Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иво Георгиев: Протестирахме за чисто човешки и справедливи искания

5
Снимка: личен архив



В Деня на българския лекар медиците от спешните отделения от цялата страна излязоха на протест в столицата. Те настояха за увеличаване на трудовите възнаграждения, както и за промяна в категоризацията на труда им. 

До протеста се стигна заради неизпълнени поети ангажименти от правителството. Припомняме, че в края на септември Министерският съвет одобри допълнителни близо 10 млн. по бюджета на здравното министерство. С тези средства беше решено да бъдат компенсирани служителите в центровете за спешна медицинска помощ. Според предварителни разчети на министерството компенсацията за лекари ще бъде приблизително 600 лв. месечно, фелдшерите ще получат 400 лв., медицинските сестри 350 лв., парамедиците 170 лв., шофьорите на линейки около 150 лв. Предвидено беше тези допълнителни средства да се получават от 1 октомври до края на годината. Тъй като това не се случи, медиците се организираха за протестни действия.
 
В протеста участваха и медици от Видин. Исканията ни са чисто човешки и справедливи, каза за Радио Видин д-р Иво Георгиев, председател на синдикат "Здравеопазване" към Национален синдикат "Защита":


д-р Иво Георгиев


"От много време насам спешните медици, шофьори и санитари ни лъжат по различни поводи… В нашите искания бяха концентрирани три основни направления: първото направление - това е категоризация на спешния медик. Първа категория искаме...защото не е възможно лекари, санитари, шофьори, фелдшери, да не забравим, медицински сестри, са вече на преклонна възраст, в смисъл пенсионерска възраст, за да не обиждам никой по този въпрос. Една голяма част от работещите в спешна помощ са на пенсионна или пред пенсионна възраст – над 70 години, между 70 и 80 години има хора, които работят. Има хора, които вече имат сериозни проблеми със здравето, има хора, които не могат сами да слязат от линейките, за да окажат първа помощ и се налага помощ от страна на шофьорите. Не могат да изпълняват пълноценно своите трудови задължения, затова, защото в момента имаме отлив от персонал, от хора, които биха искали да работят  в редовете на спешната помощ".


Според медиците, трудът им не е оценен адекватно. Висококвалифицираните лекари работят за две минимални заплати и това е абсолютно немислимо, допълни  д-р Георгиев:


"Това след себе си води и до други проблеми, например, работим на две или на три места – това означава, че ние не можем спокойно да си отпочинем, не можем да си свършим работата и това се налага, точно поради  ниското заплащане и невъзможност да се издържаме, нас и семействата ни. Другият проблем, който искам да изтъкна за първата категория труд, това е характера на нашата работа. Ние сме част от сигурността на държавата, ние сме част от системата 112 – това е полиция и пожарна. Ние сме част от българските лекари, които работят непрекъснато на първа линия. И в същото време ние имаме трета категория труд за пенсиониране, а пък говорят, че ще се внасят самолети и хеликоптери за нуждите на спешна помощ, което е нормално, което го има във всички европейски държави с изключение на България".


Въпросът, който си задава д-р Георгиев е: парамедиците, които ще работят на хеликоптерите, ще бъдат първа категория труд, а какво ще се случи с останалите медици в спешното отделение?


"Ние останалите ще бъдем дискриминирани и ще бъдем трета категория. Това е абсолютно невъзможно и не могат да се направят ясни разчети и стратегии, специално по труда, който полагат медиците от спешните центрове. Поради тази причина, това са достатъчно сериозни аргументи ние да искаме първа категория труд при пенсиониране".


По думите на д-р Георгиев в цяла Европа медиците от спешните отделения, са първа категория.


"В цяла Европа имат едни критерии, ясни поставени пред тях, които критерии като изискване важат и за нас, а всъщност заплащането и категоризацията веднага минават на азиатския принцип – "Който е по-силен, този ще папка повече."


Народното събрание тръгна с фалстарт, с противоконституционни действия, коментира д-р Георгиев, по повод случилото се по време на първото заседание на 48-то Народно събрание вчера.  


"Не могат да се разберат кой да им е шеф на Народното събрание. Постоянно се тегли на всички страни, като приказката за "Орел, рак и щука" и в крайна сметка всичко това рефлектира не само върху нас – медиците от спешна помощ, а това рефлектира и върху целия български народ. Това са хората, които би трябвало утре, като се съберат и направят Народно събрание, първото нещо, което би трябвало да гласуват, това е точно този наболял въпрос – първа категория и подобряване заплатата на работещите в спешна помощ".


Сред причините, които изкараха на протест медиците от спешната помощ във Видин е и подобряване условията за работа, допълни д-р Иво Георгиев:


"Знаете ли, че е имало време, когато сме карали с гуми на линейки, зимно време, които са били изтъркани до максимум. Знаете ли, че много често, когато беше пандемията, в нейната сила, ние ходехме и влизахме "в огъня" само с едни ръкавици и една маска. Много често нямаха пари, нито за дрехи, нито за маски. Нас ни бяха оставили на произвола на съдбата. Имаше моменти, когато перяхме костюмите за еднократна употреба и се сушаха, за да могат да се облекат от следващите".


Д-р Георгиев казва, че спешният медик се ражда, той не се формира.   


"Човек, който е издържал в спешна помощ повече от една година, той остава там завинаги. Просто естеството на работа е такова, че не всеки лекар, може да бъде спешен медик. Затова моя апел е: Приятели, българи, България има нужда от нас, държавата има нужда от нас, ние имаме нужда от вас, нека да се уважаваме взаимно, дайте ни първа категория, дайте ни съответно заплащане и с това ще се подобри и кадровия проблем и голяма част от проблемите в спешна помощ ще бъдат решени!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47