Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коя е подходящата дата за националния празник на България

Снимка: Радио Видин

24 май да смени 3 март като национален празник на България, предлагат група историци. Според тях Денят на българското слово, просвета и култура е единствената дата, която от средата на XIX век е преминала и оцеляла през всички епохи и власти и е празнувана в цялата българска етническа територия. "Празникът на една държава се очаква да служи за сплотяване на нацията и да е безспорен по линия на единството и идентификацията, особено нужни и днес", се посочва в изготвеното от тях обръщение до нацията и Народното събрание.

Потърсихме мнението на видинчани за това, как приемат идеята и вярват ли, че датата 24 май може да ни обедини:

"Аз мисля, че можем да се обединим около тази идея. Това е хубаво да се направи национален празник. Ние, българите, си го знаем много добре този празник... Харесваме го, ние си го зачитаме... Не съм мислила по въпроса, но мисля че може, защо да не може. Той е на всички българи. Празник на българската азбука. Аз лично нямам нищо против. На мен ми харесва празника... Аз, едната, съм против. 24 май си е 24-ти, просто не може - той е най-българския празник. Не съм сигурна, че това може да ни обедини, като гледате, особено този парламент, трябва да Ви е ясно, че обединение трудно ще се получи. Тук всеки се бори за власт вместо за бъдещето... Според мен, не само мое мнение, а и на мои познати е, че по-подходящ, наистина, е 24 май да бъде национален празник. Не толкова, че 3 март се обвързва, нали, с Освобождението ни от една държава, която сега в момента е събрала негативите на целия свят, но смятаме, че делото на Кирил и Методий е по-достойно и, по-така, заслужава да му се отделя по-голямо внимание. Аз така си мисля, че по-подходящо е 24 май да бъде национален празник..."

Историци от Северозапада също коментираха идеята 24 май да бъде обявен за национален празник на България. Директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски посочи своите аргументи "За" това:

"Аргументът ми е, че досега не съм чул човек, който да отрича тази дата - българин и тук има един много силен аргумент, че де факто този ден се празнува от средата на 19 век. Денят на духовността, върху която се гради всичко останало. Така че, за мен това е денят... Предвид цялото разделение, на което ежедневно сме свидетели, най-вече на политическо ниво, а пък този ден няма нищо общо с политиката и отново е аргумент в полза на опит за някакво българско единение. Така че, мисля че е съвсем навременен този дебат."

Дори 24 май ни разделя, смята етнографът от видинския музей д-р Сашка Бизеранова. Според нея по-подходящата дата за национален празник на България е 6 септември - Денят на Съединението:

"Защото църковно е на 11 май. Ние никога не можем да се обединим идеално. Винаги ще има и друго мнение. Аз лично, много харесвам 24 май, но 6 септември, също 22 септември... Има и други дати, които България е извоювала сама... Мисля, че 3 март е по-скоро разделяща дата, защото примерно 800 000 (не знам статистиката точно), но е турско население в България. Те как приемат 3 март за национален празник? Тотално е разделянето. Това е една война между Османската империя и Руската империя. Ние не съществуваме в правния мир като държава към онзи момент и самите предварителни договорки, че няма да бъде спазен Санстефанския мирен договор, че идеята поначало е била да се създаде една малка държава. Това разделение е било предварително договорено и всъщност узаконено след това на Берлинския конгрес. Мисля, че винаги ни навява и на мисълта, че е нещо, което ни е дошло отвън, макар аз като историк да съзнавам, че основния принос за най-важната битка e на опълченците, които не са малко... Но 3 март е все пак нещо, което допускаме, че навява такива мисли за зависимости и за недотам добре възприемана дата от цялата българска общност. Затова мисля, че е по-разумно или 6 септември, или 22 септември да бъде национален празник. За 24 май би възникнал спор с Македония. От Солун са, наистина, двамата братя Кирил и Методий. Те създават глаголицата, след това я разпространяват техните ученици, адаптират, нали, правят кирилицата. Така че, много хора са напластени там..."

Началото на дискусията е дадено. Идеята е с нея да се премери общественото мнение, но също и да се въведе ред в българския празничен календар. 
По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00