Българският хелзинкски комитет (БХК), който стана на 30 години, стартира кампания за популяризиране на правата на човека. Инициативата е насочена към активнитe хора, които все по-често реагират срещу несправедливостите в живота и обществото, но рядко познават добре правата си и възможностите да защитят себе си или каузата, в която вярват.
В началото след създаването на БХК най-често е търсена закрила, заради потъпкването на правата на етническите малцинствата, а през годините организацията се развива, каза председателят ѝ Красимир Кънев:
"България идваше от един тоталитарен режим, през последните години, от който се потъпкваха правата на най-голямото малцинство в България - турското. Разбира се имаше много проблеми и с други човешки права, тъй като тоталитарният режим потъпкваше всякакви права - правото на свобода на изразяване, правото на мирно събрание, на сдружаване, на гласуване дори. Тези права също бяха във фокуса на нашето внимание, религиозните права също, но те постепенно придобиха популярност и излязоха на гребена на обществената вълна впоследствие. На този първоначален етап най- сериозните проблеми бяха свързани с правата на етническите малцинства и след това вече организацията се разви в много други направления - права на децата, права на лишените от свобода, права на бежанците и мигрантите, религиозната свобода."
Мотото на кампанията, която стартира по повод годишнината е "Усилието за правата на един, е ключът към правата на всички". Информационен повод за кампанията е рожденият ден на Българския хелзинкски комитет, обясни Надежда Цекулова, директор програма "Кампании и комуникации":
"Ние много внимателно се опитахме да формулираме темата на тази информационна кампания и много искахме да излезем отвъд фокуса на нашата работа и да погледнем към състоянието на обществото ни, към това 30 години по-късно, 30 години след като в България има формиран правозащитен сектор, какво е състоянието на правата на човека. До къде страната ни е стигнала в развитието на това обществено самосъзнание за човешкото достойнство, за човешката стойност, които до голяма степен се измерват през понятието за правата? За нас беше ключово да поговорим за това какво са правата. Ние разпознаваме ли ги и ако ги разпознаваме, умеем ли да ги защитаваме. Това, което опитът от последните години и някои социологически проучвания показват, че българите все още не познават достатъчно своите права, но още по-зле разпознават правата на другите."
На специално създадена страница на сайта на организацията през 17 основни теми се разказва за различни права и уязвими групи. Лице на кампанията е актьорът Иван Бърнев.
Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...
Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..
Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..
Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..