Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Час при зъболекаря": Първото посещение

Снимка: Радио Видин

Първото посещение при зъболекаря е добре да бъде на възможно най-ранна детска възраст.  2,5-3 години е една чудесна възраст детето да се запознае със своя зъболекар и с кабинета, където той работи, без да изпитва страх, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева.  

"За него това ще бъде едно любопитство - какво има, кое как жужи, имаме Пчеличката Мая и Бръмбарчето Тошко /различните машинки- б.р./, ще му бъде интересно и най-важното, ако се прави редовно, на няколко месеца, това няма да бъде свързано с никакъв страх в бъдеще. При първото посещение започваме възпитанието на това дете какво се случва в зъболекарския кабинет. Ще започнем с една покана. Много е важно да се знае, че сядането на зъболекарския стол се извършва след покана от зъболекаря и следователно слизането също. Детето ще бъде запознато с всички части на стола - с фенерчето, с г-н Дух-дух, това е ръкохватката, която пуска въздух,  и вече с машинките - на един по-късен етап. Те могат да бъдат много симпатични, в интерес на истината, когато нещата са в много начален етап, не причиняват болка. При първото посещение те ще бъдат само включени, няма да бъдат използвани... Запознавам ги с основните мои помощници - огледалцето и сондата, за да видят, че няма нищо страшно. Давам им да си изберат цветен тампон, обяснявам за какво служи, питам ги колко често мият зъбите, те обещават, че ще ги мият. Едно дете трябва да мие зъбите си два пъти на ден - сутрешен и вечерен тоалет, на тази възраст е много важно да се създаде навик, че това нещо трябва да се прави, вече за самото изпълнение е малко по-нататък във времето. Краят е с моя любим приятел - буркан пълен с разни бонбонки. Те си избират бонбон и това е един прекрасен завършек на прегледа. Тръгват си щастливи. От 5 до 10 минути продължава първият преглед. Най-малката ми пациентка е на 2,5 години. Дойде с майка си, когато беше на 2 и много се впечатли от факта, че получи бонбонче и сега има желание отново да дойде и да си вземе бонбони."
 
Когато става въпрос за профилактичен преглед, детето може да дойде с двамата или с единия си родител. В случай, че се констатира някакъв проблем, който трябва да бъде отстранен, тогава е задължително детето да дойде с родителя, към който има респект, добави д-р Папушева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00