Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски добиви от пшеница отчитат в Монтанско, няма надежда и за слънчогледа

Снимка: Радио ВИДИН


Липсата на сняг и почвена влага са причина за по-ниските добиви в Монтанско. От 300 до 500 килограма на декар пшеница са добили земеделците в община Монтана. Това каза в "Земята, която ни храни" председателят  на монтанския съюз на зърнопроизводителите Веселка Василева. Тя определи стопанската година като тежка и несигурна и очерта основните проблеми в сектора:

"Наблюдаваме една цикличност на зима без сняг, а без сняг няма качествена реколта. Липсата на сняг изигра най-важна роля за насажденията... В полето почти не капна дъждец, затова специално житата се развиха ниско, когато трябваше да братят, беше сушаво, на места се е получило изгаряне на горната част на класа... В община Монтана добивите са от 300 до 500, много рядко над 500 кг. от декар, зависи от състоянието на почвата..."

По-добри са добивите при ечемика, но заради засушаването през юли проблем има и при посевите със слънчоглед: 

"Юли месец също беше сушав, питите са изключително мънички, самият слънчоглед- изгорял и едва ли ще чакаме нещо добро от него. За царевицата нямам наблюдения, но като цяло това е картината за културите- въобще не е добра..." 

По думите на Веселка Василева безмитният внос на зърно от Украйна допълнително утежнява ситуацията, проблем са и високите цени на семена, торове и препарати. Високите цени на торовете са попречили на стопаните да внесат необходимите норми, това е довело и до по-ниските добиви. 

За земеделците се очертават несигурни години. Промяната в климата, политическата ситуация, липсата на работна ръка, високите цени на горива, семена, торове и препарати, несигурната цена на продукцията- всичко рефлектира върху работата им. Не е за пренебрегване обаче и изтощаването на почвата, за което трябва да се мисли отсега. Природата ни дава, но всеки един от нас може да помогне, казва Веселка Василева: 

"Природните и климатични условия стоят в основата на земеделието. Това донякъде зависи и от самите нас... Имаме варианти... нещата са прости, но недостатъчно се действа по отношение на климатичните условия... Малко се иска, природата е благосклонна към нас, просто малко трябва и ние да й помогнем, иначе всичко е до време... "

Като пример Василева посочи почистването на затревясали, необработваеми площи и засаждането им с дървета, почистването на самоизрасли плевели и туфи по нивите, разпръскването на естествена тор по полетата:

"Ето ти го хумусът в почвата, достатъчно е малко човек да помисли, да се върне назад в историята на земеделието, за да се подпомогне... Всеки може да допринесе, постепенно се случват нещата, но в момента се само в позицията на консуматори. Това от година на година изтощава- и почвата, и природата..." 

Трябва да спрем да бъдем само консуматори и да се погрижим за природата, за да ни служи още дълго време. Добре е всеки един от нас да се замисли, докато не е станало прекалено късно, призова  Веселка Василева, председател на монтанския съюз на зърнопроизводителите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00