"От много време насам спешните медици, шофьори и санитари ни лъжат по различни поводи… В нашите искания бяха концентрирани три основни направления: първото направление - това е категоризация на спешния медик. Първа категория искаме...защото не е възможно лекари, санитари, шофьори, фелдшери, да не забравим, медицински сестри, са вече на преклонна възраст, в смисъл пенсионерска възраст, за да не обиждам никой по този въпрос. Една голяма част от работещите в спешна помощ са на пенсионна или пред пенсионна възраст – над 70 години, между 70 и 80 години има хора, които работят. Има хора, които вече имат сериозни проблеми със здравето, има хора, които не могат сами да слязат от линейките, за да окажат първа помощ и се налага помощ от страна на шофьорите. Не могат да изпълняват пълноценно своите трудови задължения, затова, защото в момента имаме отлив от персонал, от хора, които биха искали да работят в редовете на спешната помощ".
Според медиците, трудът им не е оценен адекватно. Висококвалифицираните лекари работят за две минимални заплати и това е абсолютно немислимо, допълни д-р Георгиев:
"Това след себе си води и до други проблеми, например, работим на две или на три места – това означава, че ние не можем спокойно да си отпочинем, не можем да си свършим работата и това се налага, точно поради ниското заплащане и невъзможност да се издържаме, нас и семействата ни. Другият проблем, който искам да изтъкна за първата категория труд, това е характера на нашата работа. Ние сме част от сигурността на държавата, ние сме част от системата 112 – това е полиция и пожарна. Ние сме част от българските лекари, които работят непрекъснато на първа линия. И в същото време ние имаме трета категория труд за пенсиониране, а пък говорят, че ще се внасят самолети и хеликоптери за нуждите на спешна помощ, което е нормално, което го има във всички европейски държави с изключение на България".
Въпросът, който си задава д-р Георгиев е: парамедиците, които ще работят на хеликоптерите, ще бъдат първа категория труд, а какво ще се случи с останалите медици в спешното отделение?
"Ние останалите ще бъдем дискриминирани и ще бъдем трета категория. Това е абсолютно невъзможно и не могат да се направят ясни разчети и стратегии, специално по труда, който полагат медиците от спешните центрове. Поради тази причина, това са достатъчно сериозни аргументи ние да искаме първа категория труд при пенсиониране".
По думите на д-р Георгиев в цяла Европа медиците от спешните отделения, са първа категория.
"В цяла Европа имат едни критерии, ясни поставени пред тях, които критерии като изискване важат и за нас, а всъщност заплащането и категоризацията веднага минават на азиатския принцип – "Който е по-силен, този ще папка повече."
Народното събрание тръгна с фалстарт, с противоконституционни действия, коментира д-р Георгиев, по повод случилото се по време на първото заседание на 48-то Народно събрание вчера.
"Не могат да се разберат кой да им е шеф на Народното събрание. Постоянно се тегли на всички страни, като приказката за "Орел, рак и щука" и в крайна сметка всичко това рефлектира не само върху нас – медиците от спешна помощ, а това рефлектира и върху целия български народ. Това са хората, които би трябвало утре, като се съберат и направят Народно събрание, първото нещо, което би трябвало да гласуват, това е точно този наболял въпрос – първа категория и подобряване заплатата на работещите в спешна помощ".
Сред причините, които изкараха на протест медиците от спешната помощ във Видин е и подобряване условията за работа, допълни д-р Иво Георгиев:
"Знаете ли, че е имало време, когато сме карали с гуми на линейки, зимно време, които са били изтъркани до максимум. Знаете ли, че много често, когато беше пандемията, в нейната сила, ние ходехме и влизахме "в огъня" само с едни ръкавици и една маска. Много често нямаха пари, нито за дрехи, нито за маски. Нас ни бяха оставили на произвола на съдбата. Имаше моменти, когато перяхме костюмите за еднократна употреба и се сушаха, за да могат да се облекат от следващите".
Д-р Георгиев казва, че спешният медик се ражда, той не се формира.
"Човек, който е издържал в спешна помощ повече от една година, той остава там завинаги. Просто естеството на работа е такова, че не всеки лекар, може да бъде спешен медик. Затова моя апел е: Приятели, българи, България има нужда от нас, държавата има нужда от нас, ние имаме нужда от вас, нека да се уважаваме взаимно, дайте ни първа категория, дайте ни съответно заплащане и с това ще се подобри и кадровия проблем и голяма част от проблемите в спешна помощ ще бъдат решени!"
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..