Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за книги с препоръката на Регионална библиотека Видин

"Трудни пациенти" на Христо Михов

Снимка: Радио Видин

Името на професор Христо Михов е едно от най-ярките в областта на педиатрията у нас. Той е един от основоположниците на съвременната детска медицина в България и автор на една от първите книги у нас в помощ на майките – "Книга за майката", която и до днес е основен наръчник за съвети към родителите.

В края на 1943 г. той отива по разпределение като млад лекар в няколко врачански села. После – и на фронта по време на последните битки от Втората световна война, където спасява ранените войници – не само със скалпел и лекарство, а и с най-важното – човешко отношение и добра дума. После решава да удържи обещанието, което са си дали с неговия съквартирант още като студенти, и специализира педиатрия, само за да се превърне в един от основоположниците на този вид медицина не само у нас. Опитът му го отвежда чак до следвоенен Виетнам, където в продължение на една година се бори с болестите на местните, с наводнения, опасността от забравени мини, езикова бариера и какво ли не още.

В книгата си "Трудни пациенти" професор Михов подрежда пред нас една пъстра мозайка от някои от най-любопитните случаи в своята 50-годишна практика. Разкази, пълни с човещина, болка и надежда. С трудно спечелено доверие. Истории за невероятни случайности, лекарски грешки, изцеления, граничещи с чудото. Истории за многото лица на войната и какво е нужно, за да имаш силата и познанието за секунди да решаваш кой трябва да живее и кого да оставиш да умре, защото не можеш да го спасиш.

Свикнали сме да вярваме, че лекарят не просто може, а е длъжен да е олицетворение на боговете, равен им по сила и могъщество. Да може да връща мъртвите към живот, да лекува дори нелечими състояния, да прави чудеса ежедневно. И той твърде често го прави. Но колкото и добър да си в тази професия, не си застрахован от моментът, в който една жена ще се изправи пред теб и ще ти каже: "Ти си убиецът на моето дете!". Цената, която плащаш, за да станеш по-добър в може би най-благородната и често пъти твърде неблагодарна професия на света.

Но пък да отидеш на сватбата на момичето, за чийто живот си се борил седмици наред преди двайсет години, без да вярваш в добрия изход – ето това е, което те движи напред, дава ти увереност, че си на прав път, независимо от съмненията – твои и чужди. Да видиш поредните щастливи родители да си тръгват с детето си, което си измъкнал буквално изпод протегнатите ръце на смъртта.

"Трудни пациенти" е книга, която по съвсем човешки начин разказва за онази страна от медицината, която твърде често не виждаме, а и не се замисляме за нея. Какво струва на онези, които решават да ѝ се посветят. За техните страхове и колебания. За трудното начало. За лекарската етика и кога тя изисква да лъжеш, да нарушаваш правилата и законите. За морала и кога да останеш морален означава да станеш престъпник. За печеленето на доверие. За борбата с невежеството, страха, системата. За осъзнаването, че макар и лекар, си просто човек и медицината не е всемогъща магия.

В нея няма екшън, нито високотехнологично оборудване, което помага на лекарите да са новите супергерои. В нея има история. Пред очите ти следвоенна България се превръща в съвременна държава с добра медицина и отдадени лекари. Има  газени лампи, разкаляни улици, снежни виелици, война, тепърва прокарващи се пътища, липса на мощни лекарства… и едни хора, които се опитват да се борят за пациентите си въпреки всичко това. Едни хора, които мъкнат прогреса на свой гръб, за да го предоставят на други под формата на адекватни грижи и добро лечение.

Четейки спомените на професор Михов, ние всъщност проследяваме целия процес около въвеждането и развитието на медицинската помощ у нас – от времето на бабуващи жени, знахари и чакръкчии до времето на антибиотиците, скенерите, рентгена и спешната хирургия. Книгата му ни помага да видим колко път е изминат през последните десетилетия и в крайна сметка да разберем, че независимо колко напред е медицината, душата човешка все така под нокът се крие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00