Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на едно дарение

Автор:
2
Снимка: Радио ВИДИН

Регионалният исторически музей във Видин получи дарение от Ценослав Ценов, което включва саби и щикове. Вероятно експонатите са участвали в Първата световна война, но предстои да бъдат идентифицирани, датирани и инвентирани, след което ще бъдат подредени в изложба. Това каза директорът на институцията Христина Кирилова, като обясни, че уникалното при това дарение са щиковете, тъй като досега музеят не е разполагал с такива във фонда си:

"Изведнъж пристига със сабя и с три щика. Това лично мен много ме зарадва, защото в интерес на истината музеят има оръжие, имаме саби, офицерски, много красиви, но за пръв път получаваме дарение щикове."

Дарителят предоставя още една кавалерийска сабя и още един щик.

Ценослав Ценов е дарил снимки и документи и на Държавен архив- Видин. 

Родът му е от Видинско, но заради баща му, който е бил офицер в армията, е роден в Разград. След отбиването на военната си служба Ценослав се завръща във Видин, двайсетгодишен тогава. И така до ден днешен. Полицай по професия, с много отличия и награди - на 64 години, вече пенсионер. Интересува се много от история и по-конкретно от всичко, свързано с видинския край. 

Той разказа как се е сдобил с експонатите, които е дарил:

"Случайно ми попадна преди време една история за Хаджиангеловата къща, която се намира до Военното окръжие и тази къща започна да се бърка с една друга къща във Видин на може би известна личност за онова време - казва се Кочо Каменов. Къщата на външен вид прилича на Хаджиангеловата къща... Често се бърка Хаджиангеловата къща с тази къща на този човек, в част от която (от къщата на Кочо Каменов- бел. ред.) е живяло семейството на съпругата ми. И фактически голям дял за запазване на тези неща, които дарих на архива, говоря за снимката на Радикал-демократическата партия пред хотела, там дето са насядали, от 1904 година, една друга снимка на стари учители от Кула и най-вече тези щикове и саби са от тази къща, наследени от родителите на съпругата ми... Дарих в Държавен архив- Видин материала, който е на хартиен носител, така да се каже, докато предметите, които бяха намерени там - стари щикове от пушки, две саби - тях ги дарих на музея, защото те са предмети и може да се изложат някъде в музеите да се виждат".

Ценослав Ценов дарява и един уникален щик в кания, който вероятно е използван в Руско-турската война, наследил го от рода на майка си:

"Успоредно с тях дарих и един стар щик - дали е нож, щик или е само щик в кания, който е от пушка "Мартина". Той вече си е от рода на майка ми, от село Раброво, на един възрастен човек, който е починал, когато аз съм бил на 3 години, а той е починал на 101 години. Значи той е роден 1860, някъде там... От него е останал този щик, който проучих, че е от пушка, която е използвана в турската армия, предимно - "Мартина"... Той има едни награди като войник. Този човек е бил опълченец. За това, че е бил опълченец говори ето този знак - на него пише "За отличка в турската война в 1877-1878" - това се дава само на опълченците... Той като войник, около 80-те години на 19 век получава като много добър стрелец - имало е специално упражнение тогава в армията за покриване на нормативи, при което, ако покрие норматива му се дава една значка за отличен стрелец, при второ покриване на друг норматив, много по-сериозен, тогава вече се дава значка пак за отличен стрелец "Първа степен" и часовник. Това да се подари джобен часовник на войник онова време е било голяма работа. На часовника е инкрустирано също "За отлична стрелба". Та, този щик, който го предадох е от този стар родственик."

Това, което е на хартиен носител трябва да бъде в Архива, това което е предмет, трябва да бъде в музея, казва Ценослав Ценов. 

"Историята на стареца ми не струва пари", отговаря Ценослав, запитан защо не е продал експонатите:

"Как да ви кажа, тези вещи имат някаква цена на пазара, който не е урегулиран. Примерно, този часовник беше ми интересно като марка, като производство - кой го е произвел, нищо не пише на него. Отзад има и капаче, тогава хората не са виждали често такива работи - гледа отпред часа, обаче отзад да види как машинките се движат - още си работи часовникът, между другото. И ми беше интересно, и веднъж отивам в София и съм го сложил в джоба и там на "Александър Невски" имаше битак. Показвам на един часовника и той ми вика "20 лева ще ти дам за него". Извинявай - историята на стареца ми не е 20 лева, не е и 2000 лева, не е и 20 хиляди лева, според мен. И вместо да ми даде информация за часовника, веднага скача на цената... Гледаш го нищо и никаква ламаринка - тази значка. Обаче тази значка е била гордост за някой, значи този старец е придобил тази значка с труда си. Той е участник в Балканската война - самият факт, че този старец има две отличия за отлична стрелба и това, че той се връща с пушка "Мартина" - това говори, че той е бил някаква личност и са го използвали като точен стрелец... Хобито ми е фотография - всичко това съм го наснимал, всичко, което съм дарил го имам, то не ми трябва. Хартията, която съм дарил на Държавния архив, тя с времето остарява. Говоря ти за хартия, която е на 120 години, век и нещо - нямам възможност да я съхранявам. Сабите също. За какво да я държа в ъгъла на хола си - кой ще я види - ще я видят моите роднини, ще я видят моите приятели, а това е история."

Ценослав Ценов дарява вещите и документите с идеята, че така ще могат да бъдат видени от много хора, а историята ще се знае и помни. А когато той самият или неговите родственици и приятели поискат да видят наследството му - винаги могат да отидат в музея.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09