Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От обора до мандрата- как се сбъдват мечтите



Има ли у нас почва за отглеждане на елитни стада и как се оцелява в условията на криза? За да разберем, отиваме в село Гомотарци, където е семейната кравеферма на Николай Николов и Десислава Кирилова. 

Те са брат и сестра, а фермата е сбъднатата им мечта и е една от малкото останали в региона, в която, не само, че се произвежда качествено мляко, но и година след година се правят инвестиции- понякога с помощ от държавата, но повече със собствени средства. Заради икономическата криза и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, са силно притеснени от това как ще изкарат зимата: 

"Сами произвеждаме фуражите си, това ни облекчава... Себестойността на млякото не е под 1,20, при тези цени... Ние оцеляваме, защото затворихме цикъла- произвеждаме традиционните млечни продукти... Всяка една помощ от държавата е добре дошла, но всеки трябва да си направи сметката... Целта ни е да достигнем 100 дойни крави, а приплодите- колкото - толкова... Но... да оцелеем зимата... "- казва Николай. 

За да изхранват животните се занимават и със зърнопроизводство, но тази година отчитат ниски добиви. Борят се, въпреки проблемите, които съпътстват животновъдния сектор. Разходите за храна за животните и за горива са най-голямото перо в бюджета им: 

"Кравефермата е на изцяло на ток, а мандрата е на пропан бутан... При добро желание и много лишения, може..." 

Липсата на работници е най-големия проблем, казва Деси: 

"Срамуват се, че ще работят във ферма... Няма желание... Трябва човек да обичат животните, не може всеки ... Когато човек се отнася грубо с тях, винаги страдат животните... Трябва им спокойствие- както човекът иска релакс, така и те... Искат да ги галиш, да говориш с тях, като малки деца са... Понякога имам чувството, че повече ме разбират, отколкото хората, затова е много трудно да се намерят работници..." 

Първата ми среща с Николай и Деси и животинките от семейната кравеферма в Гомотарци беше в началото на 2016 година. 6 години по-късно има с какво да се похвалят- покрито хале, където кравите са разпределени по възраст, имат и собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко. Спомнят си началото през 2008 година и трудностите, през които са минали:

"Тогава животните не бяха селектирани, събирали сме животни... Сега са млечни, с по-високи показатели от тези, които сме имали преди 10 години- в резултат от добрата селекция, от значение е и храненето..."

"Да избутаме зимата"- на това се надяват Деси и Николай. Грижат се за стадо от 140 елитни животни от породата Холщайн, влагат всяка спечелена стотинка във фермата и с цената на много лишения са постигнали не малко. 


Най-новата им придобивка е собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко и произвеждат кисело мляко, сирене и кашкавал. Имат постоянни клиенти, а продукцията им се предлага и по видинските магазини. 

Кандидатствали са за компенсация от икономическите последици, заради войната в Украйна. 

Малко ги плашат кризата и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, но не се предават. 

В работата активно се включват малката Ния и баткото Влади. Ния е на 9 години, в трети клас е и въпреки, че имаше да пише домашни, бе нетърпелива да разкаже за това как помага в мандрата:

"...Помагам в правенето на сирене, в производството на кисело мляко и кашкавал, понякога помагам на тати да изнесе стоката от магазините..."

Влади, е зрелостник, завършва математическата гимназия, но от няколко години се грижи за поколението на кравите. Решил е да учи за ветеринарен лекар и обещава да се върне:

"Тук съм, след училище съм постоянно тук... Бил съм на 4-5 години, когато за първи път съм влязъл във фермата... Отначало ме беше страх от теленцата... От две години насам се грижа за заплождането на кравите... Ще уча за ветеринарен лекар и ще се върна във фермата..." 

Лично аз нямам съмнения, че и двамата ще продължат започнатото в кравефермата. Иначе Ники и Деси плануват да разширят капацитета на мандрата, да пуснат доилната зала, да довършат ремонта в основния обор, където кравите ще са свободни, да изградят система за автоматично постилане на слама- въобще стремежът е към максимална автоматизация на процесите по отглеждането на животните. Причините са ясни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20