Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За десети път изданието събира мъдростта на Северозапада

В Монтана представят новия Алманах "Огоста"

2
Снимка: Личен архив на Мартен Калеев

Излезе от печат новият брой на Алманаха за литература, изкуство и култура "Огоста - 2022". Създаден по инициатива на Дружеството на писателите и подкрепен от Община Монтана, вече 10 години Алманахът събира мъдростта на Северозапада. Досега на неговите страници са публикувани произведения на над 300 автори - писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи. Със свои творби са представени художници и скулптори.  
Десетото издание на Алманах "Огоста", което ще бъде представено официално в Деня на народните будители - 1 ноември, ни дава повод за разговор за литературата и духовността, каза главният редактор на изданието Мартен Калеев:

"Алманах "Огоста", на около 450 страници, в своя юбилеен брой е събрал 117 писатели, поети, литературни и музикални критици, академични изследователи, утвърдени имена от различни видове изкуства, като за пореден път ще бъдат показани чрез цветни и черно-бели изображения творбите на художници, графици, скулптори от различни поколения. Интересното е друго - че в навечерието на 1 ноември, изданието би могло да бъде само един повод да се срещнем и да отворим този разговор за литературата и духовността, защото вчера /24 октомври/ говорихме колко актуален е Радичков с неговите приказки, че въпреки такива издания като Алманах "Огоста", простотията ходи с човека и човекът върви с простотията, когато простотията тръгне да се прозява и човекът се прозява или обратното. Така че Алманах "Огоста" е един противовес на възможността да бъдем забравени, да бъдем пренебрегнати като автори, които все още милеем за българското слово, за българското изкуство - онова, което ни въздига и ни прави по-различни от едни потребители. Всъщност алманахът е повод да си спомним, че само залъкът не е достатъчен, не би трябвало човекът особено в Северозапада да бъде поставен между трудните въпроси на делника, или да избира между хляба и духовността, защото ясно е, че хлябът при всички случаи ще победи. Но са оцелявали онези хора и са имали повече хляб на трапезата си онези хора, които са следвали правилото - само духовността спасява, само духовността създава бъдеще, създава държавност, създава правила, съобразени с човешката същност. И за да докажем това, на тези 450 страници можете да видите и да бъдат прочетени автори, които са на възраст от 18 до 92 години, от редовия пишещ човек с наклонност изобщо да прави своите изследвания, включително и краеведски, до академични светила, до хора, които са носители на европейски награди за литература. Така че няма нужда да убеждавам никого, защото, както се казва, за тези, които не врява, доказателствата никога не са достатъчни, а за тези, които вярват, доказателствата не са необходими. Така че нека да заповядат всички тези хора, които искат да надникнат в един особен свят. Особен свят условно казано, защото тук можем да открием мъдростта на дивния Северозапад, той е пъстър, различен. Могат да се видят текстове на българи, английски  и японски. Могат да разберат защо сме задължени на родния край - Северозапада, който ни е дал мъдрост да се разбираме с възвишеното у хората, независимо къде са те по света. Само думите ни издигат до божественото, защото чрез тях се сближаваме и общуваме. Иначе както се казва можем само да предусещаме своята погибел." 

Десетият брой на Алманах "Огоста" поема своя път към читателите както в класическия си хартиен вариант, така и в електронен. Книгата може да бъде изтеглена от страницата на Мартен Калеев. Така той ще достигне до повече читатели навсякъде по света.

Официалната премиера на Алманах "Огоста-2022" ще се състои на 1 ноември от 11:00 часа в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. На събитието ще бъдат показани и обсъдени и предишните му два броя, чийто премиери не се състояха поради ограниченията заради пандемията. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05