Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Барзин, кмет на Вълчедръм: Гордея се, че избегнах разрухата и надградих

9
Снимка: Радио Видин



В "Добро утро, кмете" гостуваме на град Вълчедръм. Земеделието е най-важният и основен поминък на местните хора. Районът се смята за една от трите житници на България, след Добруджа и Тракия. 

Община Вълчедръм се нарежда на четвърто място по население след Монтана, Лом, Берковица.
3500 са жителите на община Вълчедръм, преди години са били 8 хил. души


Голяма и красива е сградата на общината, облицована е с мрамор,  посреща ни кметът Иван Барзин. Кабинетът му е обширен, с дървена ламперия и мебели от времето на социализма. Обзавеждането не е променено от  1999 година, когато е бил избран за кмет, казва той. А вече кара шести мандат. 


Корените на Иван Барзин са от Чипровци, фамилията му се мести след Чипровското въстание в равнината, няколко фамилии са дошли от Чипровско в плодородната равнина и се съхраняват и днес. Иван Барзин е дипломиран лекар, но отдавна не работи  като такъв:

 
"Реших да опитам и това поприще, винаги съм избиран от първия път, стремял съм се с каквото мога да помагам на хората. Но няма човек, който да свърши всичката работа... И преди, който е имал земя, си е хранил семейството и сега от рентата пак може да живее...   Земята е вечна, хиляди години е била тук и след хиляди години пак ще е тука."


23 години Иван Барзин работи като кмет на община  Вълчедръм:

"Най-много се гордея с това, че успях да запазя да не се доразруши това, което беше останало от бившите селски стопанства като сграден фонд. И беше взето от младите земеделци за складове... Другото, което е, запазихме училищата, имаме две училища, детски градини, има младо население, има деца, има живот и селото ще има живот..."

Нестабилната политическа и държавна ситуация се отразява негативно върху работата на общината, смята кметът:


"Ние сме зависими от всяко едно правителство, което дойде... На фона на тежката икономическа криза благодарение на финансовия колектив на общината, ние сме добре. 1 млн 500 хил лв са много или малко пари за различни хора. Но аз съм доволен, че ще мога да преживея в изключително тежка икономическа криза.. Благодарение от наемите на общинска земя, получаваме прилични доходи и нещата се получават... Няколко години приключваме добре..."

Стабилно е финансовото състояние на община Вълчедръм и то благодарение на безценната земя, има още нещо ново, казва Иван Барзин:

 
"Имаме техника от А до Я, аз не ползвам външни услуги, имаме собствена пожарна и се гордея с това, ние имаме доброволен отряд... Ние сме първите, които направиха предприятие за компостиране на зелени отпадъци, тая година започна да функционира... Този процес не е лек, първо трябва да научим хората къде и какво да изхвърлят, за разделно събиране, тази техника е изключително скъпа, струва милиони левове...Предприятието трябва да се самоиздържа, не да печели."


Преди 2000 година 888 души са работили във временната заетост, тогава са построени много улици, гаражи и др. В момента се работи по регионална програма, в която безработните работят 4 часа за 49 лв и за поддържане външния вид на населените  места:


"Читалищната ни дейност е запазена, имаме Спешна помощ, 2 аптеки, имаме два големи магазина и се надявам да има живот в моята община... Все още има безработица, около всеки земеделски производител има някакъв персонал, но не е достатъчно, борим се за програми, надяваме се да се променят нещата, да има мъдро управление на по-високо ниво и средствата да се харчат за просперитета на хората, които са в малките общини. Патронаж имаме, той е в общината, имаме нови коли, с които се разкарва храната, това е един жест от администрацията  към старите хора..."


Местния фолклор и културните традиции съхранява НЧ "Рало 1891". Секретар е Маргарита Борисова, към читалището работи група за автентичен фолклор, има още няколко групи за песни и танци.
 

Пред Николай Хараламбов хората, останали да живеят тук споделиха как виждат настоящето на Вълчедръм:  


"Много неща трябва  да се направят, улиците са занемарени и най-важното - да има работа за хората. Ако дойде турист тук може да отиде в музея, в читалището, в църквата...Те момчетията чакат да дойде пенсията и гледат да дойде пазара, продават всичко... Доволни сме от кмета си, кога постъпи първия път, каза, че ще открие заводи, а то ... младите избягаха, останахме ние, старите... Улиците в махалата не са оправени, иначе много хора купуват къщи тук... Няма живот във Вълчедръм, няма млади хора, няма работа... Искаме да има къде да се изпие едно кафе, може още да се желае, за благоустройството на града... Искаме да се произвежда нещо... Няма какво да се види, народът е избягал..."

 
Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42