Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щедри ли сме и умеем ли да правим щастливи околните?

Снимка: Радио Видин

Българите и като цяло хората по света, стават все по-щедри. Това показва Световният дарителски индекс, според който от 119 държави страната ни е на 54-о място. Нашият дарителски индекс за 2022 година е 41%. По света 3 милиарда души (62%) са помогнали на някого, когото не познават, което е с приблизително половин милиард повече души в сравнение с времето преди пандемията. Около 200 милиона повече хора са дарили пари за благотворителност по света, като дарителите са се увеличили с 10% в икономиките с високи доходи. Световният дарителски индекс е едно от най-големите проучвания за дарителството, правени някога, като обхваща близо 2 милиона души. Тазгодишният индекс включва данни от 119 държави, представляващи повече от 90% от пълнолетното население в света. Какво провокира щедростта у хората и умеем ли да правим околните щастливи? Добротата и щедростта са свързани чрез умението да правим добро. Според позитивната психология, са известни 6 добродетели и 24 сили за щастие. Добротата и щедростта представляват една от тези сили и са част от добродетелта "Човечност", свързана със способността на човека да поддържа отношения на уважение и любов с хората, които го заобикалят. Според дефиницията, щедростта е желанието да даваме или подкрепяме повече от нужното или очакваното. Даването е част от живота. Понякога даваме с надеждата да получим, или пък даваме част от онова, което сме получили. Днес много специалисти по социална психология констатират, че оцеляването ни като вид е резултат по-скоро от солидарността и взаимопомощта, от проявата на доброта, великодушие и щедрост един към друг. Потърсихме за коментар Крум Крумов, психолог от Видин с практика в София:

"Не се изненадвам от резултатите, показани от този индекс. Последните три години живеем във времена на изпитания, стрес, дистрес. Българинът по начало има опит и вътрешни съпротивителни сили за справяне с кризите, но сега се откриват нови стимули и ситуации, които предразполагат по- голяма маса от хора да реагират по съответния за тяхната натура начин. Има много голям брой хора с поведение, ориентирано към другите- това са хора, които дават, които притежават качества като емпатия, състрадателност, жертвоготовност, всеотдайност и щедрост. Това са добри хора. Добрината си е една вродена, чисто човешка способност."- Крум Крумов.

Понякога сме склонни да смятаме, че добротата може да ни навреди, тъй като прави от нас наивници, които лесно могат да бъдат използвани и употребени. Но ако е придружена от самоуважение, добротата е положително качество, с помощта на което изграждаме здрави взаимоотношения с околните, което е пряко свързано и със способността ни да даряваме. Щедри ли са видинчани и умеят ли да правят околните щастливи?

"Струва ми се, че не сме много щедри. Нямаме го това нещо и ми се струва, че сме много затворени ... Всичко си зависи от семейството, от домашното възпитание, от средата, в която се живее ... Не мога да отговоря, може би има и такива хора. Щедростта се проявява в нужда, лично аз да ви кажа оставям ресто ... щедростта идва и от енергията на даден човек. От действията се определя, но на някои им личи, когато го правят само за да се покажат."- коментираха видинчани.

Много фондации у нас, благодарение на своите кампании продължават да помагат на хора в нужда. Една от тях е фондация "За доброто", чиято кауза е да вдъхновяват доброволци и дарители, които да участват със сърце, труд и финансова подкрепа или с дарения в натура в техните кампании. Щедри ли са българите- това попитахме Надежда Рангелова, съосновател на Фондация "За доброто".

"Това, което наблюдаваме от създаването на самата фондация е, че първо много бързо се развива гражданското общество в България, което е страхотно и това някак си дава добрия пример, при който хората един вид отключват сърцата си затова да правят добро и да помагат на другите хора ... Голяма част от неправителствения сектор се е фокусирал върху различни каузи, подобряване на средата в болниците или обществената среда, а това нещо провокира хората да са по- съпричастни и по- добри, когато виждат пред себе си едни добри примери."- обясни Надежда Рангелова.

Колегата Виктория Топалска е инициатор на няколко благотворителни кампании в подкрепа на хора в нужда и други каузи. С нея разговаряхме по темата в "Посоките на делника":

"Преди няколко дни бе последното ми участие в една такава кампания за 8-годишния Ники и искам да кажа, че доброто, поне от моя гледна точка е заразно. Колкото повече добри хора има около теб, толкова повече ти се иска да правиш добро. За мен това е като един добър порок." 

Добротата и щедростта са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по- пълноценно и щастливо. Ако човек е чувствителен към околните и проявява малки жестове на човечност и щедрост, ако е благодарен на това, което получава от другите, той ще може да изгради здрави взаимоотношения с хората около себе си и да се чувства наистина щастлив.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23