Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественото мнение остава разделено

9 септември: истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*

Снимка: lostbulgaria.com



Днес се навършват 78 години от Деветосептемврийският преврат- насилственото сваляне на  правителството на Константин Муравиев и идването на власт на правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. 

Денят се чества като национален празник до 1990 година. 

Годините на социалистически строй в страната продължават да разделят общественото мнение, показа анкетата на Радио ВИДИН.

"Свързвам датата с живота на всички, дали си живота да освободят България, но въпреки това стигнахме пак до първобитния строй с тази демокрация... За нас беше учудващо какво ще бъде после, очакваха всички да бъде добро... Приятно ми беше, а сега не го чувствам въобще за празник... Чувстваше се празнично настроение, но вече не е така... Нито тогава, нито сега, съм се свързвала с тази дата.... Девети слага новото начало, оставяйки назад миналото, днес също се нуждаем от такова ново начало.... Девети септември все още разделя нацията... Датата, която поставя началото на зарoбването на народа...".

Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Погледът върху събитията и оценката за 9-и септември остават идеологически, обясни доц. д-р Момчил Баджаков от департамент Политически науки на НБУ.

"Един режим, който постави българския народ в едно унизително, подчинено положение в продължение на близо половин век. Това има фатални последици върху манталитета на народа, върху усилията в последните години някак си ние да влезем отново в нормалният свят". 

Комунистическият период уврежда манталитета на българския народ, каза още той.

"В училището не се изучава този период, няма обективен анализ, защото е изцяло идеологически в интерес на една партия. Обикновените хора не можем да ги обвиняваме, че са се заблудили, но трябва да видим в дълбочината как тази управляваща олигархия всъщност е разпростряла пипалата си върху цялото общество, за да контролира всичко".

Оценката към 9 септември и днес не е еднозначна, а част от съвременниците на епохата претендират, дали от носталгия или не, че тогава е "било по-добре".

Историческите факти са обаче, че 9 септември продължава с Народния съд, с над 2000 жертви от интелигенцията, със загуба на Македония и Беломорието, лагери на смъртта, съсипани човешки съдби, премахването на старото национално офицерство и замяната му с лоялни към СССР кариеристи, декласирането на повечето грамотни, интелигентни и добросъвестни граждани, обезземляването на голяма част от бившето селско население, насилственото изолиране на българската нация от света, както и унищожението на стотици български църкви, читалища и училища от епохата на Възраждането. 

Към преврата и към последвалите промени можем да погледнем по различни начини, но в случая не и с носталгия. 

"Повтарям за стотен път: в комунистическата партия на Съветския съюз и във всички комунистически партии по света членуваха само глупаци и престъпници. Глупак е, който вярва, че някога в бъдещето цялото население на планетата ще получава в съответствие с материалните си потребности. Престъпник е, който не вярва в това, но влиза в комунистическата партия, възхвалява идеалите ѝ, изпълнява заповедите и заръките ѝ - които също са или престъпни, или идиотски", пише съветският писател Виктор Суворов.

А когато говорим и мислим за 9 септември и за следващите 45 години, трябва да си припомним думите на Гьоте, че истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18