалява във възрастовата група от 44 до 54 години. Обнадеждаващо в изследването е, че 83% от анкетираните родители заявяват, че четат на децата си. В последните години се наблюдава ръст в купуването на детска литература. Изчезва ли интересът към четенето като цяло и обратим ли е този процес? Най- слабият пазар е при литературата за подрастващи, а причината е, че младите живеят чрез мобилните си устройства и нямат изградени навици да четат сериозни книги. Проблемът е, че точно тези поколения предстои да излязат на пазара на труда или са в началото на кариерата си, коментират от Асоциация "Българска книга". При хората над 65 години интересът към четенето намалява, като най- сериозните причини са проблеми със зрението и здравето. Потърсихме за коментар Десислава Алексиева от Асоциация "Българска книга". 

"Нашето проучване показва, че имаме негативни тенденции, особено при младите хора. Те нямат в навиците си четене и не прекарват свободното си време четейки. Ако не направим нещо, така че да обърнем тази тенденция дългосрочно, то ние ще бъдем нечетяща нация. Смятаме, че трябва да се предприемат действия и да бъдат обърнати негативните тенденции. Младите хора трябва да започнат да четат, а поколението от хората на средна възраст да продължат да четат ... Съвременните технологии ще останат, те няма да изчезнат. Всички ние ги ползваме и по някакъв начин сме им благодарни защото ни помагат в ежедневието, но четенето и използването на технологии не са конкуренция- четенето дава съвсем различни неща."

Преди време от Асоциация "Българска книга" се оплакаха от спад в продажбите на книги заради пандемията, а по-късно поискаха книгите да не се облагат с ДДС, да има закон за книгата и авторските права, както и спешни мерки за борба с интернет пиратството. Какво се случи- попитахме Десислава Алексиева от Асоциация "Българска книга".

"За съжаление интернет пиратството продължава да е много сериозен проблем за книгоиздаването, но по интересното е, че хората дори не знаят, че нарушават закона, сваляйки си книги от интернет и не знаят, че това е кражба и краде и от авторите и с всички, които са свързани с процеса по създаването на една книга. Ние имаме предложения за промени в Закона за авторското право, а нашето законодателство за съжаление дълги години не беше хармонизирано."- обясни Десислава Алексиева.

Какви са някои от най- предпочитаните книги от читателите, които посещават регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца- разговаряхме с Петър Пенев, служител от отдел "Заемна за дома" към институцията. 

"Има няколко типа читатели- различни са и затова, ако търсим най- четена литература не е толкова лесно да се определи коя е. Има, обаче книги които се заемат непрекъснато, хората питат за тях и се резервират за месеци напред. Любимите ми читатели са тези, които искат по- нестандартни неща- експериментални романи, позабравените класики, наградени книги, не само от англоезичната литература, но и от непознати и екзотични страни. Хартиените издания все още остават сред по- предпочитаните от читателите."- обясни Петър Пенев.

Потърсихме собственик на книжарница във Видин- разговаряхме с Петко Борисов.

"Книгата на хартия е безспорно най- доброто четиво, но в случая много хора, като видят цената особено идват и казват, че предпочитат електронния вариант. Книгите, макар и скъпи, а те не са толкова скъпи спрямо нашето време, не си губят ценностите. Сред големия избор от книги има хора, които предпочитат по- стари, може би преди 10-15 години, които трудно се намират в книжарниците и на пазара. Затова ние предпочитаме книги със заявка, които се четат с интерес от хората и се търсят."- каза Петко Борисов.

Попитахме и видинчани- защо българите четат все по- малко?

"Защото повече наблягаме на Фейсбук и на интернет, отколкото на книгите. Не би трябвало книгите да са отживелица. Няма лошо да има и интернет книги, но е хубаво и човек да си има книги да си чете и вкъщи. Предпочитам романите, но нашите български класици ги чета на детето, което е ученик в момента и си ги преповтарям отново ... Мисля, че желанието да се образова човек намаля като цяло. По- малко четат младежите, защото те си играят си интернет. По- възрастният човек чете книги. Купувам си книги. Може и новите автори- те са с по- съвременно мислене и са интересни."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00