Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помощ за малкия Ники от Видин

Снимка: Наско Цанов

Ники от Видин е на 8 години, но днес той няма да прекрачи училищния праг заедно със съучениците си за 2-ри клас в СУ "Васил Левски" град Кула. От месец март тази година Ники е диагностициран с тумор в главата. Битката с болестта Ники води с родителите си, които след дълго лутане по болници в страната и чужбина получават оферта за операция в Турция. Тя е детето да бъде подложено на много тежка, но животоспасяваща операция. През какво преминава семейството, разказва майката на детето Ивета Иванова, която е специален педагог – ресурсен учител:

"Проблемите на детето започнаха с главоболие и повръщане. Във Видин поставиха диагноза "Детска депресия", но ние не бяхме съгласни с диагнозата. Заминахме за София, където точно за 1 час му направиха всякакъв вид изследвания ЯМР, скенер и така нататък. Поставиха най-страшната диагноза Дифузен понтинен глиом и ни казаха нашата болница е до тук... От там преместихме детето във втора болница - от там ни казаха - имате броени дни за детето, ние сме до тук. Ние, естествено, не се отказахме, преместихме детето в трета болница в София, където ни предложиха да пробваме с лъчетерапия. Детето изкара 27 дни лъчетерапия, които са максималният брой лъчи изобщо вече в живота му. След два месеца направихме ЯМР тумора се беше смалил драстично, значително, много. От месец насам започна лека пареза на лявата страна на тялото - ръчичка, краче. Пареза на дясната част на лицето. Заминахме за Италия, но там нещата се случват много бавно. Трябваше да чакаме не знам колко дни, за да му направят ЯМР. Ние си тръгнахме, върнахме се в България. Направихме в понеделник нов ЯМР, където се вижда на снимките, че има уголемяване - не се знае дали самия тумор е нараснал или е отток на тумора. Това никой не може да го каже защото не е взимана биопсия, невъзможна е биопсия. Съответно симптомите вече се влошават - говора вече е нарушен от парезата на лицето. Получихме оферта от Турция, където няма гаранция, никаква гаранция по принцип за каквато и да е интервенция за тази част на главата, защото туморът се намира в ствола, където там почти никой не оперира. В цял свят говоря. Но те предложиха, защото никой до сега не ни предложи. Сумата само за операция, само за операцията е 22 хиляди евро. Отделно никой не знае колко ще излязат другите разходи като интервенции на детето и престой и т.н. Правят всичко възможно да заминем днес или утре за Турция, защото детето с всеки изминал час се влошава".

Буквално преди броени часове от семейството са получили и друга оферта, допълва Ивета Иванова:


"Преди един час ни се обадиха и от Варна, но все още го обсъждат дали ще се съгласят на такава интервенция и чакаме да ни кажат за къде да тръгваме. В Турция предлагат оперативна намеса, която означава отваряне на глава, а във Варна предлагат гама нож, което е по-малкото зло по принцип като интервенция. Нито едното има гаранция нито другото."


Дарения могат да бъдат направени към откритата сметка на името на бащата на детето, която е в помощ на Ники:

BG33UBBS80021036904250 - БОРИСЛАВ АЛЕКСНДРОВ СЛАВЧЕВ - ВЪВ ВАЛУТА ЛЕВА

BG16UBBS80021464760110 - БОРИСЛАВ АЛЕКСНДРОВ СЛАВЧЕВ - ВЪВ ВАЛУТА ЕВРО

"Ние вярваме, Ники беше отписан още от март месец", споделя още майката на Ники.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цветанка Генадиева - за призванието на учителската професия

Учителката Цветанка Генадиева гостува днес в "Думата имат старейшините". Тя е завършила Софийския университет, има богат педагогически опит, преподавала е по биология и химия в техникума в Ковачица. От дълги години живее в ломското село, където се е омъжила, иначе е родом от Плевенско. Разказва, че като учител започва работа в Родопите,..

публикувано на 17.10.24 в 16:50

Фондация обяви конкурс на тема "Ти какво дишаш"

Фондация "Отворен час" обяви национален конкурс за детска рисунка на тема "Ти какво дишаш". В него могат да участват деца от всички възрасти, като към рисунката могат да изпратят и текст с информация как те виждат замърсяването и какво е тяхното решение. "Тази година вторият конкурс, който организираме в рамките на кампанията "Пази..

публикувано на 17.10.24 в 16:13

Румен Николов: Има възраждане на популацията на дивото прасе

Започна ловът на диво прасе, който по традиция се открива първата събота и неделя на октомври месец. "Ловците чакаха с нетърпение този момент. Най-атрактивният лов, останал по нашите краища е дивата свиня. Защото е емоционален, прасето е силно животно, има случаи на единоборство прасе с ловец, миналата година имаше такъв случай", разказа..

публикувано на 17.10.24 в 16:08

Въвеждат камери за синята зона във Видин

Автомобил с камери ще подпомага работата на Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" във Видин. Превозното средство, оборудвано с техническите средства, ще следи за неплатени такси в зоната. По този начин ще се улесни работата на контрольорите и част от тях ще могат да бъдат пренасочени да извършват други дейности. Същевременно ще се намали..

публикувано на 17.10.24 в 15:50

Хартиена или електронна книга?

В началото на 21 век се питахме ще изяде ли мишката книжката, но се оказа, че почитателите на книгата й останаха верни. Две десетилетия по-късно се опитваме да разберем ще остане ли незаменима хартиената книга или електронните ще я свалят от пазара и възможна ли е симбиоза между двата варианта във века на технологиите.  Всъщност, съществуват..

публикувано на 17.10.24 в 15:14

Предлагат обредни хора от Делейна за националната система "Живи човешки съкровища"

Танцов състав "Делейнчани" при Народно читалище "Светлина" в село Делейна, община Брегово, е един от кандидатите от област Видин за вписване в Националната система "Живи човешки съкровища" за 2024 година. Съставът кандидатства с два обредни танца, характерни за селото, обясни библиотекарят на читалището Лена Спирова.  "Ние ще представим..

публикувано на 17.10.24 в 15:12

За пътя на непридружените деца бежанци през България

Само през миналата година в България са регистрирани над 22 500 молби за международна закрила, една четвърт от тях са за деца, по данни, които Уницеф - България цитира. Едни от най-уязвими са децата, които пътуват без родителите си. Поискана е закрила за 3843 деца без придружители.  Това са случаите, за които се знае. Понякога за децата,..

публикувано на 17.10.24 в 14:05