Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общественото мнение остава разделено

9 септември: истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*

Снимка: lostbulgaria.com



Днес се навършват 78 години от Деветосептемврийският преврат- насилственото сваляне на  правителството на Константин Муравиев и идването на власт на правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. 

Денят се чества като национален празник до 1990 година. 

Годините на социалистически строй в страната продължават да разделят общественото мнение, показа анкетата на Радио ВИДИН.

"Свързвам датата с живота на всички, дали си живота да освободят България, но въпреки това стигнахме пак до първобитния строй с тази демокрация... За нас беше учудващо какво ще бъде после, очакваха всички да бъде добро... Приятно ми беше, а сега не го чувствам въобще за празник... Чувстваше се празнично настроение, но вече не е така... Нито тогава, нито сега, съм се свързвала с тази дата.... Девети слага новото начало, оставяйки назад миналото, днес също се нуждаем от такова ново начало.... Девети септември все още разделя нацията... Датата, която поставя началото на зарoбването на народа...".

Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Погледът върху събитията и оценката за 9-и септември остават идеологически, обясни доц. д-р Момчил Баджаков от департамент Политически науки на НБУ.

"Един режим, който постави българския народ в едно унизително, подчинено положение в продължение на близо половин век. Това има фатални последици върху манталитета на народа, върху усилията в последните години някак си ние да влезем отново в нормалният свят". 

Комунистическият период уврежда манталитета на българския народ, каза още той.

"В училището не се изучава този период, няма обективен анализ, защото е изцяло идеологически в интерес на една партия. Обикновените хора не можем да ги обвиняваме, че са се заблудили, но трябва да видим в дълбочината как тази управляваща олигархия всъщност е разпростряла пипалата си върху цялото общество, за да контролира всичко".

Оценката към 9 септември и днес не е еднозначна, а част от съвременниците на епохата претендират, дали от носталгия или не, че тогава е "било по-добре".

Историческите факти са обаче, че 9 септември продължава с Народния съд, с над 2000 жертви от интелигенцията, със загуба на Македония и Беломорието, лагери на смъртта, съсипани човешки съдби, премахването на старото национално офицерство и замяната му с лоялни към СССР кариеристи, декласирането на повечето грамотни, интелигентни и добросъвестни граждани, обезземляването на голяма част от бившето селско население, насилственото изолиране на българската нация от света, както и унищожението на стотици български църкви, читалища и училища от епохата на Възраждането. 

Към преврата и към последвалите промени можем да погледнем по различни начини, но в случая не и с носталгия. 

"Повтарям за стотен път: в комунистическата партия на Съветския съюз и във всички комунистически партии по света членуваха само глупаци и престъпници. Глупак е, който вярва, че някога в бъдещето цялото население на планетата ще получава в съответствие с материалните си потребности. Престъпник е, който не вярва в това, но влиза в комунистическата партия, възхвалява идеалите ѝ, изпълнява заповедите и заръките ѝ - които също са или престъпни, или идиотски", пише съветският писател Виктор Суворов.

А когато говорим и мислим за 9 септември и за следващите 45 години, трябва да си припомним думите на Гьоте, че истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00