Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Аспарухов: Местната власт е стабилна и досега устоява на кризите

Иван Аспарухов, кмет на Мездра
Снимка: Община Мездра

Държавата се крепи на местната власт като институция, коментира кметът на Мездра Иван Аспарухов по повод Деня на българската община, който отбелязваме на 12-ти октомври:

"В такива трудни времена местните власти заслужават уважение, защото при тях са и наводнения, при тях са и всякакви други събития, социални бунтове и напрежение сред хората заради всичките тези кризи, които ни налегнаха... Разбира се, когато имаш повече отговорности, когато имаш отговорности, които не са обезпечени финансово или нещо друго, си навличаш само несгодите на гражданите, защото всеки иска както гражданин. В това се състои и стабилността на местната власт, че може да устои на всички кризи, затова е постоянна. През четири години има избори. Ако има субективен проблем на определено място с ръководството на местната власт, той си е чисто субективен провал. Като институционален провал досега в новата история на България местните власти са единствената стабилна власт. Извънредни местни избори не е имало в България. Това е администрацията най-близо до хората".

Според Иван Аспарухов в страната са нужни административно- териториални промени и дори сме закъснели за такива, защото в държавата трябва да има ефективни структури. В страната има много населени места с по десетина жители, но въпросът за окрупняване на общините е криворазбран, допълни кметът на Мездра:

"От това, че ще съкратиш някаква администрация, територията си остава. Не съкращаваш територия. Землището на село "Y" или община "Y", която е малка и е останала с хиляда души, територията си е там. Тази територия се нуждае и от обгрижване, и от ресурс, и от инфраструктура, и от стопанисване. Ние не можем да обединим територия, тя е обединена. България се казва".

Иван Аспарухов добави, че необходимост от административно-териториална реформа има, но тя е за предефинирането на държавни органи, не толкова на местни:
  
"Разгледайте държавата като едно семейство. Бащата е на една страна, майката на друга страна и кой ще плаче- детето. В случая ние сме в ролята на детето. Семейството ни се казва България. Ние отдавна я делим България на президентска, на парламентарна и на кметска и не може да се разбере, че в крайна сметка става въпрос за една територия и за една държава, защото народът чака от всички. Чака да му стане по-добър животът. Той не чака даром. Чака нещо да усети, че се променя, нещо да усети към по-добро, а това става само с консолидация."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00